BHP W CZASIE REMONTU MIESZKANIA

Do każdego remontu należy się odpowiednio przygotować. Nie ma znaczenia jakiego obiektu on dotyczy. Różnić go będzie strategia i w zależności od wielkości oraz zakresu robót czas wykonania i koszty. Niektóre elementy będą jednak spójne, z pewnością te dotyczące bezpieczeństwa, w tym wyboru odzieży BHP oraz innych niezbędnych akcesoriów. W niniejszej publikacji skupimy się na zagadnieniach związanych z BHP w czasie remontu mieszkania. Statystyki mówią, że najwięcej wypadków zdarza się w domu. Co zrobić, żeby im nie ulec.

Przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa podczas remontu mieszkania, właściwy sprzęt oraz umiejętność korzystania z niego, odpowiednia wiedza i cierpliwość to kilka podstawowych elementów. Jak zatem bezpiecznie wyremontować mieszkanie? Zanim zabierzemy się za remont sięgnijmy po poradniki i artykuły, takie choćby jak ten, dzięki którym zdobądźmy podstawową wiedzę i pomocne wskazówki.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Kiedy sporządzona została już lista poszczególnych prac, ustalić należy kolejność remontu mieszkania. Potrzeba do tego odrobinę fachowej wiedzy. Każdy remont niesie ze sobą zagrożenia, na które trzeba uważać. Jednak postępowanie zgodne ze wskazówkami BHP zapobiec mogą niepożądanym wydarzeniom.

Zabezpieczenie pomieszczeń

Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie domowych pomieszczeń do remontu. Podczas odnawiania mieszkania, właściwe i dokładne zabezpieczenie podłóg zapewni ich ochronę przed porysowaniem podczas przemieszczania opakowań z materiałami budowlanymi lub przesuwania narzędzi. Rozwinięcie folii i odpowiednie jej zamocowanie taśmą malarską zapobiegnie niepotrzebnemu zabrudzeniu mieszkania i uchroni przed długotrwałym usuwaniem śladów po remoncie. Dodatkowo pamiętać trzeba, że przy każdym remoncie ważne jest odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu temperatur zalecanych w trakcie szlifowania czy malowania.

Generalny remont mieszkania krok po kroku

Ważne jest ustalenie kolejności działań, krok po kroku:

 • w pierwszej kolejności przeprowadzamy prace konstrukcyjne, między innymi zburzenia istniejących ścianek działowych ewentualnie zbudowania nowych, zabudowy rur, wykonania podwieszanych sufitów,
 • potem przychodzi czas na prace instalacyjne, które wynikają na przykład z potrzeby przeprojektowania centralnego ogrzewania lub instalacji gazowej,
 • następnie zająć możemy się wymianą okien lub naprawą starej stolarki okiennej,
 • teraz czas na prace naprawcze, jak wyrównywanie ścian, sufitów i przygotowaniem ich do malowania oraz renowację posadzki,
 • wykończeniem sufitów, ścian oraz podłóg to kolejny etap prac,
 • na koniec czas na prace montażowe: instalację gniazdek i kontaktów, lamp, mebli.

WAŻNE! Harmonogram remontu mieszkania zawierać powinien daty zamówień i dostaw, jak również uwzględniać terminy określone przez wykonawców. Warto też zostawić sobie parę dni zapasu na poszczególne etapy prac, pozwali to zapewnić płynność i harmonijny ich przebieg i zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Jak przygotować się do remontu mieszkania od strony BHP?

Wszystko zależy oczywiście od rodzaju prac, jakie zamierzamy podjąć. Domowe prace remontowe nie zawsze przebiegają tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Często gubi nas niecierpliwość i chęć wykonania pracy zbyt szybko. Nieprzygotowanie lub pójście na skróty mogą zakończyć się nawet nieprzyjemną kontuzją. Rezultat prac może nas też mocno rozczarować. Dlatego zanim podejmiemy się realizacji zadań, trzeba jak najlepiej się przygotować i krok po kroku zaplanować prace. Przygotowując się do remontu pomyśleć trzeba nie tylko o niezbędnych narzędziach, ale również o odpowiedniej odzieży ochronnej. A jak wybrać ubrania ochronne na remont?

Jak się ubrać do remontu?

Aby przeprowadzić remont, potrzebne są odpowiedni sprzęt, odrobina fachowej wiedzy i sporo cierpliwości. Remont rozpocznijmy jednak od wybrania odpowiedniego ubioru ochronnego.
Odzież ochronna z przeznaczeniem na remont pełnić powinny przede wszystkim dwie funkcje:

 • osłonę przed zabrudzeniami, o które nie trudno w trakcie wszelkiego rodzaju remontów i różnego rodzaju napraw,
 • zapewnienie maksimum komfortu podczas pracy, np. poprzez strategicznie umieszczone kieszenie umożliwiające łatwy dostęp do niedużych, ale jakże ważnych narzędzi, by nie trzeba było ich co chwilę odkładać i za moment znowu po nie sięgać.

Profesjonalna odzież ochronna wykonana jest zawsze z wytrzymałych, odpornych na zabrudzenia i przetarcia materiałów. Świetnie sprawdzą się spodnie typu bojówki bub ogrodniczki, które w licznych funkcjonalnych kieszeniach oferują sporo miejsca na drobne narzędzia. Jako górna część garderoby sprawdzi się niezawodny t-shirt ochronny gwarantujący swobodę i nieprzegrzewanie organizmu. Zaś koszula flanelowa z długim rękawem ochroni ręce podczas wielu prac, a solidne guziki zapobiegną wkręceniu się rękawów w elementy elektronarzędzi.
Przy cięższych pracach remontowych, warto zainwestować także we właściwe obuwie ochronne. Buty powinny być funkcjonalne, takie które zapewnią wysoki komfort podczas pracy. Ważne jest z jakiego materiału zostały wykonane.
Z pewnością nie zaszkodzi, by były odporne na zabrudzenia, tłuszcze i oleje. Buty ochronne powinny mieć antypoślizgowe podeszwy, wkładki przeciwprzebiciowe, dobrze też by miały wzmacniane noski, które ochronią stopy, gdy podczas remontu spadnie na nie jakiś cięższy przedmiot.
Wśród środków ochrony indywidualnej, poza ubraniem i obuwiem, warto pamiętać o innych zwiększających komfort podczas remontu i wpływających na bezpieczeństwo akcesoriach ochronnych:

 • rękawice ochronne, które chronić mają dłonie użytkownika zarówno przed zabrudzeniami, jak i obrażeniami, np. gumowane niezastąpione przy pracach z gipsem, tynkami i klejami,
 • nauszniki przeciwhałasowe stanowią ochronę, kiedy nie obejdzie się bez kucia czy wiercenia,
 • gogle lub okulary ochronne to podstawowa asekuracja oczu przed odpryskami i kurzem podczas mechanicznego szlifowania, kucia, cięcia czy frezowania. Także podczas mieszania tynków, klejów i zapraw. Gogle lub okulary, które wyposażone są w boczne osłony i właściwą wentylację wewnątrz zapewnią jeszcze lepszą ochronę,
 • półmaska przeciwpyłowa pozwalające na bezpieczną pracę podczas licznych czynności remontowych.

Rzeczą oczywistą jest to, że zaopatrzenie się w tego typu środki i korzystanie z nich w trakcie remontu mieszkania uzależnione jest od zakresu prac i potrzeby zabezpieczenia się przed zagrożeniami podczas pracy.

WAŻNE! Podsumowując wątek środków ochrony indywidualnej, podkreślić należy, że bardzo istotnym rozwiązaniem jest stosowanie wentylowanych, nieparujących gogli bądź okularów ochronnych. Odnosi się to do większości domowych prac remontowych. Akcesoria te pomocne będą podczas kucia, szpachlowania, szlifowania, cięcia i frezowania. Zabezpieczą oczy pracującego przy remoncie przed odpryskami, jak również podczas mieszania materiałów budowlanych. Tu również niezwykle przydatne będą maseczki ochronne na twarz, zabezpieczające przed wdychaniem kurzu i pyłu. Pamiętać należy, by maseczki zmieniać często, gdyż nie tylko się brudzą ale także gromadzą liczne bakterie.

Remont to także praca na wysokości

Prace remontowo-naprawcze, konserwacja czy nawet domowe porządki często wymagają użycia odpowiedniej drabiny, podestu lub schodków, które pozwolą bezpiecznie i komfortowo stać na wysokości. Podczas jakichkolwiek prac na wysokości nie warto ryzykować i używać taboretu, krzesła czy innego przypadkowego podium. Przygotowując się do remontu w mieszkaniu, należy zaopatrzyć się w odpowiednią drabinę. Nasza drabina powinna być lekka, a jednocześnie solidna i wysoka, żeby swobodnie sięgać do sufitu, szczególnie kiedy remontowane mieszkanie jest wysokie np. takie w starej kamienicy. Do samego malowania użyć można jedynie kija malarskiego, ale pamiętajmy, że drabina spełnia więcej funkcji. Mając na uwadze różne życiowe doświadczenia wiemy, że drabina jest niezbędna w każdym domu.

Kiedy mamy do czynienia z pracą na wysokości?

Pracą na wysokości w świetle przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
Prace na wysokości stanowią zagrożenie i ryzyko wypadków, skutkiem czego stać się może ciężkie uszkodzenia ciała, a nawet śmierć poszkodowanego.
Nadmienić należy, że do prac na wysokości nie są zaliczane prace na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje w sytuacji gdy powierzchnia:

 • osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m ścianami pełnymi bądź ścianami z oknami oszklonymi,
 • wyposażona jest w inne stałe konstrukcje, jak również urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Bezpieczeństwo pracy

Zachowanie ostrożności przy posługiwaniu się narzędziami i elektronarzędziami jest sprawą oczywistą. Elektronarzędzia mogą być niebezpieczne, w sytuacji kiedy nie przestrzega się instrukcji obsługi oraz lekceważy zasady bhp. Ważny jest też zdrowy rozsądek. Wiadomym jest, że instrukcje bywają obszerne i nie chętnie zapoznajemy się z ich treścią w całości. Jednak dokładne przeczytanie instrukcji pozwoli na wykorzystanie wszystkich możliwości elektronarzędzi w stopniu optymalnym. Instrukcje zawierają również opis zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich jest to, by rozruch i zakończenie pracy zgodne były z instrukcją oraz zachowanie ostrożności w pobliżu ostrzy tnących (także tnących narzędzi ręcznych).
WAŻNE! Pamiętajmy, że największymi wrogami bezpieczeństwa są pośpiech oraz zmęczenie. Wałkiem do malowania raczej trudno zrobić sobie krzywdę, natomiast pospieszne zejście z drabiny skończyć może się np. zwichnięciem kończyny.

Remont zgodnie z prawem

Pamiętać trzeba, że remont mieszkania niesie ze sobą różnego rodzaju utrudnienia, także dla naszych sąsiadów. Jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, należy sprawdzić, jakie prace zrobić możemy bez zgody właściciela budynku, na co zaś potrzebne jest pozwolenie. Pozwoli to zabezpieczyć się, nie tylko przed złośliwymi uwagami sąsiadków, ale również przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.

Kiedy i jakich formalności dopełnić należy planując remont mieszkania?

Kiedy planujemy remont mieszkania, szczególną uwagę zaprzątają wydatki, projekt pomieszczeń i nowy image wnętrz. Zdarza się jednak, że w trakcie napotykamy na trudności techniczne, np. te związane z wymianą grzejników, kiedy to okaże się, że bez pomocy konserwatora budynku remont odbyć się nie może. Realnie udział właściciela nieruchomości, pozostałych mieszkańców oraz innych organów okazać może się znaczący.

Bieżąca konserwacja nie wymaga zgody

Czym jest konserwacja?

W prawie budowlanym część prac remontowych kryje się pod pojęciem konserwacja. Konserwacja nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku, jak również urzędu. Pod pojęciem konserwacji rozumie się bieżące proste czynności, mające na celu zapobieżenie pogorszeniu się stanu technicznego mieszkania. Do prac konserwacyjnych zaliczają się działania, które nie wpłyną na wizerunek fasady bądź funkcjonowanie stref wspólnych budynku. Mając powyższe na uwadze odnowienie podłóg i sufitów, ścian wewnętrznych, wymiana oświetleniowych opraw i innych instalacyjnych urządzeń końcowych (piecyk, kuchenka, urządzenia sanitarne) możliwa jest bez zgody właściciela kamienicy, spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty mieszkańców. Remont taki kwalifikowany jest, jako bieżąca konserwacja bądź odtwarzanie pierwotnego stanu, gdyż nie ingeruje w części konstrukcyjne budynku i nie wpływa na funkcjonowanie nieruchomości jako całości. Pamiętać należy, że poza zakres prac konserwacyjnych, które zwykle wymagają zgłoszenia do spółdzielni/wspólnoty wychodzą prace takie, jak: wymiany okien i drzwi wejściowych, przebudowa ścian działowych, przerobienia wszelkich instalacji, wymiana grzejników, remont balkonu.

Kiedy konieczne jest zgłoszenie remontu właścicielowi budynku?

Wśród planowanych remontem przeobrażeń są takie zmiany, które wykonać można dopiero za zgodą spółdzielni, wspólnoty czy właściwego urzędu. Zgodnie z prawem budowlanym remontem określa się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych, mających na celu odtworzenie stanu pierwotnego, niestanowiących jednak bieżącej konserwacji, przy czym dopuszczone jest stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w pierwotnym stanie.
Jeżeli czeka nas remont w bloku, to zgodnie z prawem budowlanym dokonać możemy prac remontowych w budynku już istniejącym i nie potrzebujemy wówczas dodatkowego pozwolenia. Jednak, w sytuacji kiedy prace obejmują istotne elementy, takie jak ingerencja w ścianę konstrukcyjną, wymianę instalacji elektrycznej lub gazowej zgłosić je trzeba odpowiednim instytucjom (Spółdzielnia, Zakład Gazownictwa, Zakład Energetyczny).

WAŻNE! Według standardowego regulaminu spółdzielni/wspólnoty prace remontowe w bloku przeprowadzane mogą być w godzinach 6.00 – 22.00. W dni świąteczne oraz dni wolne od pracy (nie wliczając sobót) obowiązuje zakaz wykonywania prac. W dobrym tonie jest poinformowanie sąsiadów o planowanym remoncie.

W środki ochrony indywidualnej oraz wiele innych artykułów BHP gwarantujących bezpieczeństwo i spełniających wszelkie normy zaopatrzą się Państwo korzystając z szerokiej oferty produktów dostępnych na https://bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.