KORONAWIRUS KOŃCZY STARY I ZACZYNA NOWY ROK

Minął już rok od pojawienia się pierwszego przypadku COVID-19. Rozpoczęła się jako epidemia 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w środkowych Chinach. Od 11 marca 2020 została uznana przez Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za pandemię. Od 4 marca 2020 zakażenia wirusem SARS-CoV-2 notowane są w Polsce. 13 marca 2020 WHO podała, że ośrodkiem pandemii koronawirusa stała się Europa. Z czasem zachorowania rozlały się na pozostałe kontynenty. Ostatnim kontynentem, na którym stwierdzono w grudniu 2020 zachorowania jest Antarktyda.

W wielu działaniach był to rok chaosu, nerwowych, nieprzewidywalnych i trudnych, także do zaakceptowania decyzji politycznych i gospodarczych. W tym okresie, na wielu płaszczyznach oraz w różnych momentach epidemii okazało się, że w pandemicznej rzeczywistości musimy zmierzać się z podejmowaniem niełatwych decyzji.

Epidemia koronawirusa a przepisy prawa pracy

Epidemia koronawirusa COVID-19 trwa i zatacza szerokie kręgi. Nie uzasadnia to łamania przepisów prawa pracy. W tej pandemicznej rzeczywistości, pracodawcy szczególnie przestrzegać powinni prawa pracy, dbając o zapewnienie pracownikom właściwych i bezpiecznych warunków pracy. W wielu sytuacjach i zawodach pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom dodatkowych środków ochrony indywidualnej, takich jak:

Właściwie dobrana odzież ochronna i robocza https://bezpieczenstwo-bhp.pl/12-odziez-robocza-bhp stanowi, między innymi o bezpiecznej, higienicznej i komfortowej pracy. Ale sama odzież to nie wszystko. Zadbać należy o wyposażenie pracownika w pozostałe elementy robocze, takie jak obuwie i inne akcesoria: okulary, kaski, czapki dostępne na www.bezpieczenstwo-bhp.pl

ZAMYKAJĄC STARY ROK

Tak, jak już wspomnieliśmy przez cały 2020 rok Polacy poddawani byli różnym wytycznym, nakazom i obostrzeniom. Etap odpowiedzialności, który rozpoczęty został 28 listopada 2020, przedłużono (na chwilę obecną) do 17 stycznia 2021. Od 28 grudnia obowiązują dodatkowe ograniczenia i wytyczne.

Rok szkolny – co zmienił koronawirus?

Już rok szklony 2019/20 przyniósł duże zmiany w systemie nauczania. Trwają one dalej i mimo różnego rodzaju prób odmrażania tego sektora, nauka przez większość czasu jest zdalna, a i zmiany mocno widoczne i uciążliwe.
Koronawirus w Polsce pokrzyżował wiele planów, w tym te dotyczące ferii zimowych. Polski rząd w ramach próby ograniczenia transmisji SARS-CoV-2 z dość dużym wyprzedzeniem, bo już jesienią ogłosił, że ferie zimowe roku szkolnego 2020/21 odbędą się w tym samym terminie we wszystkich województwach. Uczniowie odpoczną zatem, od odbywających się w systemie zdalnym zajęć szkolnych w okresie 4-17 stycznia 2021.

Czy zmiana terminu ferii wpłynie na układ dni wolnych w roku szkolnym 2020/21 i przerwy zimowej w roku 2021?


Biorąc pod uwagę wcześniejszy kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2020/21, ferie zimowe rozłożone były na dwutygodniowe przerwy w poszczególnych województwach, począwszy od 18 stycznia i skończywszy 28 lutego. Mając na uwadze, co następuje zmiana terminu ferii znacząco wpłynęła na układ dni wolnych i spowodowała jedną wielką kumulację wolnego. Świąteczną przerwę zimową trwającą od 23 do 31 grudnia 2020 wydłużają zimowe ferie od 4 do 17 stycznia 2021, 1 – 3 stycznia to dni z czerwoną kartką w kalendarzu – zatem też wolne. Taka kumulacja daje zatem 26 wolnych od zdalnej nauki zajęć. Uczniów czekają jeszcze dodatkowe wole dni, według kalendarza, na przykład te związane z wiosenną przerwą świąteczną.
W roku szkolnym 2020/21 okres nauki trwa od 1 września do 25 czerwca. Ale, to jakie rozwiązania, nauka zdalna czy stacjonarna, w klasach niższych czy w całym szkolnictwie, czekają nas po feriach zimowych. Zbiega się to z rozpoczęciem szczepień.

WALKA Z EPIDEMIĄ TRWA

Epidemia koronawirusa trwa. Cały czas rośnie liczbazarażonych oraz ofiar wirusa na świecie. Koronawirus COVID-19 to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, którą wywołuje zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Obserwując różne przypadki zakażenia COVID-19 każdy z nich ma indywidualny rozwój. U znacznej części zarażonych występują objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Osoby te zdrowieją zazwyczaj bez konieczności hospitalizacji. Zdecydowana większość przebywa w domowej izolacji. Tacy chorzy są najczęściej w kontakcie z lekarzem rodzinnym. Zaostrzenie objawów może być, jednak wskazaniem do leczenia szpitalnego.

Prawidłowa saturacja zbliżać powinna się do 100%. Osoba, której saturacja spada do 95/94 powinna skontaktować się z lekarzem. Zauważyć trzeba, że do tego najczęściej dochodzi gorączka oraz kaszel. Wskazaniem do leczenia szpitalnego jest także nasilająca się duszność. Często zdarza się tak, że osoby nigdy nie chorujące na choroby płuc nie potrafią określić, co to jest duszność. Dusznościom towarzyszyć może, również ból w klatce piersiowej. Dolegliwości te wskazują, że zaczyna się coś dziać w płucach. To kolejne wskazanie do hospitalizacji, tym bardziej, że stan pacjenta może pogorszyć się z godziny na godzinę. Leczenia szpitalnego w Polsce wymaga około 20% chorych na COVID-19.

Aktualne zasady i ograniczenia

Od 28 grudnia 2020 obowiązują nas dodatkowe ograniczenia, z którymi warto się zapoznać, by sprawdzić co się zmieniło. Od wspólnej odpowiedzialności nas wszystkich zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19, i czy nowy rok przyniesie w konsekwencji zmniejszanie obostrzeń.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Obowiązek utrzymania, co najmniej 1,5-metrowej odległości, z wyłączeniem: rodziców z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osób wspólnie mieszkających i gospodarujących, osób niepełnosprawnych, niemogących się samodzielnie poruszać.

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych obowiązuje w całym kraju. Tu można zakupić maseczki jednorazowemaseczki ochronne.

Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub inny stosowny dokument.

Przemieszczanie się osób

Mamy już za sobą zakaz przemieszczania się z 31.12.2020 na 1.01.2021 w godz. 19:00 – 6:00.
Wyjątkiem było wykonywanie czynności zawodowych/służbowych, działalności gospodarczej, jak również zaspokojenie niezbędnych potrzeb, mających związek z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Poza wytycznymi na sylwestrową nocą, trwają też inne wskazania i obostrzenia:

  • w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia przemieszczać mogą się pod opieką rodzica lub opiekuna,
  • ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia oraz obowiązujące w sklepach i aptekach godziny dla seniorów w godzinach 10:00-12:00 od poniedziałku do piątku.

Kwarantanna i izolacja

kwarantanna związana z koronawirusem

Ograniczenie dotyczy osób, które:

  • przekraczają granicę RP transportem zorganizowanym,
  • przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
  • były w kontakcie z osobami zakażonymi koronawirusem,
  • skierowane są na test w kierunku COVID-19 przez lekarza.

Ważne! Od 28 grudnia 2020 z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Na podstawie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia.

Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Izolacja

Izolacja domowa trwa 10 dni w przypadku pacjenta, u którego nie wystąpiły objawy COVID-19.
W sytuacji, kiedy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy zakażenia, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, której zakończenie może nastąpić nie szybciej niż po 13 dniach od dnia, w którym wystąpiły objawy.
W sytuacji izolacji szpitalnej i w izolatorium o jej zakończeniu decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem i nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od chwili wystąpienia objawów i 3 ostatnie dni muszą być bez objawów choroby.

Kwarantanna

Kwarantanna trwa 10 dni, jeżeli w trakcie jej trwania nie wystąpiły objawy COVID-19. Jeśli osoba nie miała kontaktu bezpośredniego z osobą zakażoną koronawirusem, nie zostanie ona skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem współzamieszkujący z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Osoby współzamieszkujące z zakażonym wirusem SARS-CoV-2 mają obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni, od chili zakończenia izolacji osoby zakażonej.
WAŻNE! Obowiązek poddania się kwarantannie nie jest stosowany w przypadku osób, które wykonują zawód medyczny.
Od 28 grudnia 2020 obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać także osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19

W Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepionka przeciwko COVID-19 jest jednym z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje również nasze komórki odpornościowe, tak by chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Kto powinien się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Według Narodowego Programu Szczepień COVID-19 zaszczepić powinna się każda chętna osoba, która skończyła 18 lat i nie występują u niej przeciwwskazania do szczepienia.

Jak przygotować się do szczepienia na koronawirusa?

Szczepienie na koronawirusa nie wymaga żadnego przygotowania. Szczepienie można wykonać o dowolnej porze dnia, nie trzeba być na czczo. Szczepionka podana jest w formie iniekcji w ramię. Lekarz, tak jak to jest przed każdym innym szczepieniem, na początku kwalifikuje pacjenta do podania szczepionki. Odbywa się to podczas tej samej wizyty.
Aby ukończyć cykl szczepienia osoby, które otrzymały pierwszą dawkę produktu leczniczego, muszą otrzymać drugą dawkę szczepionki. Osoba, która otrzymała szczepionkę powinna otrzymać "Kartę identyfikacji i przypomnienia o szczepieniu" zawierającą termin podania drugiej dawki.
WAŻNE! Szczepienie przeciwko COVID-19 jest dobrowolne i nieodpłatne dla wszystkich.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Pokonanie koronawirusa możliwe jest poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. I to właśnie szczepionka daje nam taką szansę. Osoby, które się zaszczepią mają szansę przerwać łańcuch zakażeń. Zaszczepienie nie jest ochroną tylko dla nas samych. To także ochrona naszych rodziców, dziadków czy dzieci. Szczepienia to skuteczny mechanizm ochronny dla gospodarki, nie tylko naszego kraju. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej można będzie odmrozić poszczególne sektory gospodarki, otworzyć restauracje oraz hotele. Swobodnie można będzie też zaplanować urlop i wyjechać na wakacje.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.