SKUTECZNA OCHRONA DRÓG ODDECHOWYCH – CZYNNIKI BIOLOGICZNE

Najskuteczniejszymi środkami profilaktycznymi w sytuacji zagrożenia czynnikami biologicznymi, przenoszonymi drogą powietrzną są sprawnie działające systemy wentylacyjne. W wielu przypadkach, stosowanie systemów wentylacyjnych jest niemożliwe ze względu na charakter czynności zawodowych pracowników. Wtedy podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest dostarczanie pracownikom odpowiednio dobranych środków ochrony układu oddechowego,
poprzez wyposażenie pracownika w półmaskę lub maskę. Półmaski i maski pełne stosowane mogą być z szerokim asortymentem elementów oczyszczających, które zapewniają skuteczną ochronę przed gazami, parami i pyłami.

CZYNNIKI BIOLOGICZNE

Do czynników biologicznych stanowiących zagrożenie dla wykonującego pracę pracownika należą:

 • żywe organizmy,
 • substancje wytwarzane przez te organizmy,
 • części organizmów żywych – alergeny pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego, z którymi pracownik zetknąć się może w procesie pracy.

Do podstawowej grupy czynników biologicznych należą między innymi wirusy, które mają zdolność wzrostu i rozmnażania się jedynie wewnątrz zakażonej komórki, którą niszczą. Choroby wirusowe rozprzestrzeniają się najczęściej drogą kropelkową, tzn. przy kichaniu, kaszlu lub głośnym mówieniu osoby chorej.
Przykładem tak rozprzestrzeniającego się wirusa jest szalejący obecnie koronawirusa COVID-19. Obowiązujące codzienne działania zapobiegawcze, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorobom układu oddechowego, zaleca się między innymi:

 • przecieranie i dezynfekcję często dotykanych przedmiotów i powierzchni za pomocą środków czystości BHP
 • stosowanie maseczek na twarz, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na innych; używanie masek twarzowych ma zasadnicze znaczenie dla pracowników służby zdrowia i osób opiekujących się kimś w bliskim otoczeniu
 • częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund i dezynfekcja ich żelem antybakteryjnym


OCHRONA UKŁADU ODDECHOWEGO

JEDNORAZOWE PÓŁMASKI FILTRUJĄCE

W powietrzu dobrze widać unoszące się zanieczyszczenia i pył. Są jednak cząstki, które dla gołego oka są niezauważalne, ale dla dróg oddechowych mogą być nawet zabójcze.
Oddychanie należy do podstawowych czynności życiowych człowieka. Jakże ważnym jest zatem, dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników w miejscu wykonywania pracy oddychanie czystym powietrzem.
Dobór odpowiedniego sprzętu ochrony dróg oddechowych jest niezwykle odpowiedzialnym i istotnym elementem, gdyż sprzęt ten musi zapewniać odpowiednią ochronę podczas wykonywanej pracy, a jednocześnie być na tyle wygodny, żeby użytkownik mógł korzystać z niego przez cały czas pracy w szkodliwych warunkach.
Jednorazowe półmaski filtrujące 3M łączą ergonomiczny, komfortowy kształt i opatentowane technologie, zapewniając łatwiejsze oddychanie i skuteczną ochronę dróg oddechowych przed niebezpiecznymi cząstkami.

MASKI ANTYWIRUSOWE I ANTYSMOGOWE

Maski N99 znajdują swe przeznaczenie do codziennego użytkowania. Najczęściej wyposażone są w filtr HEPA/N99 bądź filtr kombinacyjny składający się z filtra HEPA i węgla aktywnego. Zadaniem maski antywirusowej/antysmogowej jest ograniczanie ekspozycji na najgroźniejsze zanieczyszczenia, w tym wirusy. Maski antywirusowe N99 zapewniają ochronę przed drobnoustrojami ze skutecznością około 99%. Skutecznością taką charakteryzują się maski antywirusowe z filtrem HEPA. Aby maski były skuteczne, muszą być dobrane zgodnie z instrukcjami producenta i muszą ściśle przylegać do twarzy.
Maski N95 stanowią produkt przeciwpyłowy/antysmogowy. Dzięki filtrowi chronią przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Są w stanie przefiltrować nawet 95% cząsteczek unoszących się w powietrzu. Maski chirurgiczne N95 zostały zaprojektowane tak, aby można było używać ich nawet przez kilka godzin, jednak zbyt długotrwałe stosowanie może utrudniać oddychanie, ponieważ dochodzi wtedy do osadzania się pary wodnej i jest to mało komfortowe.

GDY JUŻ POSIADAMY MASKĘ

Przemyślana konstrukcja maseczek pozwala na zastosowanie wymiennego filtra. Dobierając filtry należy uwzględniać aktywność i czas przebywania na zewnątrz. Dzięki odpowiednio dobranemu i systematycznie zmienianemu filtrowi zagwarantować można doskonałą skuteczność izolacji zanieczyszczeń. I tak:

 • Filtr przeciwpyłowy 2125 P2 3M doskonale chroni układ oddechowy przed pyłami, cząstkami stałymi i ciekłymi poprzez oczyszczanie i filtrowanie wdychanego powietrza. Filtr kompatybilny jest z półmaskami 3M serii 6000, 6500 i serii 7500 i z maską pełnotwarzową 3M serii 6000.
 • Filtr 3M 5925 przeciwpyłowy klasa P2 3M chroni przed zagrożeniami, takimi jak cząstki ciekłe i stałe, do łączenia z filtrami gazowymi z serii 6000. Pasują do półmaski 3M 6000, półmaski 3M 7500 oraz maski pełnotwarzowej 3M 6000. Montowane wraz z pochłaniaczami oraz za pomocą pokrywy 3M-POKFIL.
 • 3M 6099 filtropochłaniacz ABEK2 P3 3M idealnie chroni przed gazami nieorganicznymi i kwaśnymi, amoniakiem i pochodnymi oraz cząstki stałymi
 • Pochłaniacz 3M 6055 stanowi jeden z elementów bagnetowego systemu mocowania elementów oczyszczających powietrze 3M. System ten pozwala na mocowanie różnych rodzajów elementów oczyszczających. Filtry serii 6000 mogą być używane w półmaskach i maskach pełnych serii 3M 6000 i 3M 7000.
 • filtr przeciwpyłowy 5935 P3 3M to ochrona przed cząstkami ciekłymi i stałymi. Zastosowanie z półmaskami serii 7500 oraz półmaskami i maskami 3M i filtrami gazowymi serii 6000.
 • Pasują do półmaski 3M 6000, półmaski 3M 7500 oraz maski pełnotwarzowej 3M 6000.
 • Montowane wraz z pochłaniaczami za pomocą pokrywy 3M 501.
 • Pochłaniacz serii 6051 typ A1 3M można go łączyć z filtrami z serii 6000, chroni przed zagrożeniami jak pary organiczne. Pasują do półmaski 3M 6000, półmaski 3M 7500 oraz maski pełnotwarzowej 3M 6000.

Ważne! Pamiętać należy, że półmaski powodują wzrost oporu wdechu. Zatem, im dłużej są użytkowane, tym bardziej wchłonięty pył utrudnia oddychanie. Efektywność półmasek maleje wraz ze wzrostem dwutlenku węgla i pary wodnej pomiędzy czaszą półmaski, a twarzą. Dlatego maski powinny być często wymieniane. Rozważając zakup maski chroniącej drogi oddechowe, warto wybierać modele wyposażone w różnego rodzaju udogodnienie. Dla skuteczności osłony i komfortu użytkowania bardzo ważne jest właściwe przyleganie maski.

Pełna oferta sprzętu ochrony dróg oddechowych dostępna na www.bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.