Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia

Bezpieczeństwo w Święta - jakie są zagrożenia?

Świąteczny czas, to najczęściej czas spędzany w gronie bliskich. Niezależnie jednak czy planujemy spotkania w domowym zaciszu, czy ruszamy w bliższą bądź dalszą podróże, należy zrobić wszystko, by te święta były spokojne i bezpieczne. W przedświątecznym okresie bardzo często dochodzi do pożarów. Najczęściej ich przyczynami są nierozwaga, pośpiech czy wręcz niedbalstwo. Przygotowując świąteczne potrawy nie należy zostawiać ich bez nadzoru na kuchence elektrycznej czy też włączonym gazie. Pozostawienie bez dozoru lub co jeszcze gorsze z małymi dziećmi w domu (bo tylko na chwilkę do sąsiadki lub do sklepu) rozgrzanych kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników i opiekaczy stanowi ogromne zagrożenie. Nie tylko zagrożenie doprowadzenia do pożaru (o czym za chwilę), ale właśnie doprowadzenia do tragedii z udziałem dziecka. Pamiętajmy, iż ten mały człowiek ciekaw jest dosłownie wszystkiego, światła w piekarniku, płomienia na kuchence i zawartości garnka, dodatkowo jeszcze światełek na choince, etc.

Skuteczna ochrona podczas świąt Bożego Narodzenia

Wracając do pożarów. Przeciążenia instalacji elektrycznej, spowodowane uruchomieniem zbyt dużej ilości odbiorników elektrycznych, są najczęstszymi przyczynami pożarów. Należy zatem nadzorować włączaną w tym samym czasie ilość elektrycznego sprzętu. Milej płynie czas przy włączonej muzyce, na choince migocą lampki, w pralce kręci z się wypełniony ubraniami bęben, piekarnik nie nadąża z wypiekaniem ciast i mięsiwa. Nie sposób wymienić wszystkich mogących jednocześnie funkcjonować urządzeń. Zatem starajmy się nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.

Dekorując świątecznymi lampkami i ozdobami dom czy mieszkanie trzeba mieć na uwadze nie tylko bezpieczeństwo własne i rodziny, ale również sąsiadów. Zewnętrzna iluminacja domu i stojących w ogrodzie cisów, jodeł czy świerków może okazać się niebezpieczna, gdy nie są one przystosowane do panujących na zewnątrz warunków. Nie mające odpowiedniej izolacji lampki po namoknięciu spowodować mogą zwarcie instalacji elektrycznej bądź porażenie prądem.

Nie powinno pozwalać się na odpalanie „zimnych ogni” dzieciom pozostawionym bez nadzoru dorosłych, ponieważ wytwarzają one wysoką temperaturę, zatem spowodować mogą pożar, jak również doprowadzić do oparzeń. Również zapałki i zapalniczki należałoby trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Choinkowe drzewko w domu ustawić należy w bezpiecznej odległości od pieców, kominków, grzejników oraz firanek i zasłon. Pamiętajmy, iż zarówno choinka naturalna jak i sztuczna są materiałami łatwopalnymi. Nie zapalajmy na naszych drzewkach palących się otwartym ogniem świeczek. Przygotujmy wszystko tak, aby nasze Święta Bożego Narodzenia były nie tylko szczęśliwe, ale i bezpieczne.

W przypadkach krytycznego naruszenia bezpieczeństwa pomocny może się okazać podręczny sprzęt gaśniczy.


Zatem, nie pozostaje nam nic innego nasi drodzy Klienci i Czytelnicy bloga jak życzyć Wam
wesołych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.