- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1903 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

O zasadach bezpieczeństwa pracy na budowie i ochronie zdrowia pracowników budowlanych mówi nie tylko Prawo budowlane, ale i Kodeks pracy. Jednak zarówno pracodawca, jak i pracownik kierować powinni się zdroworozsądkowym myśleniem. Pamiętać należy, że prace budowlane bardzo często wiążą się z poważnymi zagrożeniami czyhającymi na zdrowie i życie.
Praca wykonywana na budowie, jest pracą dość specyficzna. Pracownicy budowlani bardzo często przemieszczają się po placu budowy. Niezbędne jest więc, w takich sytuacjach przestrzeganie przepisów BHP. Największą ilość wypadków, do których nadchodzi na budowie, stanowią te związane z pracą na wysokości. W takich okolicznościach nieodłącznym elementem pracy są chociażby prawidłowo zapięte szelki bezpieczeństwa dostępne na stronie bezpieczenstwo-bhp.pl . Zasad, które bezwzględnie powinny być przestrzegane na placu budowy jest jednak dużo więcej. I co, za tym idzie przestrzegać powinni ich nie tylko pracownicy budowlani, ale wszyscy pracownicy procesu inwestycyjnego.
Dlaczego tak ważne jest przestrzeganie przepisów BHP na budowie?
Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy zobowiązują do respektowania przepisów na budowie. Konsekwencją nie przestrzegania ich na placu budowy, mogą być groźne dla zdrowia i życia wypadki. Pracownik każdego szczebla, od najwyższego do najniższego, powinien znać i przestrzegać zasady BHP.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na budowie
Do obowiązków inwestora w zakresie organizacji procesu budowlanego należy zapewnienie:
- projektu budowlanego,
- kierownictwa budowy,
- sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (planu bioz).
Celem wyeliminowania zagrożeń związanych z prowadzeniem robót budowlanych, stwarzających szczególnie wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników jest opracowanie planu przed rozpoczęciem budowy.
W przypadku, gdy wykonywane będą roboty związane z wyjątkowo wysokim ryzykiem kierownik budowy jest zobowiązany sporządzić lub zapewnić plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Do pozostałych zadań kierownika budowy zalicza się także:
- koordynację robót budowlanych bądź ich poszczególnych etapów,
- koordynację działań mających na celu przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, które zawarte są w przepisach BHP, jak również w planie bioz,
- wprowadzanie zmian w planie bioz, będących rezultatem postępu robót budowlanych.
Odpowiedzialność pracodawcy, obowiązki pracownika
Właściciel przedsiębiorstwa budowlanego – pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie, a do jego obowiązków należy w szczególności:
- niedopuszczanie do pracy pracowników, do której wykonywania nie posiadają wymaganych uprawnień,
- wyposażanie stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, narzędzia oraz sprzęt do tymczasowej pracy na wysokości, spełniające wymagania zasadnicze oraz minimalne, dotyczące BHP w zakresie użytkowania ich podczas pracy,
- przed dopuszczeniem do pracy poddawanie pracowników badaniom lekarskim i szkoleniom w zakresie BHP,
- prowadzenie okresowych badań i szkoleń w tym zakresie,
- ocenianie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy placu budowy oraz informowanie pracowników o ryzyku i zasadach ochrony przed zagrożeniami,
- zaopatrzenie pracowników w ubrania i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, niezbędne do wykonywania danej pracy na placu budowy.
- Pracodawca ma obowiązek organizowania stanowisk pracy i respektowania przepisów BHP, tak aby zapobiegać wypadkom i chorobom zawodowym, zatem dbać musi o środki ochrony zbiorowej oraz stosowania przez pracowników środków ochrony indywidualnej.
Obowiązki pracownika:
- udział w szkoleniach BHP oraz zapoznanie się z przepisami z tego zakresu,
- wykonywanie pracy zgodnie z zasadami BHP oraz stosowanie się do poleceń przełożonych w tym zakresie,
- stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz używanie środków ochrony indywidualnej,
- niezwłoczne zawiadomienie przełożonych o zagrożeniach dla życia lub zdrowia ludzkiego.
- W przypadku, gdy warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla pracownika i innych osób, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, niezwłocznie informując o tym przełożonego.
- Pierwsza pomoc
- Jak unikać wypadków i zagrożeń w pracy w magazynie?
- Ochrona słuchu na zawodach sportowych
- Kto ponosi odpowiedzialność prawną za wypadek w miejscu pracy?
- SKŁAD I ZADANIA DLA ZESPOŁU POWYPADKOWEGO
- GDZIE DRWA RĄBIĄ, TAM WIÓRY LECĄ – BHP W TRAKCIE REMONTOWYCH PRAC BUDOWLANYCH
- BDO Krok po kroku
- Co to jest higiena pracy i jakie ma korzyści?
Komentarze (0)