Buty robocze BHP

Rodzaje butów roboczych

Bardzo wiele miejsc pracy wymaga używania obuwia roboczego. Stanowiska pracy stwarzają zagrożenia takie jak, poślizg, przebicie obuwia, udar, zgniecenie. Obecnie obuwie ochronne produkowane jest w szerokiej gamie i pozwala dobrać odpowiednie parametry. Często można dobrać buty chroniące przed wieloma zagrożeniami jednocześnie. Wyposażone są we wkładki antyprzebiciowe, podnoski, ochronę kostki, nieprzemakalne lub odporne na czynniki chemiczne. W zależności od przeznaczenia można je pogrupować w sposób:
* obuwie robocze chroniące przed urazami mechanicznymi
Przed przebiciem chroni wkładka ze stali nierdzewnej lub tworzywa. Wytrzymuje ona przekłucie o sile 1100N. Buty takie najczęściej w swej konstrukcji mają jednocześnie podnosek. Chroni on przed zgnieceniem, kopnięciem czy upadkiem na stopę ciężkich przedmiotów. Wersja trzewik roboczy z wysoką cholewą zabezpiecza dodatkowo kostkę przed nadmiernym przeciążeniem bądź skręceniem. Dodatkową zaletą takiego obuwia jest zabezpieczenie przed przecięciem o nisko leżące ostre przedmioty lub wystające krawędzie.
* Buty chroniące przed czynnikami chemicznymi
Opcjonalnie mogą być wyposażone w podnosek i wkładkę. Wykonane są z tworzywa odpowiednio odpornego na czynniki, z którymi będą miały kontakt. Przy użytkowaniu nie powinny tracić swoich właściwości. Wykonane są najczęściej z odpowiednich kompozycji tworzyw sztucznych, pcv, lub nawet specjalnej gumy. Podeszwa jest na ogół olejo, kwaso odporna w wykonaniu antypoślizgowym. Jeżeli zachodzi potrzeba można dobrać buty robocze o podwyższonej cholewie.
* Obuwie chroniące Przed prądem elektrycznym
Elektroizolacyjne, przeznaczone do prac przy napięciu powyżej 250V. Stanowią one ochronę dodatkową przy wykonywaniu czynności związanych z naprawami lub eksploatacją maszyn i urządzeń elektrycznych, gdzie występuje podwyższone ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
* Chroniące przed czynnikami atmosferycznymi

Trwałe obuwie robocze - czyli jakie?

Obuwie robocze tego typu nie musi (ale może) być wyposażone we wkładkę i podnosek. Głównym ich zadaniem ma być ochrona przed niską lub wysoką temperaturą. Do prac wykonywanych na zewnątrz przy niskich temperaturach stosuje się obuwie o dobrej izolacji termicznej. W miejscach gdzie temperatura jest podwyższona tworzywa i materiały z których są wykonane charakteryzują się dużą przewiewnością, wykonane są z dodatkowymi wywietrznikami.

Ochrona nóg, stóp przed urazami mechanicznymi, chemicznymi, poparzeniem. W zależności od przeznaczenia wyposażone są w podnoski metalowe, stalowe wkładki lub wykonane są ze specjalnych materiałów. Ze względu na konstrukcje buty robocze dzielimy na: półbuty, trzewiki, buty do kolan, buty z przedłużoną cholewką. Natomiast pod względem przeznaczenia obuwie robocze dzielimy na chroniące przed czynnikami: chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, atmosferycznymi, chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym, do zastosowań w strefie zagrożenia wybuchem, oraz na obuwie antyelektrostatyczne.

Każda para obuwia powinna być oznakowana w czytelny sposób przez wytłoczenie lub ostemplowanie. Posiadać powinna instrukcję użytkowania, sposobu czyszczenia, własności ochronnych. Oznakowanie takie powinno posiadać: rozmiar, oznaczenie producenta, znak firmowy, datę produkcji (rok, miesiąc), kraj producenta, rodzaj normy (EN 345, EN 346, EN 347), oznakowanie odpowiednimi symbolami.

Buty robocze w pracy - nota prawna

Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez odzieży i obuwia roboczego, jeśli pracuje na stanowisku, na którym używanie odzieży jest niezbędne (art. 2379 par. 1 k.p.) i jeśli taka odzież zostanie mu przydzielona, obowiązkiem pracownika jest jej używać zgodnie z przeznaczeniem (art. 211 pkt. 4 k.p.). Dodatkowo pracodawca obowiązany jest o czyszczenie i konserwacje tak aby buty robocze oraz odzież ochronna były czyste i nieuszkodzone. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują norm określających, jakie rodzaje odzieży i obuwia roboczego, w jakiej ilości powinny być pracownikom na określonych stanowiskach przydzielone. Obecnie ustalenia co do rodzaju i ilości odzieży oraz przewidywalnego okresu jej użytkowania powinny zostać określone w przepisach wewnątrz zakładowych. Okres używalności powinien uwzględniać rodzaj i jakość materiału, z jakiego odzież i obuwie jest wykonana, a także sposób wykonywania pracy na danym stanowisku. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.