Odzież ostrzegawcza BHP — dla kogo jest dedykowana?

Jak wybrać odzież ostrzegawczą?

Odzież robocza ostrzegawcza jest używana do prac, które odbywają się po zapadnięciu zmroku albo w warunkach ograniczonej widoczności. To także strój wybierany przez rowerzystów i pieszych pragnących zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa podczas aktywności. Jak prawidłowo korzystać z odzieży ostrzegawczej?

Odzież robocza ostrzegawcza – co to jest?

Odzież ostrzegawcza to jeden z produktów, jakie ma w swojej ofercie hurtownia BHP. Służy bezpieczeństwu i ochronie pracowników. Do produkcji odzieży wykorzystywane zostają specjalne materiały fluorescencyjne oraz odblaskowe, które są dedykowane do pracy w terenie, gdzie pojawiają się zagrożenia. 

Wśród zagrożonych miejsc można wymienić:

 • prace przy drogach, 
 • czynności wykonywane przy placach budowy, obszary o ograniczonej widoczności. 

Odzież robocza ostrzegawcza – jakie ma właściwości?

Wśród podstawowych właściwości można wymienić:

 • fluorescencyjność – do uszycia odzieży odblaskowej wykorzystywane są materiały fluorescencyjne, dzięki czemu jest dobrze widoczna także w warunkach słabego oświetlenia; można spotkać materiały pomarańczowe, żółte, czerwone, które są dobrze widoczne na tle otoczenia, dzięki czemu zatrudnione osoby są łatwo zauważalne, 
 • odblaskowość – pasy i elementy odblaskowe są wykorzystywane w celu odbijania światła w kierunku jego źródła, co zapewnia lepszą widoczność i ogranicza ryzyko wypadku. Osoby wkładające taki strój zostają bez problemu dostrzeżone przez kierowców, operatorów maszyn oraz innych uczestników, 
 • standaryzacja –  odzież ostrzegawcza powstaje zgodnie z wyznaczonymi normami i standardami bezpieczeństwa, do których zalicza się normę EN ISO 20471. Standardy wyznaczają wymagania związane z kolorem, odblaskowością, wytrzymałością i innymi czynnikami, które pozwalają na jeszcze lepsze zabezpieczenie, 
 • wytrzymałość – bardzo istotną cechą odzieży ostrzegawczej jest wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne i inne czynniki używane w zakładzie pracy. Materiał jest specjalnie wzmocniony, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu podczas regularnego użytkowania, jest odporny na rozdarcia i zużycie, a do tego gwarantuje maksymalny komfort i ochronę dla użytkowników,  
 • wygoda – właściwości ochronne są bardzo istotne, jednak nie należy zapominać o maksymalnej wygodzie odczuwanej podczas noszenia. Stosowanie dobrej jakości materiałów i właściwe rozwiązania konstrukcyjne przyczyniają się do zwiększenia przewiewności, czyli dobrej cyrkulacji powietrza, elastyczności oraz nie ograniczają ruchów zatrudnionej osoby. 

Dla kogo dedykowana jest odzież ostrzegawcza?

Odzież ostrzegawcza gwarantuje lepszą widoczność, a przez to podwyższa poziom bezpieczeństwa i ogranicza ryzyko wypadku albo kolizji. 

Ubrania są wykorzystywane w pracach drogowych i budowlanych – to najczęstsze zastosowanie, które wynika ze zwiększonego ryzyka potrącenia przez pojazdy. W związku z niebezpieczeństwem, noszenie odzieży jest obowiązkowe, dzięki czemu kierowcy są w stanie dostrzec poruszające się w niewielkiej odległości osoby. 

Odzież ostrzegawcza i buty robocze są wymagane do prac przemysłowych i magazynowych. W praktyce oznacza to fabryki, magazyny, zakłady produkcyjne, w których można znaleźć maszyny, ciężarówki oraz inne urządzenia. Odzież pozwala na poprawę widoczności, a to już pierwszy krok do uniknięcia kolizji, wypadków i narażenia stanu zdrowia.

Rękawice ochronne, kaski ochronneodzież ostrzegawcza są używane także przez służby ratownicze i medyczne. Zalicza się do nich straż pożarną, policję, pogotowie ratunkowe. Wyraziste kolory strojów pozwalają na poprawę widoczności w trudnych, a nawet wymagających warunkach. Stosowanie odpowiedniej odzieży gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników zdarzenia. 

Specjalna odzież jest dedykowana do pracy w terenie. W tym przypadku ważne są także buty robocze i inne akcesoria jak, chociażby okulary ochronne czy rękawice robocze. W praktyce oznacza to wędkarstwo, polowania, turystykę górską, a nawet jazdę na rowerze w trudnych warunkach atmosferycznych i często w ograniczonej widoczności. O wypadek bardzo łatwo, a stosowanie odpowiedniego stroju pozwala ograniczyć ryzyko uszkodzenia ciała i zwiększyć szansę na bezpieczny powrót do domu. 

Odzież ostrzegawcza jest często wybierana przez pieszych i dzieci – to skuteczny sposób, aby kierowcy dostrzegli uczestników ruchu drogowego nawet w trudnych warunkach i docelowo ograniczyli niebezpieczeństwa. 

Aktywność fizyczna na zewnątrz także stanowi podstawę do sięgnięcia po odpowiednią odzież, chociażby poprzez zwiększenie widoczności dla pozostałych użytkowników dróg i ograniczenie kolizji. 

Stroje wykonane z materiałów odblaskowych są używane przez motocyklistów i rowerzystów. 

Jak wybrać odzież odblaskową i ostrzegawczą?

Odzież ostrzegawcza ma zazwyczaj neonowe kolory, dzięki czemu użytkowników można łatwo dostrzec na tle innych osób, budynków czy elementów. Jest to szczególnie istotne w warunkach ograniczonej widoczności, czyli w nocy albo podczas intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Ubrania wielokrotnie zostają wyposażone w pasy odblaskowe, w których odbija się światło, dzięki czemu widoczność jest lepsza, a co za tym idzie – poziom bezpieczeństwa wyższy. 

Najczęściej wybierana odzież odblaskowa to:

 • kamizelki odblaskowe – dedykowane dla osób pracujących na zewnątrz, jak i w ruchu drogowym. Kamizelki wkłada się na ubranie, są lekkie i dosyć obszerne, 
 • kurtki ostrzegawcze – pierwszą cechą jest zapewnienie dobrej widoczności, a drugą jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Wielokrotnie ten element stroju roboczego jest wzbogacony w kieszenie przeznaczone na narzędzia i odblaskowe pasy dedykowane na rękawy, 
 • spodnie ostrzegawcze – są zazwyczaj używane razem z innymi elementami odzieży ochronnej, dzięki czemu zabezpieczone są nogi użytkownika, 
 • kombinezon ostrzegawczy – jest kompleksowym rozwiązaniem dedykowanym dla pracowników, gdyż chroni całe ciało. To doskonały wybór w sektorze budowlanym i przemysłowym.

Jak dbać o odzież ostrzegawczą?

Aby odzież odblaskowa i ostrzegawcza była trwała i skutecznie odgrywała swoją rolę, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad:

 • uwzględniaj instrukcję prania producenta – w praktyce oznacza to odpowiednią temperaturę i używanie właściwych detergentów, 
 • unikaj wybielaczy i płynów dedykowanych do zmiękczania tkanin – wymienione produkty przede wszystkim uszkadzają odblaskowe i ostrzegawcze właściwości ubrań, 
 • nie prasuj bezpośrednio odblaskowych elementów – należy prasować od wewnętrznej strony albo zastosować materiał ochronny. 

Przestrzeganie niniejszych wytycznych przyczynia się do zachowania dobrego stanu odzieży roboczej przez dłuższy czas, co przekłada się na wysoki poziom ochrony i zadowolenia użytkownika.