Roboty ziemne – jaka odzież robocza jest potrzebna

Wybierając odzież roboczą do prac ziemnych, należy sugerować się wysoką jakością, funkcjonalnością i krojem nieograniczającym swobody ruchu.

Temat odzieży roboczej stanowi tak szeroki aspekt zagadnień, że poruszany był już na BLOGU Bezpieczeństwo-BHP wielokrotnie, i nie raz jeszcze z pewnością się pojawi. To także temat wielu innych blogów i publikacji. Dziś przyjrzymy się poszczególnym elementom odzieży roboczej, które zapewnią wysoki komfort i niezawodność. Będą także gwarancją wygody i zadowolenia naszych Klientów.

Roboty ziemne – z jakiej odzieży roboczej należy korzystać?

Roboty ziemne najczęściej wykonywane są na placach budowy. Odbywają się również podczas różnego rodzaju remontów drogowych, prac odkrywkowych, renowacjach terenów zielonych. Podczas wykonywania tych prac narażeni są na zagrożenia mechaniczne i zabrudzenia ciała, dlatego ważne jest, by pracodawca zaopatrzył pracowników wykonujących roboty ziemne we właściwą odzież roboczą
Mimo, że rzadko występują w trakcie wykonywania powyższych prac zagrożenia ze strony czynników chemicznych oraz biologicznych, pracownicy zabezpieczeni powinni być przed zabrudzeniem własnej odzieży i uszkodzeniami ciała, które mają związek z zagrożeniami mechanicznymi. Dlatego do robót ziemnych często wykorzystywana jest specjalistyczna odzież robocza, która w połączeniu z odpowiednio dobranymi środkami ochrony indywidualnej tworzy charakterystyczny pakiet ochronny.

ODZIEŻ ROBOCZA DO PRAC ZIEMNYCH – OBOWIĄZKI PRACODAWCY

Nie ma przepisów, które jednoznacznie ustalają, jaka odzież roboczą i które środki ochrony wymagane są na jakim stanowisku. Precyzują to wewnętrzne decyzje zarządu i kierownictwa firmy, podjęte podczas wspólnej konsultacji z przedstawicielstwem pracowników. Powinno odbywać się to na podstawie oszacowania ryzyka zawodowego, w zakresie prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia i stopnia ewentualnego uszczerbku.
WAŻNE! Ostateczne postanowienia znaleźć powinny się w regulaminie zakładu pracy.

Mając powyższe na uwadze, pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić każdemu pracownikowi odzież i obuwie robocze pozwalające zabezpieczyć odzież prywatną pracownika przed zniszczeniem bądź dużym zabrudzeniem. Odzież ta powinna być wysokiej jakości i spełniać przewidziane dla niej normy, gdyż jej rola nie ogranicza się jedynie do ochrony zewnętrznej przed zabrudzeniem, ale również do ochrony ciała przed powierzchownymi uszkodzeniami skóry. Dodatkowo pamiętać należy, że w sytuacji, w której pracownicy w trakcie wykonywania pracy narażeni są na czynniki szkodliwe albo niebezpieczne, obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie im nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej, w tym odzieży ochronnej.
WAŻNE! Wszelka odzież, obuwie i pozostałe środki ochrony indywidualnej są własnością pracodawcy, dlatego też z chwilą wygaśnięcia umowy pracownik musi oddać je do firmy.

Pracownicy zdecydować mogą się na samodzielne pozyskanie odpowiedniej odzieży. Jednak w takiej sytuacji przepisy stawiają przed zatrudniającym pewne warunki:

 • zapewnienie pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego na jej zakup,
 • dopilnowanie, by ten faktycznie stosował się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz korzystał z odzieży adekwatnej do miejsca i warunków pracy.

Zatem, w regulaminie firmy znaleźć powinny się ustalenia dotyczące rodzajów środków ochrony indywidualnej, odzieży roboczej i obuwia roboczego, z których korzystanie na określonych stanowiskach jest niezbędne. Określany powinien być w nim, również przewidywany okres ich użytkowania, po którym odzież bezwzględnie powinna zostać wymieniona. Pamiętać trzeba, że pracownicy nie mogą wykonywać swojej pracy w odzieży uszkodzonej, która nie gwarantuje im całkowitej ochrony przedstawionej w obowiązującym ich regulaminie BHP.

Odzież robocza do prac ziemnych - najważniejsze elementy

Tak, jak zauważone zostało to już na wstępie prace ziemne wymagają szczególnego zabezpieczenia ciała, ponieważ podstawowymi zagrożeniami w trakcie ich wykonywania są:

 • zabrudzenie,
 • ryzyko powierzchownego uszkodzenia skóry.

Dlatego też do najważniejszych elementów odzieży roboczej pracownika wykonującego roboty ziemne zaliczane są:

 • wytrzymałe spodnie z długimi nogawkami,
 • kurtka/bluza z długim rękawem zapewniająca pełną swobodę ruchów w trakcie wykonywanej pracy,
 • kamizelka ostrzegawcza,
 • profesjonalne obuwie z wkładką antyprzebiciową, antypoślizgową podeszwą i wzmocnionymi czubkami,

dodatkowo:

 • rękawice robocze,
 • hełm ochronny,
 • pozostałe środki ochrony indywidualnej wymagane na danym stanowisku pracy.

Takie elementy odzieży roboczej, mogą zagwarantować wysokie bezpieczeństwo i komfort pracy.
Czym powinna charakteryzować się odzież ochronna do robót ziemnych?
Odzież ochronna do robót ziemnych, tak jak zostało już wspomniane składa się z kilku elementów, które w związku z ich różnorodnością i przeznaczeniem trudno scharakteryzować wrzucając poszczególne elementy do jednego worka.

Spodnie robocze

Wytrzymałe spodnie z długimi nogawkami niezbędne podczas wykonywania robót ziemnych wykonane powinny być z trwałego materiału, łatwego do utrzymania i czyszczenia. Spodnie takie wyposażone są zazwyczaj w wiele bardzo funkcjonalnych rozwiązań, takich jak wzmocnione kieszenie zapewniające trwałość, w których trzymać można niezbędne narzędzia, wyprofilowane kieszenie na nakolanniki czy wyprofilowany obszar krocza. Spodnie takie stworzone są z myślą o zapewnieniu idealnej pracy w trudnych warunkach, nie krępują ruchów i dzięki licznym udogodnieniom dobrze przylegają do sylwetki. Wygodny krój spodni gwarantuje, że nie zsuwają się i nie przemieszczają podczas wykonywania nawet bardzo skomplikowanych zadań roboczych. Często do robót ziemnych wybierane są spodnie typu ogrodniczki, które nie wymagają stosowania paska do utrzymania ich we właściwym miejscu.

Kurtka lub bluza

Wygodna kurtka lub bluza z długim rękawem zapewnić powinny swobodę ruchów w trakcie wykonywanej pracy. Jak wiadomo, budowlane prace ziemne są często bardzo dynamiczne, wymagają szybkiej reakcji, a co za tym idzie swobodnych ruchów. Odzież typu kurtka/bluza stanowi odpowiednią ochronę górnych części ciała przed zabrudzeniem i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ale, co ważne praca na otwartym powietrzu, zwłaszcza w sezonie jesienno- zimowym wiąże się z wychłodzeniem organizmu, co skutkować może gorszym samopoczuciem i koncentracją. Wybór kurtek i bluz roboczych jest bardzo duży, począwszy od letnich, aż po ocieplane. Wiele modeli kurtek roboczych wyposażonych jest w elementy odblaskowe, pozwalające na wykonywanie pracy w warunkach ograniczonej widoczności, na placach budowy, na których znajdują się różnego rodzaju maszyny i pojazdy, jak również przy robotach drogowych, gdzie pracownicy muszą często zajmować się także kierowaniem ruchem. Z pewnością wybór odzieży chroniącej górną część ciała zależy od pory roku. Wygodnym rozwiązaniem jest wybór kurki posiadającej odpinany kaptur i rękawy, co pozwoli na samodzielne dostosowanie jej przez użytkownika do potrzeb i sytuacji pogodowej. Funkcjonalne kieszenie na suwak i rzep będą stanowiły dodatkowy atut produktu, pomocny i przydatny w przypadku konieczności trzymania w nich niezbędnych narzędzi, jak również odbiorników do porozumiewania się. Zarówno kurki, jak i polarowe bluzy stanowią istotny element odzieży roboczej wierzchniej, zabezpieczający przed uszkodzeniami, zabrudzeniem i zimnem.

Kamizelka ostrzegawcza

Stanowi bardzo ważny element odzieży roboczej pracownika. Jej funkcja ostrzegawcza zabezpiecza pracownika wykonujące prace roboty ziemne na placach budowy, przy remontach drogowych, pracach odkrywkowych czy renowacjach terenów zielonych. Niezależnie od pory roku prace, o których mowa wykonywane są często do późnych godzin nocnych, gdzie słabo widoczny pracownik naraża swoje życie i zdrowie. Szczególnie zaś w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko robi się ciemno i aura pogodowa jest niesprzyjająca, kamizelka ostrzegawcza zapewni komfort i bezpieczeństwo. Wszyscy pracownicy na budowie powinni wyposażeni być w odpowiedniego koloru kamizelkę ostrzegawczą, dzięki której widoczni będą z dużej odległości przez innych pracowników oraz operatorów maszyn pracujących na budowie. Wybór właściwej kamizelki nie powinien stanowić większego problemu. Wystarczy, że wyposażona będzie we właściwe elementy odblaskowe. Dobrze by posiadała kieszenie, które zwiększą jej funkcjonalność podczas pracy. Dobrze byłoby, aby kamizelka ostrzegawcza była wyposażeniem każdej osoby poruszającej się w pasie ruchu drogowego o zmierzchu, a szczególnie kiedy pada deszcz lub śnieg.

Profesjonalne buty robocze

W przypadku obuwia do prac ziemnych wybór odpowiedniego, uzależniony może być od warunków pogodowych. Producenci oferują profesjonale obuwie robocze z przeznaczeniem dla wielu branż i zawodów. Praca na budowie wymaga najczęściej obuwia typu robocze skórzane trzewiki ze wzmocnioną wkładką, antypoślizgową podeszwą i noskami chroniącymi palce przed upadającymi na stopy ciężkimi przedmiotami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do pracy potrzebne są buty robocze typu kalosze, ponieważ pracownik wykonujący zadania w okresie jesienno-zimowym napotyka na błoto i wodę. Prace ziemne dostarczyć mogą wielu niespodzianek, dlatego tak waży jest dobór bezpiecznych butów roboczych, zapewniający komfort.

Rękawice robocze

Dodatkowym, aczkolwiek bardzo istotnym elementem są rękawice robocze i ochronne mające na celu zabezpieczenie dłoni pracownika przed zabrudzeniem i odciskami spowodowanymi długotrwałym korzystaniem z narzędzi. Ciężka praca naraża dłonie na uszkodzenia mechaniczne. Na budowie stosuje się kilka rodzajów rękawic roboczych. Największą popularnością wśród rękawic budowlanych cieszą się rękawice stworzone do ciężkich prac, wykonane z mocnych i grubych skór, często łączone z innymi materiałami np. typu drelich. Takie rękawice stanowią ochronę rąk podczas pracy, kiedy na dworze jest mróz i dłonie narażone są na odmrożenia

Kaski ochronne

Każdy pracownik budowlany, w tym ten wykonujący prace ziemne jak również wszystkie osoby wchodzące na plac budowy, powinny być zaopatrzone w kask ochronny mający na celu zabezpieczenie głowy przy możliwym zderzeniu z maszyną, ryzyku spadających przedmiotów lub upadku. Tradycyjne kaski ochronne stosowane na budowie mogą mieć prostą konstrukcję, i takie również sprawdzają się przy różnego rodzaju robotach ziemnych.

Dlaczego środki ochrony indywidualnej są tak ważne?

Środki ochrony indywidualnej dla pracowników zatrudnionych do prac ziemnych są, tak samo ważne, jak zapewnienie im odpowiedniej odzieży roboczej. Choć dodatki takie jak rękawice, okulary ochronne i nauszniki przeciwhałasowe nie stanowią obowiązkowego wyposażenia każdego stanowiska pracy i przez cały okres jej wykonywania, powinny być dostępne dla pracowników mogących ich potrzebować. Odzież robocza i środki ochrony indywidualnej dopasowane powinny być do potrzeb każdego pracownika, indywidualnie według rozmiaru, by zagwarantować najwyższy możliwy komfort i bezpieczeństwo pracy.

Czemu tak ważne są elementy odblaskowe?
Odzież robocza, jak również pozostałe środki ochrony indywidualnej do wykonywania prac ziemnych powinny, jeżeli jest to tylko możliwe być zaopatrzone w elementy odblaskowe, by wyróżniały się z daleka i gwarantowały widoczność pracownika.

Wyposażenie pracowników budowy w odzież roboczą wymaga uwzględnienia występującego na miejscu ryzyka, czynników niebezpiecznych i warunków pogodowych. Inna odzież potrzebna jest w letnie upalne dni, a inna jesienią i zimą kiedy dodatkowy problem stanowią opady deszczu, błoto lub marznąca powierzchnia ziemi.

Odzież robocza i ochronna, obuwie i inne akcesoria niezbędne do prac remontowych dostępne na www.bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.