Dlaczego powinno się nosić kask ochronny w pracy?

Przestrzeganie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy szczegółowo omawiane jest na szkoleniach BHP. Służby BHP  zarówno w trakcie szkolenia wstępnego, jak i podczas szkoleń okresowych, informują pracowników o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pracy. Behapowiec omawiając zasady przestrzegania przepisów, poświęca część instruktażu na szczegółowe omówienie środków ochrony indywidualnej obowiązujących na danym stanowisku, których zadaniem jest bezpośrednia ochrona życia.

W miejscach pracy, gdzie istnieje konieczność zakładania kasków i hełmów ochronnych, dużą uwagę przywiązuje się do zapoznania pracownika z zasadami korzystania z tego niezwykle istotnego elementu.  

Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, nawet osoby odwiedzające, takie jak architekci, geodeci, inspektorzy, czy goście mają obowiązek przestrzegania zasad BHP i noszenia wymaganej w danej sytuacji odzieży ochronnej.

Najczęstszym elementem, o który w praktyce przypominać trzeba nie tylko odwiedzającym, ale i pracownikom jest KASK. Bywają pracownicy, którzy nie chcą zakładać kasku ochronnego, twierdząc, że przeszkadza i jest niezbyt wygodny.

Aby kask ochronny spełniał swoje funkcje ochronne, musi zostać prawidłowo dobrany. Najistotniejszym jest rozmiar, kask nie może być ani za mały, ani za duży. Jeżeli wymagają tego okoliczności, kask zaopatrzony powinien być dodatkowe elementy, na przykład ochronniki słuchu, czy osłonę oczu. Aby kask spełniał swą funkcję ochronną, nie bez znaczenia jest prawidłowe założenie kasku ochronnego. Nie może on spadać, zsuwać się, zachodzić na oczy, czy w jakikolwiek sposób zmieniać położenia.

Kilka powodów, dla których warto nosić kask ochronny BHP:

 • Ochrona zdrowia i życia – środki ochrony indywidualnej mają za zadanie niwelowanie możliwych do wystąpienia  negatywnych skutków pracy na danym stanowisku.
 • Ochrona głowy przed elementami budowy, konstrukcji, rusztowań i maszyn.
 • Asekuracja głowy przed skaleczeniami i otwartymi ranami.
 • Ochrona przed uderzeniami, których prawdopodobieństwo jest znaczne. Związane jest to z pochylaniem, wstawaniem, przemieszczaniem się, także wychodzeniem, czasem nawet z trudno dostępnych miejsc.
 • Podczas pracy grupowej, wzajemnie przyczynić można się do zagrożenia, dlatego też środki ochronne, to także dbałość o zdrowie współpracownika.
 • W zależności od branży – specjalizacji zabezpiecza przed płomieniami, iskrami, odpryskami stopionego metalu.
 • Kask ochronny bywa jedyną skuteczną metodą na ochronę na danym stanowisku pracy, w którym przebywa się samemu.
 • Ochrona górnego odcinka kręgosłupa.
 • Kask jest dodatkowo wsparciem w przypadku akcesoryjnych elementów ochronnych, takich jak okulary, ochronniki słuchu, kołnierze chroniące kark i szyję oraz osłony na twarz.
 • Kask chroni głowę, gdy występuje duże promieniowanie słoneczne.

Jak działa kask ochronny?

Na rynku środków ochrony indywidualnej znaleźć można dużo modeli kasków ochronnych, różnią się one w zależności od typu i przeznaczenia. Wszystkie jednak posiadają cechę wspólną, czyli  podstawowe elementy ich budowy:

 • skorupa
 • więźba
 • pas główny

Skorupa to zewnętrzna część nadająca kształt i w razie niebezpieczeństwa neutralizująca uderzenie. Jej nadmiar przekazuje do więźby, która bezpośrednio przylega do skorupy i jej zadaniem jest amortyzacja otrzymanego uderzenia. Ostatnia składowa, czyli pasek służy do regulacji i pozwala dopasować kask do wymiarów głowy, a tym samym zmaksymalizować bezpieczeństwo.

Warto zauważyć, że kask ochronny spełnia swą rolę nie tylko w pracy. Jest także nieodzownym elementem ochronnym dla turystów oraz osób zwiedzających, chociażby kopalnie, jaskinie, groty,  czy wodospady.

Polecamy zakładkę OCHRONA GŁOWY-KASKI OCHRONNE na bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.