- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 16604 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
W oparciu o Kodeks pracy pracodawca ma obowiązek przydziału pracownikowi przysługujących mu środków higieny osobistej. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca zobowiązany jest do zaopatrzenie zatrudnionego w firmie pracownika w środki higieny osobistej.
Dla wszystkich pracowników
Dostęp do środków higieny osobistej zagwarantowany powinien być wszystkim pracownikom.
Jest to niezależne od stanowiska oraz formy zatrudnia. Pracodawcy nie wywiązujący się
z wypełniania tego obowiązku, łamią zawarte w Kodeksie pracy przepisy. Kodeks pracy jasno precyzuje fakt, że pracodawca ma obowiązek udostępnić każdemu, bez wyjątków pracownikowi właściwe urządzenia higieniczno-sanitarne oraz zapewnić środki higieny osobistej. Kodeks pracy nie określa jednak, w jakim zakresie i w jakiej ilości środki te, powinny być dostępne dla pracowników.
Wewnętrzne ustalenia
Środki czystości przydzielane są według tabeli norm ustalonej w stosownym zarządzeniu pracodawcy, wydanym w porozumieniu z przedstawicielem pracowników. Tabela zawiera:
- rodzaje
- ilości
- okresy użytkowania
środków higieny osobistej dla poszczególnych stanowisk pracy.
Rodzaje i ilości przydzielanych środków higieny osobistej ustala się biorąc pod uwagę stopień zabrudzenia ciała, podczas wykonywaniu danej pracy w danej firmie, a także wymagań higieny osobistej związanych z wykonywanymi czynnościami, które wynikają z obowiązku przestrzegania wymogów sanitarnych.
Obowiązki pracodawcy
Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczanie pracownikom środków higieny osobistej w naturze. Rodzaj i ilość środków dostosowana musi być do charakteru oraz stopnia zanieczyszczenia ciała określonych w tabelach zakładowych normy przydziału.
Obowiązek dostarczenia środków czystości powiązać należy z wymogami dla pomieszczeń higieniczno-sanitarnych określonych w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy "Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych".
W zależności od stopnia zabrudzenia
Nie każda praca powoduje takie same zabrudzenia. Zatem zatrudnionych zaklasyfikować należy do kilku grup, które różnią się charakterem pracy i stanem zabrudzenia:
grupa 1 – skupia pracowników, którzy powinni mieć możliwość kilkakrotnego umycia nieznacznie zabrudzonych rąk, czy też przemycie twarzy w ciągu dnia pracy. Dotyczy to pracowników na stanowiskach nierobotniczych, takich jak: administracyjno-biurowi, techniczno-inżynieryjni, portierzy czy też pracowników ochrony osób i mienia;
grupa 2 – to pracownicy, którzy muszą pozbyć się łatwo zmywalnego brudu z nieosłoniętych części ciała. Są to np. stolarze, malarze budowlani;
grupa 3 – zatrudnieni, u których niezbędne jest kilkukrotne w czasie pracy dokładne mycie rąk. Wynika to z organizacji pracy, wymogów technicznych produkcji, instrukcji higieniczno-sanitarnych. Do tej grupy zaliczymy m.in.: pracowników zakładów gastronomicznych, tokarzy, lakierników;
grupa 4 – to pracownicy, którzy muszą często myć ręce oraz twarze z brudu silnie przylegającego do skóry. Do tej grupy zaliczyć trzeba pracowników, u których przymus częstego mycia rąk podyktowana jest stałym narażeniem na kontakt z substancjami toksycznymi, jak również ze szczególnymi wymaganiami związanymi z wykonywanymi czynnościami. Do tej grupy zakwalifikować należy: lakierników natryskowych, monterów mechaniki pojazdowej, pracowników zatrudnionych przy rozpylaniu środków ochrony roślin;
grupa 5 – do tej grupy należą pracownicy, którzy muszą myć górną część ciała z powodu stopnia zabrudzenia lub całego ciała z brudu, którego źródłem są substancje łatwo zmywalne. Dotyczy to zatrudnionych przy obsłudze urządzeń w kanałach ściekowych;
grupa 6 – pracownicy, u których niezbędne jest mycie całego ciała. Wynika to z bardzo dużego stopnia zabrudzenia lub kontaktu z substancjami trującymi, np. pracownicy czyszczący zbiorniki do przewozu mocnych kwasów, osoby zatrudnione w zakładach utylizacji.
ŚRODKI CZYSTOŚCI BHP dostępne na bezpieczenstwo-bhp.pl
- Komu należą się i w jakiej ilości środki czystości BHP
- PRACUJ Z GŁOWĄ – OCHRONA GŁOWY PODCZAS PRACY
- Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych
- Hełmy ochronne, a przeglądy i nadzór nad stanem technicznym
- Stres w miejscu pracy
- Znaczenie środków ochrony indywidualnej
- Prace zabronione dla kobiet w ciąży — o czym musi pamiętać przedsiębiorca?
- Napoje dla pracowników – obowiązek pracodawcy w upalne dni
Komentarze (0)