Ochrona dłoni pracowników wykonujących pracę na zewnątrz

Prace, które wykonywane są na zewnątrz pomieszczeń, dość często wymagają użycia rękawic ochronnych. Nie dotyczy to jedynie sezonu jesienno-zimowego, uzależnione jest głównie od rodzaju wykonywanej pracy. Zatem rękawice dobrane muszą być, pod konkretny rodzaj pracy. Dopiero wtedy zrealizowane będą obowiązki służbowe na dworze.

Kiedy pracodawca zapewnić musi rękawice ochronne?

Zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej należy do obowiązków pracodawcy. Zasady zaopatrzenia zatrudnionych w odzież roboczą i ochronną regulują przepisy Kodeksu pracy, a w szczególności art. 237 §1, który nakłada na pracodawcę powinność nieodpłatnego dostarczenia odzieży i obuwia ochronnego, w sytuacjach kiedy:

  • wymagają tego względy technologiczne, bezpieczeństwa i higieny pracy lub sanitarne;
  • odzież prywatna pracownika może ulec zniszczeniu lub silnemu zabrudzeniu.

Obowiązek wyposażenia pracownika w odzież roboczą i ochronną dotyczy, również prac wykonywanych na świeżym powietrzu.

Ochrona dłoni, a wykonywany zawód

Prace na świeżym powietrzu wykonywane są w wielu zawodach i licznych gałęziach gospodarki. Jednym z elementów odzieży, którą zagwarantować ma pracodawca są rękawice zabezpieczające dłonie przed wpływem warunków zewnętrznych. Używanie rękawic ochronnych nie jest uwarunkowane panującymi warunkami atmosferycznymi i stanowi obowiązkowe wyposażenie pracowników.

Rękawice drelichowe stanowią jedną z najpopularniejszych grup rękawic ochronnych. Są cieszącą się dużą popularnością ochroną rąk podczas prac gospodarczych, ogrodowych oraz porządkowych. Wykonane są z bawełny mieszanej
z materiałem syntetycznym, co zapewnia im wytrzymałość, lekkość i przepuszczalność powietrza. Zróżnicowana gramatura materiału, z którego są wykonane pozwala na dopasowanie do wykonywanych prac. Stanowią doskonałe zabezpieczenie przed brudem, otarciami, zakłuciami oraz ochronę rąk przed niskimi temperaturami.

Pracownicy, którzy swe obowiązki wykonują na zewnątrz pomieszczeń, często korzystają z rękawic nakrapianych. Sprawdzają się one podczas prac porządkowych, pakowania towarów, w trakcie produkcji, transportu i spedycji.

W pracach porządkowych i gospodarczych wykonywanych na świeżym powietrzu polecane są rękawiczki lateksowe chroniące dłonie przed wodą oraz środkami chemicznymi.

Przed wilgocią dobrze chronić będą rękawice powlekane gumą. Znajdą one swe zastosowanie w pracach ogólnych i porządkowych, w rolnictwie i budownictwie, transporcie i spedycji.

Dość popularną grupą ochrony rąk są rękawice skórzane. Różnorodność skóry, z jakiej są wykonane dają szeroką gamę zastosowań. Swą popularność znajdują przede wszystkim w przemyśle ciężkim motoryzacyjnym, montażu, transporcie oraz przy pracach budowlanych. Wykazują się zwiększoną odpornością mechaniczną. Bardzo przydatne tam, gdzie występuje iskrzenie, kontakt z gorącymi wiórami i opiłkami. Są odporne na ścieranie, rozdarcie, przecięcia. Chronią przed bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury, dotykiem elementów gorących i parą.

Ochrona dłoni przed obrażeniami


Urazy dłoni mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia, zaś czas ich gojenia może być bardzo długi. Biorąc powyższe wskazówki pod uwagę oraz odpowiedzialność za zdrowie pracowników, pracodawca zapewnić musi odpowiednie środki ochrony indywidualnej, w tym rękawic ochronnych. Dzięki odpowiedniej ochronie dłoni zminimalizować można ryzyko urazu. Należy zawsze użytkować rękawice dopasowane do dłoni i odpowiednie do środowiska pracy.

W ofercie dostępnej na stronie bezpieczenstwo-bhp.pl znaleźć można szeroką gamę rękawic roboczych i ochronnych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.