OBUWIE MEDYCZNE I PROFILAKTYCZNE – OCHRONA STÓP

Obuwie medyczne i profilaktyczne to propozycja nie tylko dla pracowników określonych branż. Mogą to być buty dla wszystkich, którzy troszczą się o zdrowie oraz wygodę swoich stóp. Jeśli, po godzinach pracy chcemy by nasze nogi odpoczęły od wysokich szpilek, nie zawsze lubianych i wygodnych pantofli, pomoże nam w tym obuwie profilaktyczne lub obuwie zdrowotne. Kiedy je nosimy, odpoczywają nie tylko nasze stopy, ale również kręgosłup, stawy i kolana.

Obuwie profilaktyczne

Obuwie profilaktyczne to obuwie zaprojektowane i przygotowane specjalnie dla użytkowników profesjonalnych. Przeznaczone jest przede wszystkim do używania w pomieszczeniach zamkniętych. Projekt i konstrukcja obuwia profilaktycznego zapewnia właściwe ułożenie stopy. Obuwie to dedykowane jest osobom, które narażone są na przeciążenia nóg. Wybrane modele obuwia profilaktycznego zaopatrzone są atesty i certyfikaty obuwia przeznaczonego dla stopy wrażliwej oraz obuwia medycznego. Niektóre modele obuwia profilaktycznego posiadają też profilowane wkładki ze skóry, które cechować mogą następujące właściwości:

 • wałek podpalcowy, zapobiegający przesuwaniu się stopy do przodu,
 • zagłębienie w tylnej części wkładki, stabilizujące piętę i zapobiegające przesuwaniu się jej na boki.

WAŻNE! Odpowiednio dobrana do modelu buta wkładka pozwala na absorpcję energii w obszarze pięty oraz podparcie łuku podłużnego stopy, co przekłada się na komfort użytkowania obuwia przez wiele godzin.
Kto powinien nosić obuwie profilaktyczne?
Obuwie profilaktyczne, zwane czasem obuwiem zdrowotnym przeznaczone jest dla osób, które nie cierpią na trwałe schorzenia, ale zapewnić chcą swoim stopom ochronę zapobiegającą ich powstaniu. Dobrze dobrane obuwie profilaktyczne zahamować może rozwój wad stóp, jak również poprawić ich ułożenie. Jest to obuwie, które bez wahania polecić można tym, którzy pracują wiele godzin w pozycji stojącej:

 • personelowi służby zdrowia: lekarzom, pielęgniarkom
 • farmaceutom
 • fryzjerom i kosmetyczkom
 • osobom wykonującym pracę stojąco-chodzącą: pracownikom chłodni, rzeźni, ubojni
 • przemysłu elektronicznego i innych.

Buty medyczne dla zdrowia stóp

Właściwy rozwój stóp, jak również właściwa postawa mają znaczący wpływ na zdrowie stawów i kręgosłupa. Dzięki korzystaniu ze specjalnego obuwia zapobiec można pogłębianiu się istniejącej już wady, a zdrowym stopom zapewnić wsparcie mające na celu uniknięcie powstania wady. Buty medyczne, jak widać nosić można w wielu sytuacjach, nie koniecznie zawodowych. Zarówno obuwie profilaktyczne, jak i ortopedyczne to najlepsza inwestycja w zdrowie stóp. Zwrócić trzeba uwagę na fakt, że zarówno jedne, jak i drugie są rodzajami obuwia specjalistycznego przeznaczonego dla tych osób, chcących zadbać o zdrowie swoich stóp.

Obuwie medyczne

Obuwie medyczne stanowi rodzaj obuwia ochronnego, zapewniającego bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników medycznych. Wybór fasonu obuwia uzależniony jest głównie od miejsca i trybu pracy użytkownika. Praca w służbie zdrowia to bardzo często długie godziny spędzone na stojąco lub wręcz w biegu. Takie warunki pracy silnie obciążają kręgosłup, nogi i stopy, powodując duży dyskomfort i nierzadko dolegliwości bólowe. Ergonomiczne obuwie medyczne to absolutna konieczność dla każdego pracownika służby zdrowia. Zadaniem obuwia medycznego jest gwarancja bezpiecznej i higienicznej pracy. Najpopularniejsze wśród obuwia medycznego są drewniaki i klapki o cechach zdrowotnych.
WAŻNE! Wszystkie rodzaje obuwia medycznego spełniać muszą określone normy oraz posiadać odpowiednie atesty.

Jakie certyfikaty posiadać powinno obuwie medyczne?

Obuwie medyczne zgodne z prawem krajowym

Obuwie medyczne zgodne musi być z krajowymi aktami prawnymi. Najważniejszym z aktów prawnych jest Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych, zgodnie z którą obuwie jako produkt medyczny przyporządkowane jest klasie: I, IIa, IIb, III. Każdy produkt zostać powinien oznakowany znakiem CE po przeprowadzeniu właściwych procedur oceny zgodności, którą wykonuje wytwórca lub autoryzowany przedstawiciel. Nadzór nad procesem sprawować może jednostka notyfikowana. Produkt zostać musi oznaczony właściwym kodem, zgodnie z uznaną terminologią wyrobów medycznych. Należałoby przy tym zaznaczyć, że wyrobów medycznych z klas I i IIa nie trzeba zgłaszać do Rejestru Wyrobów Medycznych i Podmiotów.
Producent obuwia medycznego powinien posiadać dokumenty, które potwierdzają właściwości antypoślizgowe, antybakteryjne i antystatyczne. Dodatkowo obuwie medyczne powinno być zgodne z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej.

Obuwie medyczne w świetle norm międzynarodowych

Obuwie medyczne należy do grupy obuwia zawodowego. W związku, z tym spełniać musi normę PN-EN ISO 20347. Zgodnie z jej zapisami, obuwie zawodowe służy ochronie przed urazami, które wystąpić mogą w miejscu pracy. W przeciwieństwie do innych kategorii obuwia roboczego, w przypadku obuwia medycznego nie wymaga się ochrony palców stopy za pomocą podnosków. Obuwie to oznaczone jest symbolem „O”. Kolejne funkcje oznaczane są odpowiednimi symbolami, gdzie np. symbol „E” oznacza absorpcję energii w części pięty. Numer właściwej normy stanowić musi część oznakowania obuwia, obok znaku firmowego, rozmiaru, oznaczenia producenta, daty i kraju produkcji.
Obuwie medyczne powinno być dodatkowo zgodne z Rozporządzeniem UE 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej. W odniesieniu do obuwia medycznego w normie prawnej mowa jest głównie o zapobieganiu upadkom spowodowanym poślizgnięciem, poprzez wyposażenie w podeszwy o odpowiedniej przyczepności. Powinno się również zwrócić uwagę na fakt, czy obuwie medyczne posiada świadectwo jakości.

Dla kobiet i mężczyzn

Wybierając obuwie medyczne, nie tylko chronimy stopy, zapobiegamy także innym dolegliwościom zdrowotnym związanym ze staniem i chodzeniem. Wysokogatunkowe materiały zastosowane do produkcji butów medycznych damskich i męskich zapewniają właściwy przepływ powietrza, eliminują otarcia, znacznie wpływają na komfort codziennego użytkowania. Patrząc na bogatą ofertę butów medycznych trudno nie zauważyć, że jest to obuwie, które cechuje estetyczny wygląd, modne fasony, wiele wariantów kolorystycznych i wysoka wytrzymałość. Duży wybór obuwia medycznego zadowoli zarówno kobiety, jak i mężczyzn, dbających o zdrowie swoich stóp.

Obuwie medyczne damskie

Oferta obuwia medycznego damskiego przedstawia atrakcyjne modele i fasony. Panie znajdą w niej obuwie medyczne damskie w wielu odsłonach. Zdrowotne klapki zapewnią użytkownikowi wygodę oraz przewiewność w upalne dni. Doskonałym typem do noszenia latem będą idealnie trzymające się stopy sandały medyczne, które dodatkowo zapewniają maksymalną przewiewność. Zazwyczaj są to zapinane na klamrę buty na płaskiej podeszwie, wyposażone w odpowiednią wkładkę. Wyróżnia je także miękkość i specjalne wyprofilowanie, dopasowujące obuwie do stopy. Chodaki stanowią świetną ochronę palców i przodu stopy przed uderzeniem. Chodaki i drewniaki medyczne damskie to charakterystyczny typ obuwia, który zapewnia wygodę i komfort. Drewniaki medyczne na gumie to wyjątkowe buty zdrowotne, które z reguły kojarzą się z widokiem pielęgniarki na szpitalnym korytarzu. Ten rodzaj obuwia ochronnego od lat służy przedstawicielom zawodów medycznych i pokrewnych. Sprawdzają się one jednak we wszystkich branżach, w których praca wymaga wielu godzin stania i chodzenia. Świetnie nadają się też dla Pań, które po pracy cenią sobie wygodę i modny look. Stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej stylizacji. Damskie obuwie medyczne dedykowane jest lekarkom, pielęgniarkom, laborantkom, kosmetyczkom i fryzjerkom. To doskonały wybór, także dla kobiet zatrudnionych w branży spożywczej i gastronomicznej. Znajdą zastosowanie podczas pracy wymagającej długiego stania i chodzenia. Znacznie ułatwiają pracę w systemie 12-godzinnym. Świetnie sprawdzą się, jako obuwie domowe lub zamienne w pracy. Pośród modeli obuwia medycznego damskiego znaleźć można obuwie z podeszwą antypoślizgową, zapewniającą doskonałą przyczepność na różnych powierzchniach, co jest ich bardzo dużym atutem.

Obuwie medyczne męskie

Drewniaki medyczne męskie sprawdzą się niemalże wszędzie. Nosi je duża część męskiego personelu szpitalnego. W szpitalach i przychodniach, prawie co drugi lekarz nosi chodaki. Są one niezwykle wygodne. Kiedy dodamy do nich leczniczą profilowaną wkładkę, stopa naturalnie będzie się układać. To obuwie niezwykle stabilne, w którym przepracować można nawet wiele godzin. Wyczerpująca praca męskiego personelu medycznego, często wymaga długiego stania lub chodzenia – warto wtedy wybrać wygodne obuwie medyczne męskie. Dodatkowo wkładki w chodakach poprawiają krążenie, niwelują bóle stóp i wzmacniają mięśnie nóg. Zaletą drewniaków jest to, że są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Wśród drewniaków najpopularniejsze są drewniaki zakryte. W okresie letnim warto skorzystać z szerokiej oferty obuwia medycznego męskiego typu klapki. To obuwie z otwartym przodem. Zaletą takich klapek jest także to, że bardzo dobrze trzymają się na nogach. Buty typu drewniaki sprawdzą się niemal wszędzie. To dzięki nim każdy dbający o swoje stopy i postawę poczujemy wygodę i komfort podczas chodzenia.

Buty profilaktyczne na każdą potrzebę

Kategoria obuwia profilaktycznego mieści dużą różnorodność lekkiego niezbyt zabudowanego obuwia. Modele obuwia z tej kategorii cechuje wysoka jakość. Wiele z tych modeli stanowi typ obuwia profilaktycznego do stosowania w:

 • przemyśle spożywczym,
 • branżach gastronomicznych,
 • branżach medycznych,
 • profilaktyce zdrowotnej codziennego użytkowania.

Liczne modele obuwia profilaktycznego posiadają profile ortopedyczne. O bezpieczeństwo obuwia z tej kategorii bezwzględnie dbają jego producenci. Jakość użytego materiału, antypoślizgowa podeszwa i inne elementy wykończeniowe świadczą o kompetencji wykonania. Bez wahania polecić można profilaktyczne obuwie osobom, które na nogach spędzają długie godziny pracy.
Praktyczne dodatki dla bezpieczeństwa
Wybrane modele obuwia profilaktycznego posiadają funkcję wymiennych wkładek, co pozwala nie tylko na zachowanie higieny, ale również na możliwość zastąpienia wkładek oryginalnych, wkładkami zalecanymi przez ortopedę. Praktyczne dodatki, takie jak paski ze sprzączkami, gumki czy rzepy pozwalają na idealne dopasowanie obuwia do kształtu stopy oraz trzymanie się buta na nodze. Niewątpliwym atutem tego rodzaju butów jest ich lekkość.

Ogólne zasady doboru obuwia ochronnego

Obuwie ochronne powinno być dobrane stosownie do występujących zagrożeń w środowisku pracy na danym stanowisku. Przy ich doborze należy rozważyć poniższe czynniki ryzyka:

 • zagrożenie stłuczenia i zmiażdżenia stopy przez staczające się lub spadające przedmioty,
 • wstrząsy i wibracje,
 • zagrożenie przebiciem,
 • nierówne, mokre, śliskie podłoże,
 • śliskość powierzchni podłoża,
 • ryzyko przecięcia,
 • kontakt z gorącym podłożem,
 • temperatura,
 • porażenie elektryczne,
 • szkodliwe substancje chemiczne,
 • inne zagrożenia mające wpływ na kończyny dolne.

Określić należy także stopień narażenia pracowników na działanie powyższych czynników szkodliwych i niebezpiecznych, takich jak:

 • ciężar przedmiotu, który może upaść na stopę,
 • wartość temperatury,
 • czas działania zagrożenia,
 • wiążącą się z nim ciężkość ewentualnych urazów.


Nasza hurtownia oferuje bogaty asortyment obuwia roboczego i ochronnego bhp w modnych fasonach i wariantach kolorystycznych. Proponujemy obuwie profilaktyczne, takich producentów jak: Medibut, Raw-Pol R.E.I.S., Lemigo, Fagum Stomil, Cofra, Demar. Produkty posiadają odpowiednie atesty, potwierdzające ich jakość i przeznaczenie. Proponujemy modele damskie i męskie w wielu wzorach, wykonanych z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów.
Korzystając z przedstawionej na www.bezpieczenstwo-bhp.pl oferty nasi Klienci mają pewność, że nabędą wysokiej jakości buty wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów, zgodne z obowiązującymi normami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.