ERGONOMIA W CZASIE HOME OFFICE

Z własnej woli większość z nas nie wybrałaby pracy zdalnej. Praca w domowym biurze wymaga przystosowania, a często wręcz stworzenia takiego miejsca. Ponieważ nie jesteśmy do niej przyzwyczajeni, wymaga też psychicznego i fizycznego przestawienia się na nią. Epidemia koronawirusa COVID-19 wymusiła jednak na wielu z nas, by ze względów bezpieczeństwa przejść na home office.
Warto zatem wiedzieć jak sprawnie i zdrowo pracować z domu oraz jak zaaranżować swoje domowe miejsce pracy, nie rezygnując przy tym z zasad ergonomii w pracy zdalnej.

Ergonomia – co warto o niej wiedzieć?

Ergonomia zajmuje się przede wszystkim projektowaniem/planowaniem zadań, narzędzi i wyposażenia. Ergonomia to dziedzina nauki, zajmująca się zasadami oraz metodami dopasowania urządzeń i narzędzi do cech fizycznych i psychicznych człowieka. Jednym z obszarów zainteresowań ergonomii jest dostosowanie pracy do psychofizycznych możliwości człowieka, jakimi są:

 • możliwości morfologiczne – powiązane z zewnętrzną lub wewnętrzną budową ciała człowieka,
 • możliwości fizjologiczne – związane z funkcjami i reakcjami fizjologicznymi tj. czynność narządów zmysłu, mózgu czy mięśni,
 • możliwości psychiczne – obejmujące obszar psychiki człowieka, czyli poziom jego inteligencji bądź stopień wrażliwości emocjonalnej.

Mając powyższe na uwadze powiedzieć można, że ergonomia pracy przy komputerze polega na optymalnym dostosowaniu stanowiska, środowiska pracy oraz organizacji przy wykorzystaniu możliwości psychofizycznych pracownika, nie przeciążaniu go i nie narażaniu na dyskomfort oraz problemy zdrowotne. Nieprzystosowane stanowisko ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo i wydajność pracownika. Może powodować stres, zmęczenie, rozkojarzenie i gorsze samopoczucie.

CZYM JEST HOME OFFICE?

Home office, domowe biuro, praca zdalna. Niezależnie jakiej nazwy użyjemy wiedzieć trzeba, że jest to forma organizacji pracy polegająca na świadczeniu pracy poza jednostką organizacyjną pracodawcy. Praca zdalna wykorzystywana może być, w zależności od konkretnych okoliczności. W przypadku home office, w odróżnieniu od telepracy (która została szczegółowo uregulowana w kodeksie pracy), to pracownik i pracodawca decydują, czy i kiedy pracownik wykonywał będzie swoje obowiązki z domu. Nie jest to jednak z góry określone. Uregulowania wewnętrzne, w tym obszarze, o ile zostaną wprowadzone, wyznaczają zaledwie pewne ramy, w jakich home office będzie wykonywana. Możliwość świadczenia pracy z domu uzależniona może być od uprzedniej zgody przełożonego lub działu HR.

Jak pracować z domu?

W związku z zagrożeniem koronawirusem praca w domu stała się niezbędnym rozwiązaniem dla funkcjonowania licznych przedsiębiorstw. Ergonomiczna, a tym samym dobrze zorganizowana, zaplanowana i efektywna praca w domu stanowi nie lada wyzwanie.
W przypadku home office ergonomia, bhp oraz optymalne warunki pracy stają się w dużej mierze zadaniami samego pracownika. Mając na uwadze, że to pracodawca zapewnić powinien wymagany sprzęt, trudno by regularnie wizytował swoich pracowników, sprawdzając jak jest on wykorzystywany i czy pracownicy przestrzegają wszystkich zasad. Trudno by sprawdził czy mają odpowiednie oświetlenie, krzesło z oparciem i podnóżek, a poziom domowego hałasu nie przekracza dopuszczalnych norm.
Kiedy tryb home office nie jest tylko wyjątkowym rozwiązaniem, a trwać ma przez dłuższy czas, ergonomia na stanowisku pracy pozwoli efektywnie ją wykonywać, nie narażając się przy tym na ból i urazy. Warto zatem przygotować miejsce pracy zbliżone do warunków biurowych. Najlepiej takie, z którego nie musi korzystać reszta domowników. Zwrócimy też uwagę na dobre oświetlenie i możliwość wywietrzenia pomieszczenia, w którym pracujemy. Komfort pracy zapewni też wybór odpowiedniego fotela i biurka, dzięki którym zadbamy o utrzymanie prawidłowej postawy przy komputerze. Jeśli nie dysponujemy takimi meblami, zawsze możemy zwrócić się z prośbą do pracodawcy o wypożyczenie ich na czas pracy zdalnej. Pracując w domu, to my sami decydujemy, na ile zastosujemy się do zasad ergonomii. W trakcie home office warto, również pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP. Na każdą godzinę spędzoną przy monitorze zróbmy 5 minut przerwy, która pozwoli odciążyć wzrok i wykorzystać ten czas na ćwiczenia ruchowe odciążające kręgosłup i poprawiające samopoczucie.

Na czym polega ergonomia pracy przy komputerze?

Zasady pracy przy komputerze – praca przed komputerem może się wydawać najbezpieczniejszą pracą pod słońcem, a jednak w biurze, także tym praca home office nabawić można się problemów zdrowotnych. Aby wielogodzinne siedzenie przed monitorem nam nie zaszkodziło, trzeba przygotować ergonomiczne stanowisko pracy.

Ergonomia pracy przy komputerze polega na optymalnym przystosowaniu stanowiska oraz środowiska pracy i zorganizowaniu wszystkiego tak, by korzystać z możliwości psychofizycznych pracownika nie narażając go, przy tym na niedogodność i problemy zdrowotne. Pamiętajmy, że nieprzystosowane stanowisko wpływa negatywnie na bezpieczeństwo i wydajność pracownika i powodować może zmęczenie, stres, rozkojarzenie i złe samopoczucie.
Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze, także w czasie home office możliwa jest poprzez:

 • zapewnienie wygodnego fotela z podnóżkiem, umożliwiającego stabilne podparcie ciała;
 • rozmieszczenie poszczególnych urządzeń i akcesoriów w zasięgu ręki;
 • korzystanie z biurka z regulowaną wysokością, które umożliwia wygodne pisanie na klawiaturze;
 • prawidłowe ustawienie monitora w odległości 50-70 cm od siebie i wysokości górnej krawędzi nieznacznie poniżej linii wzroku;
 • oświetlenie nie obciążające oczu.

Tych kilka podstawowych zasad pracy przy komputerze nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych, ani też wielkiego wysiłku. Może jednak znacznie poprawić ergonomię stanowiska komputerowego, zapewnić bezpieczeństwo i zwiększyć komfort pracy.

JAK ZACHOWAĆ ERGONOMIĘ W PRZYPADKU HOME OFFICE?

Wygodna i ergonomiczna praca poza biurem

Celem każdej strategii ergonomicznej jest zminimalizowanie kontuzji, polepszenie komfortu i zwiększenie wydajności w miejscu pracy. Rok rocznie w naszym kraju następuje wzrost ilości pracujących w trybie home office. Teraz za sprawą epidemii COVID-19 przyszedł czas, kiedy to z dnia na dzień praca zdalna stała się niezbędną formą zapewniającą funkcjonowanie wielu firmom.
Możliwościom efektywnej pracy w domu sprzyja rozwój technologii, w szczególności rozprzestrzenianie się urządzeń mobilnych, które pozwalają na wykonywanie pracy w domu. Ponieważ wielu pracowników zamieniło pracę w biurze na home office, zachowanie zasad ergonomii stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Stworzenie stałego stanowiska pracy wyposażonego w wysokiej jakości ergonomiczne krzesło to podstawowy krok do domowego biura. Potem zainwestować należy niezbędne wyposażenie miejsca pracy, takie jak biurko, regulowane ramię do monitora i właściwe oświetlenie.

Jak zawsze, jest za i przeciw

Home office ma licznych zwolenników. Dla wielu oznacza oszczędność czasu, pozwala na większe niż w biurze skupienie, a co za tym idzie większą orientację na cele. Jeśli domowe biuro jest dobrze zorganizowane, a pracownik dysponuje przestrzenią gwarantującą niezakłóconą pracę w domu z pewnością chwali sobie to rozwiązanie i czuje, że jest ono korzystne zarówno dla niego, jak i dla pracodawcy.
Jest też wielu pracowników, którzy narzekają na pracę zdalną. Narzekają, że trudno się skupić, ponieważ zbyt wiele innych zajęć odwraca uwagę. Jest to fakt, z którym trudno dyskutować, zwłaszcza w sytuacji kiedy w domu jest:

 • małe dziecko, wymagające nieustannej uwagi od rodzica,
 • dzieci w wieku szkolnym, które uczą się zdalnie w ciągu dnia,
 • partnera, który również pracuje w domu.

Podczas pracy w domu szczególnie ważne staje się zatem odizolowanie od otoczenia, zwłaszcza jeśli istnieją powyższe sytuacje. Pomocne mogą być słuchawki wygłuszające, które pozwalają na wytłumienie otoczenia.
Sytuacja może być też odwrotna, jeśli w domu jest zbyt przejmująca cisza. W biurze zazwyczaj jest szum i rozmowy w tle, których w domu może brakować, wtedy to warto włączyć muzykę. Wbrew pozorom, może ona pomóc się skupić.
W czasie home office ważną kwestią jest zachowanie dotychczasowych rytuałów. Jeżeli zwyczajowo dzień pracy rozpoczynał się do tej pory w biurze rozmową ze współpracownikami przy kawie, warto to kontynuować. Praca zdalna pozwala na umówienie się na wirtualne spotkanie przy kawie, które pozwoli wymienić istotne informacje z innymi pracownikami firmy. Na ile to możliwe warto zachować wszelkie dotychczasowe rytuały dnia pracy. Warto także pamiętać o ubiorze. W domowym stroju, a już z pewnością w piżamie trudno się czuć jak w pracy. Stosowny ubiór ma pośredni wpływ na skupienie, nastawienie oraz motywację do działania. Rozpoczynając prace, warto ubrać się tak, jakby się do niej szło.

Zdrowotne wskazówki w czasie home office

Pracując w trybie home office przydadzą się poniższe wskazówki, które pomogą zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie:

 • co jakiś czas należy wstać i rozruszać się,
 • zrobić sobie aktywną przerwę,
 • trzymać prosto głowę,
 • w czasie pracy przy biurku, też można się ruszać.

Komfortowa praca

Popularność home office cały czas rośnie w siłę. O ile w kontrolowanej dozie praca z domu pozwala zwolnić, odetchnąć oraz zmniejszyć czas związany z dojazdami, w trybie ciągłym potrafi być męcząca. Komfortowa praca to praca dobrze zorganizowana. Kluczem do równowagi jest dobre nastawienie – zadbanie o komfort i zdrowie. Warto zadbać o maksymalne wykorzystanie zdalnej rzeczywistości z wszelkimi jej zaletami. Może być to niestandardowe wykorzystanie zaplanowanych przerw, takie jak:

 • 10-minutowy trening energetyczny, który nie wymaga sprzętu,
 • krótkie sesje yogi dla kręgosłupa,
 • lekki lunch,
 • kilka minut z angielskim
 • chwila z dziećmi albo pupilem.

Przerwa ma na celu oderwanie myśli od pracy. Wszystko zależy od tego, co w danym momencie poprawić możne nam nastrój i sprawić, że poczujemy się pełni energii. Komfortowa praca przyczyni się do lepszej wydajności, co za tym idzie do rozwoju firmy.

JAK WYGLĄDA PRZYSZŁOŚĆ ERGONOMII W CZASIE HOME OFFICE?

Mając na uwadze fakt, że technologia cały czas kształtuje naszą pracę i kontakt z drugim człowiekiem, przyszłe pokolenia potrzebować będą elastycznych rozwiązań. Wszystkie organizacje, które inwestują w ergonomiczne rozwiązania, z każdym dniem dostrzegają korzyści, jakie płyną z dobrego samopoczucia pracowników i ich zaangażowania w czasie home office. Ergonomiczne planowanie i projektowanie narzędzi, wyposażenia i zadań niewątpliwie stanowią przyszłość biznesu. Łączą one korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Ergonomiczne rozwiązania podczas pracy zdalnej, z dnia na dzień zyskają na znaczeniu. Przyciągają wybitnych pracowników, którzy spośród ofert pracy wybierając pracodawców i środowisko pracy spełniające ich potrzeby ciągłego rozwoju. Ergonomia podczas home office ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków w domowym miejscu pracy. Warunków, które zminimalizują ryzyko wypadków przy pracy. W związku z coraz częstszym przechodzeniem na home office dla pracodawcy ważne powinno być, w jakich warunkach pracownik wykonuje swoje zadania. Czy są one do niego dopasowane i czy zapewniają bezpieczeństwo. Praca zdalna, do której liczni pracodawcy i pracownicy już przywykli, może już na stałe wpisać się w życie zawodowe naszego społeczeństwa. Pamiętajmy, że stanowiska pracy zdalnej dopasowywane mogą być do odpowiednich warunków, nie tylko podczas ich pierwotnego tworzenia. Cały czas istnieje możliwość poprawienia tych, które funkcjonują, tak by odpowiednia ergonomia podczas home office zwiększała wydajność pracowników.

Jesteśmy różni, i o tym trzeba pamiętać!

Każdy człowiek jest inny, dlatego najlepszą metodą na edukację oraz stosowanie właściwej ergonomii jest indywidualna ocena stanowiska pracy. Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie ergonomiczne. Ważnym jest, by pracownik poznał własne potrzeby, a pracodawca o nie zadbał.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.