Nakolanniki – należyte zabezpieczenie kolan

Nakolanniki budowlane ochronne

Nakolanniki to środek ochrony indywidualnej stanowiący ochranę kolan. Wśród środków ochrony indywidualnej wymienić trzeba nakolanniki dostępne na stronie bezpieczenstwo-bhp.pl przynależące do grupy akcesoriów wymaganych przepisami BHP.
Zadaniem nakolanników jest izolacja stawów od podłoża. Takie ochraniacze stawów kolanowych zabezpieczać mają przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak niska temperatura, wilgoć i bezwolny ucisk stawu ograniczający prawidłowe ukrwienie.
Dobre ochraniacze powinny być ergonomiczne i nie powinny ograniczać ruchów. Mają być wygodne i chronić w jak najwyższym stopniu kolana. Zasady BHP określają normy według, których konstruowane są ochraniacze. Prawidłowo dobrane nakolanniki to jedyny sposób,  zapewnienia pracownikowi nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwo w trakcie wykonywania  pracy.

Właściwości nakolanników

Nakolanniki ochronne wykonane mogą być z różnych materiałów. Każdy z materiałów ma swoją specyfikę, co pozwala na zastosowanie w określonej pracy.

  • Nakolanniki żelowe są bardzo miękkie i stosunkowo lekkie. Jedną z zalet żelu jest to, iż właściwie się on nie zużywa, poza mechanicznymi uszkodzeniami powierzchni. Niestety zbyt cienkie nakolanniki żelowe zmniejszają komfort użytkowania przy dłuższym klęku, gdy są grubsze stają się   cięższe. Ważnym faktem jest to, iż poprzez dość dużą gęstość żel jest mało skuteczny w ochronie przed uderzeniami.
  • Nakolanniki piankowe są obecnie rzadko stosowane, gdyż pianka dość szybko się zużywa. Natomiast w przeciwieństwie do żelowych świetnie chłoną wodę, ale po pewnym czasie użytkowania odkształcają się i kruszą. Choć dobrze chronią przed uderzeniami, nie szczególnie nadają się do  pracy przez dłuższy czas.
  • Nakolanniki gumowe słabo sprawdzają się w ochronie przed uderzeniami, gdyż guma sama w sobie jest dość twarda. Jest odporna na wilgoć i nie odkształca się trwale. Stanowią dobrą ochronę nawet na dłuższy czas, dopóki guma nie skruszeje. Często używane są jako nakolanniki brukarskie. Praca w nich wymaga przyzwyczajenia, gdyż są sztywne i dość ciężkie.
  • Nakolanniki skórzane bardzo dobrze zabezpieczają przed otarciami, jednak nie chronią przed uderzeniami. Powszechnie stosuje się je jako nakolanniki brukarskie, szczególnie gdy wewnątrz  zaopatrzone są w wyściółkę podnoszącą komfort.
  • Nakolanniki tworzywowe chronią kolana przed uderzeniami, zastosowanie najczęściej znajdują jako nakolanniki budowlane. Nie są zbyt miękkie, przez co nie zapewniają komfortu podczas pracy na kolanach. Szczególne użyteczne w miejscach, gdzie nie trudno o potknięcie i upadek.

Zawsze używać należy nakolanników przeznaczonych do konkretnego celu. Ochraniacze sportowe nie nadają się do prac na kolanach, gdyż ich zadaniem jest ochrona przed upadkiem, a nie kilkugodzinnym klęczeniem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.