- today
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 6063 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Prace prowadzone przy budowie, jak również przy remontach dróg należą do prac trudnych i niebezpiecznych. Wymagają odpowiednich kwalifikacji, szkoleń pracowników i właściwych zabezpieczeń. Podkreślić należy, że często przebiegają w wysoce niekorzystnych warunkach atmosferycznych, o zmierzchu a nawet w nocy.
O czym bezwzględnie trzeba pamiętać?
Oznakowanie terenu
Jakiekolwiek prace wykonywane w pasie drogowym – budowlane, remontowe, malowanie pasów, rozpocząć można dopiero po przeprowadzeniu prawidłowego oznakowania miejsca, w którym będą prowadzone. Jest to bardzo ważne, kiedy roboty drogowe prowadzone są przy trwającym ruchu ulicznym. Kierowcy będący w odpowiedniej odległości od miejsca wykonywanych robót, wiedzieć muszą o ich trwaniu. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniej prędkości i dostosowanie się do niej na wyznaczonym odcinku drogi.
Do zabezpieczenia robót, które prowadzone są w pasie drogowym stosuje się:
- zapory drogowe
- taśmy ostrzegawczej
- tablice kierujące przy robotach drogowych
- pachołki drogowe
- separatory ruchu
- tablice uchylne z elementami odblaskowymi
- tablice ostrzegawcze
- tablice wcześnie ostrzegające
- tablice zamykające
- kładki dla pieszych
- punktowe elementy odblaskowe
- taśmy odblaskowe nawierzchniowe
- światła ostrzegawcze
- tablice kierujące pieszych
- znaki wskazujące objazd
- znaki kierujące na drodze objazdowej
Zalecenia dotyczące zabezpieczania robót prowadzonych w pasie drogowym
1. Zabezpieczenie i oznakowanie prac prowadzonych w pasie drogowym, z dostosowaniem do występujących na drodze utrudnień i zapewnienie prawidłowej ochrony uczestnikom ruchu oraz osobom wykonującym roboty.
2. Zastosowanie dobrze widocznych, o każdej porze dnia i nocy urządzeń oraz oznakowań miejsca robót na drodze. Utrzymanie tych urządzeń w należytym stanie przez cały okres trwania robót.
3. Stosowanie odpowiednich barw dla urządzeń bezpieczeństwa ruchu:
- biała
- czerwona
- żółta
- czarna.
W przypadku, gdy urządzenia bezpieczeństwa ruchu zawierają elementy odblaskowe zadbać należy, by były one w kształcie koła lub prostokąta oraz o to, by były widoczne od zmroku do świtu z odległości, nie mniejszej niż 150 m, przy oświetleniu światłami drogowymi.
4. Wyposażenie pojazdu wykorzystywanego przy robotach drogowych w ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej, dostrzegalny ze wszystkich stron z odległości nie mniejszej niż 500 m, w przypadku dobrej przejrzystości powietrza. Pojazd taki, oznakowany powinien być pasami na przemian biało-czerwonymi o wymiarach 250 x 250 mm, na całej jego szerokości bądź też tablicą ostrzegawczą lub tablicą zamykającą. Jeśli części urządzeń lub ładunku wystają poza obrys pojazdu, oznakowane powinny być taśmą ostrzegawczą (U-22). Rama/konstrukcja wsporcza po umieszczeniu na niej urządzeń bezpieczeństwa powinna być stabilna.
5. Bezwzględne wyposażenie pracowników wykonujących zadania związane z robotami w pasie drogowym w odzież ostrzegawczą w kolorze pomarańczowym lub żółtym z elementami odblaskowymi.
Odzież ochronna i odblaskowa
Co daje stosowanie ochronnej odzieży odblaskowej?
Zintensyfikowanie bezpieczeństwa robotników drogowych zależne jest od kilku czynników. Jednym z nich jest niewątpliwie wyposażenie ich w dostosowaną do warunków pracy odblaskową odzież ostrzegawczą
Odzież ostrzegawcza znajduje przeznaczenie wśród osób pracujących na budowie, w tym podczas prac drogowych. Jest także znaczącym elementem odzieży BHP dla kierowców, strażaków i ratowników. Stosowana jest wszędzie tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo potrącenia pracownika przez pojazdy ruchome. Stosowanie ochronnej odzieży odblaskowej daje możliwość zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa w sytuacji ograniczonej widoczności.
WAŻNE! Stosowanie elementów odblaskowych i fluorescencyjnych kolorów odzieży zapewnia ochronę i komfort użytkowania.
Przepisy BHP, jak również zdrowy rozsądek nakazują, aby pracownicy wykonujący jakiekolwiek roboty drogowe, ubrani byli w wymaganą odzież roboczą oraz elementy odblaskowe. Odzież ta spełniać musi normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zawsze zaopatrywać się w nie należy w renomowanych punktach z odzieżą i akcesoriami BHP www.bezpieczenstwo-bhp.pl
Pamiętajmy, że elementy odblaskowe uratować mogą pracownikowi życie czy zdrowie.
Powyższe zasady nie dotyczą jedynie zawodowych drogowców, ale wszystkich pracowników, którzy wykonują jakiekolwiek prace w pasie drogowym, w tym związane z budową rowów melioracyjnych oraz instalacji.
Kto i za co odpowiada
- Za bezpieczeństwo pracowników odpowiedzialność ponosi pracodawca.
- Nadzór sprawuje osoba kierująca pracownikami i to niezależnie od miejsca wykonywania prac.
- W warunkach prac na drodze niewyłączonej z ruchu całkowicie, przedsiębiorstwo wykonujące prace odpowiada także za bezpieczeństwo użytkowników drogi.
Pamiętać zawsze należy, że zlecenia firmie zewnętrznej zabezpieczenia oraz oznakowania terenu prowadzenia prac na drodze/pasie drogowym nie powoduje zwolnienia pracodawcy od obowiązku zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa związanego z pracą w wykopie. Zabezpieczenia opracowane i wykonane przez firmę zewnętrzną traktować należy, jako gwarancję bezpieczeństwa użytkownikom drogi, a co za tym idzie, jako jeden z elementów bezpieczeństwa pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest sprawdzenie, czy teren prac obejmujący pas drogi jest zabezpieczony prawidłowo, zarówno pod względem bezpieczeństwa użytkowników drogi, jak i swoich pracowników.
Wymagania względem pracowników
Od pracowników wymaga się bezwzględnego:
- przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przekazanych podczas szkolenia przeprowadzonego przed pracą,
- przestrzegania instrukcji bhp
- korzystania ze środków ochrony indywidualnej, przeznaczonych i przystosowanych do prac w pasie drogowym, które zapewnić musi pracodawca.
Przed jakimi zagrożeniami w strefie robót drogowych konieczna jest ochrona?
Powyższy materiał pokazuje, że roboty prowadzone w pasie drogowym, a także w jego bezpośrednim sąsiedztwie należą do prac szczególnie niebezpiecznych i generuje wypadki.
Tak więc, w strefach robót drogowych niezbędna jest ochrona przed wieloma zagrożeniami, takimi jak:
- kolizje z udziałem uczestników ruchu, pracowników oraz pojazdów robót drogowych,
- zdjęta nawierzchnia oraz wykopy w celu wymiany kabli,
- przeszkody występujące w obszarze robót,
- pojazdy unieruchomione, które zajmują pas drogowy w wyniku awarii.
Poprzez jakie działania zapewnić można ochronę osób?
Ochronę osób zapewnić można przez poniższe działania:
- zapewnienie i właściwe utrzymanie obszarów do prowadzenia ewentualnych działań ratunkowych,
- ochronne wyposażenie drogowe,
- odpowiednie zaplanowanie obszarów wjazdu i wyjazdu, tam gdzie to możliwe, przy wykorzystaniu specjalnych zjazdów oraz miejsc parkingowych,
- należyte przetrzymywanie pojazdów roboczych, materiałów budowlanych i innych pozostałości,
- wyznaczenie bezpiecznej przestrzeni dla ruchu pieszego,
- niedopuszczenie do słabej widoczności robót i sprzętu,
- bezpieczna obsługa pojazdów robót drogowych i ich wyposażenie,
- odblaskową odzież ochronną dla pracowników.
Na stronie www.bezpieczenstwo-bhp.pl znajduje się szeroka oferta odblaskowej odzieży ostrzegawczej.
- Stres a praca – jak zadbać o zdrowie pracowników?
- Teren zakładu pracy - przepisy
- Ochrona pracowników zimą
- Znaczenie środków ochrony indywidualnej
- PRACOWNIK PRZYGOTOWANY DO ZIMY
- Bezpieczeństwo pracowników obsługi naziemnej
- Organizacja stanowisk pracy biurowej
- KONSEKWENCJE DLA PRACODAWCY ZA NIEWYPEŁNIENIEM OBOWIĄZKÓW Z ZAKRESU BHP
Komentarze (0)