ODZIEŻ BHP – BEZPIECZEŃSTWO W TRAKCIE PRAC REMONTOWYCH

Podczas prac remontowych, wykonujący zadania korzystają z różnych narzędzi oraz środków chemicznych. Niesie to ze sobą ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Pracodawca wyposażając pracowników w odzież roboczą i odzież ochronną BHP przyczyni się do zapewnienia im bezpieczeństwa, pod warunkiem jednak, że będzie ona dobrej jakości. Gwarancję trwałości daje odzież odpowiednio zaprojektowana, zgodna z normami i wykonana z solidnych materiałów.

Czym sugerować się przy wyborze odzieży ochronnej i roboczej

Przy wyborze odzieży przeznaczonej do pracy kierować trzeba się bezpieczeństwem i wymogami, jakie spełniać musi ubranie ochronne bądź robocze na danym stanowisku. O ile w przypadku odzieży roboczej pozwolić można sobie na wybór pod kątem estetyki, to w przypadku odzieży ochronnej postawić trzeba na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. Prace remontowe niosą za sobą ryzyko zadrapań, otarć oraz większych uszkodzeń ciała, głowy, twarzy, dłoni i stóp. Odzież w miejscach newralgicznych, takich jak łokcie czy kolana powinna być dodatkowo wzmacniana i dzięki temu odporna na przetarcia.

Odzież robocza czy ochronna

Podczas wykonywania remontów, zapewne jedna i druga. Jest to uzależnione od wielu warunków.
Z pewnością od rodzaju remontu, tego czy przeprowadzany jest on wewnątrz czy na zewnątrz obiektu. Jeżeli na zewnątrz ważne są warunki atmosferyczne, może przydać się odzież zapewniająca lepszą widoczność, czyli zaopatrzona we wstawki fluorescencyjne. Przy zatrudnianiu pracownika do prac remontowo-budowlanych, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia mu odzieży i obuwia, dostosowanego do pełnionych przez niego obowiązków. Uzależnione jest to od specyfiki pracy, warunków w jakich jest wykonywana oraz wymogów wynikających z przepisów BHP. Często ogólnikowo używa się zamienników odzież robocza/odzież ochronna. Nic bardziej błędnego i mylnego. Odzież robocza stanowić ma zabezpieczenie przed prawdopodobnym zniszczeniem czy zabrudzeniem odzieży własnej zatrudnionego. Odzież ochronna, jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie ochronę pracownika przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną przez niego pracą, w tym z zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi czy czynnikami atmosferycznymi. Odzież ochronna stanowić ma ochronę zdrowia pracownika i zapewnienie mu bezpieczeństwa przed potencjalnymi urazami ciała. Bez tego typu odzieży wykonywanie pracy, byłoby po prostu niemożliwe, gdyż narażałoby pracownika na utratę zarówno jego zdrowia, jak i życia. W przypadku odzieży ochronnej w jej skład często wchodzą dodatkowe akcesoria ochronne, takie jak kaski, ochraniacze, gogle, maski, okulary czy rękawice ochronne, które są środkami ochrony indywidualnej i mają za zadanie chronić pracownika przez zagrożeniami w miejscu pracy.

Obuwie – bardzo ważny element

Przy cięższych pracach remontowo-budowlanych, warto zainwestować także w odpowiednie obuwie robocze. Buty powinny być wygodne i zapewniać wysoki komfort podczas pracy. Ważne jest to, z jakiego materiału zostały wykonane, dobrze aby były odporne na zabrudzenia, oleje czy tłuszcze, a jeśli praca wykonywana jest zimą, także to, czy są ocieplane. Buty ochronne do prac remontowych powinny być wyposażone w antypoślizgową podeszwę, wkładki przeciwprzebiciowe i wzmacniane noski, które ochronią stopy, w sytuacji gdy spadnie na nie jakiś cięższy przedmiot.

Komfort pracy w odzieży roboczej i odzież ochronnej

Odzież robocza i odzież ochronna BHP do wykonywania prac remontowych musi być wygodna. Nie może krępować ruchów pracownika. Bardzo ważne jest, by tego typu odzież „oddychała” oraz by utrzymywała optymalną temperaturę ciała. Gdy jest odpowiednio wentylowana łatwiej znieść wysiłek fizyczny towarzyszący pracom remontowo-budowlanym.

Odzież robocza i ochronna, obuwie i inne akcesoria niezbędne do prac remontowych dostępne na  www.bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.