Buty spawalnicze. Jakie wybrać?

Buty dobre dla każdego spawacza, czyli na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Buty spawalnicze muszą być przede wszystkim odporne i wytrzymałe. Tylko wtedy stopy są właściwie chronione, a ryzyko poparzenia czy poważniejszych obrażeń znikome. Obuwie musi mieć stalowe podnoski zabezpieczające przed mechanicznymi uszkodzeniami w trakcie upadku ciężkich przedmiotów na stopę. Bardzo ważne, żeby buty spawalnicze powstawały zgodnie z normą HRO. Ten skrót pochodzi od angielskich słów Heat Resistant Outsole. Jak można się domyślić, chodzi o podeszwę odporną na ciepło stanowiące jeden ze stałych elementów pracy spawacza. Jakie temperatury wytrzymuje obuwie spawalnicze? Na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie zakupów?

Jakie buty wybrać do pracy spawacza?

Skoro wiemy już, że buty spawalnicze mają specjalnie dobraną podeszwę, która ułatwia wykonywanie zawodu, warto także poznać inne ważne cechy obuwia. Jeśli wybrany model oznaczony jest symbolem HRO, podeszwa nie ulegnie zniszczeniu przy temperaturze do 300 stopni C w ciągu jednej minuty. Po przekroczeniu tego czasu na obuwiu zaczną pojawiać się niemożliwe do odwrócenia zmiany, a stopy będą zagrożone. 

Buty spawalnicze nie muszą być wcale drogie. Najważniejsze, żeby dobra jakość i wytrzymałość łączyła się z odpowiednią ochroną. Buty dla spawaczy występują głównie w formie trzewików, co jest związane z ich charakterystycznym kształtem. Doskonale sprawdzą się modele szyte przy pomocy wytrzymałych nici (szczególnie jeśli to model kevlarowy) – zapewniają one pożądaną wytrzymałość i nie rozpuszczają się pod wpływem ciepła wydostającego się z urządzenia do spawania. Dobrze jest upewnić się, że wybrany model ma odpowiednią klasę ochronną. W tym celu stosuje się wkładkę antyprzebiciową i wspomniany już wcześniej metalowy podnosek. Szukaj oznaczenia S3. 

Na rynku dostępnych jest wiele marek oferujących najwyższej jakości obuwie spawalnicze. Marka Portwest zasługuje na szczególną uwagę, ale nabycie ich sprzętu ochronnego wiąże się ze sporym wydatkiem. Buty charakteryzują się zastosowaniem wytrzymałej i bardzo odpornej skóry nubukowej – przekłada się na podwyższenia komfortu w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Do produkcji podszewki wykorzystano poliestrową siateczkę – ten element odpowiada za wchłanianie wilgoci, czyli zapobiega nieprzyjemnemu uczuciu towarzyszącemu w trakcie chodzenia i rozwijaniu się bakterii oraz grzybów. Podszewka jest niezbędna w przypadku osób spędzających cały dzień w butach i przydaje się zarówno latem, jak i zimą. 

Buty spawalnicze powinny mieć:

  • stalowy podnosek, 
  • wkładkę antyprzebiciową, 
  • symbol HRO zabezpieczający przed ciepłem, 
  • podszewkę wchłaniającą pot. 

Jeśli wybrane obuwie ma wszystkie wymienione cechy, buty będą doskonale chronić stopy i zapobiegać ewentualnym wypadkom, co oznacza ciągłość pracy i brak przestojów. 

Jaką funkcję spełniają buty spawalnicze?

Buty dla spawacza mają przede wszystkim zapobiegać przedostawaniu się do środka iskier stanowiących jeden z elementów pracy. Z tego względu dostępne modele kończą się za kostką, co pozwala chronić jeszcze większy obszar stopy oraz ciała. Ze względu na charakterystyczny wygląd, obuwie jest dostępne przede wszystkim w formie trzewików roboczych, chociaż w ofertach producentów występują także inne propozycje. 

Buty spawalnicze powinny mieć specjalną klapkę zabezpieczającą sznurówki. Ochrona łączy się z możliwością szybkiego ściągnięcia, co ułatwia przebranie się po zakończonej pracy. Szczególnie dobrze sprawdzają się sprzączki – oprócz tego, że podnoszą komfort w trakcie noszenia, to dodatkowo ułatwiają wkładanie butów. Obuwie musi powstawać z najlepszej jakości wytrzymałych materiałów, dzięki którym ryzyko uszkodzenia ze względu na gorące, odpryskujące metale oraz iskry zostaje zminimalizowane. 

Nie wspomnieliśmy jeszcze o antypoślizgowych właściwościach podeszwy, która sprawdza się we wszystkich warunkach, jak i również pracy spawacza. Unikanie poślizgnięć i zminimalizowanie ryzyka kontuzji pozwalają zachować ciągłość pracy i jednocześnie zagwarantować sobie i pozostałym pracownikom dobre samopoczucie. Obuwie spawalnicze chroni zdrowie pracowników i pozwala na szybką realizację zleceń. 

Obuwie spawalnicze oprócz bezpieczeństwa, dodatkowych podnosków i wytrzymałej podeszwy musi być wygodne, a także dobrane do rozmiaru stopy i jej szerokości. Każdy spawacz ma inaczej ukształtowaną stopę, dlatego buty muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb. Z tym nie powinno być problemu, gdyż producenci zapewniają różnorodny kształt oraz wiele rozmiarów. 

Trzewiki do spawaczy występują w kolorze czarnym, dlatego razem z pozostałymi elementami składającymi się na strój roboczy prezentują się bardzo atrakcyjnie. W trakcie produkcji obuwia dla spawaczy używany jest dwugęstościowy poliuretan. Do produkcji pierwszej warstwy służy miękki i delikatny materiał, który otula stopę i nie wywołuje uczucia dyskomfortu. Z kolei druga warstwa jest wytrzymała, doskonale chroni i zapewnia komfort w trakcie chodzenia oraz pracy. 

Amortyzacja energii pod piętą to kolejny dodatek do obuwia, który zasługuje na uwagę. Mile widziane są także właściwości wodoodporne (jeśli buty mają tę cechę, zalicza się je do kategorii S3). 

Jakie akcesoria powinien mieć spawacz?

Buty spawalnicze to nie jedyne akcesoria, które musi mieć osoba zajmująca się łączeniem metalowych części przy pomocy ciepła. Bardzo ważne są rękawice, które doskonale chronią dłonie i pozwalają zapobiegać oparzeniom. 

Trudno obejść się bez wytrzymałych spodni roboczych (najlepiej wyposażonych w wyciągane nakolanniki ułatwiające pracę w pozycji klęczącej). Koszule flanelowe i spodnie ogrodniczki zabezpieczają ciało przed iskrami i roztopionymi metalami. Na uwagę zasługują także specjalne maski chroniące twarz oraz gogle na oczy. Bez nich ryzyko pogorszenia wzroku jest stosunkowo duże. Kombinezony również pozwalają chronić ciało, powstają z wytrzymałych materiałów i dodatkowo powleka się je wytrzymałą warstwą chroniącą przed ciepłem. 

Spawacz powinien mieć:

  • wytrzymałe, dobrej jakości obuwie, 
  • maskę ochronną wraz z goglami, 
  • rękawice, 
  • kombinezon ochronny albo ogrodniczki. 

Na jakie zagrożenia narażony jest spawacz?

Buty spawalnicze są potrzebne ze względu na wykorzystywane w pracy materiały oraz temperaturę. W trakcie wykonywania obowiązków zawodowych wydzielany jest dym spawalniczy oraz zanieczyszczenia pyłowe. Są one wdychane w trakcie pracy i przyczyniają się do wielu poważnych chorób, ale dodatkowo osiadają one na ubraniach i butach, co wpływa niekorzystnie na ich wygląd i pogarsza funkcje ochronne. 

Łuk spawalniczy promieniuje- to kolejny problem, z którym musi mierzyć się osoba wykonująca pracę spawacza. Wysoka temperatura plazmy jest uwarunkowana intensywnym promieniowaniem optycznym, termicznym oraz ultrafioletowym, stąd niezbędne jest wkładanie wytrzymałego obuwia i najlepszej jakości ubrań ochronnych.  

W trakcie pracy może być używany także prąd, który zwiększa intensywność pola elektromagnetycznego. Stanowi ono bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia spawacza, stąd kluczowe jest właściwe zabezpieczenie ciała. Porażenie prądem to również spory problem, a obuwie spawalnicze jest w stanie ochronić przed uszkodzonymi kablami, przewodami elektrycznymi oraz zniszczonym uziemieniem. Wytrzymały materiał oraz dodatkowe elementy sprawiają, że przecieki z układów chłodzenia również nie powinny stanowić problemu.  

Kilka słów podsumowania

Buty spawalnicze to niezwykle ważny element stroju roboczego, dający gwarancję bezpieczeństwa oraz swobody w trakcie poruszania się po miejscu pracy. Spawacze muszą mierzyć się z wieloma zagrożeniami, ale najpoważniejsze wydają się iskry wydobywające się w trakcie pracy oraz rozgrzane do czerwoności metalowe części, które mogą odprysnąć w każdej chwili. Ważna jest wytrzymała antypoślizgowa i antyprzebiciowa podeszwa, metalowy podnosek oraz zastosowanie najlepszych materiałów. Oprócz tego trzeba wybrać odpowiedni rozmiar i fason obuwia. Wybór odpowiednich butów może dostarczyć sporo problemów, ale kiedy wybierzesz dobrze, będziesz czuć się nie tylko komfortowo, ale Twoje stopy i kostki pozostaną bezpieczne, a na tym zależy zarówno Tobie, jak i pracodawcy.