Standardy świadczonych usług

Zdjęcie pochodzi ze strony freepik.com

Konieczność bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sterylność jest niezbędnym elementem funkcjonowania wszelkich gabinetów świadczących zabiegi stomatologiczne, kosmetyczne, itp. Gwarancją bezpiecznie wykonanej usługi i eliminacją ryzyka zakażenia, zarówno u klienta, jak i personelu są odpowiednio dobrane artykuły jednorazowe oraz przestrzeganie higieny.

W ofercie hurtowni Bezpieczeństwo BHP na stronie bezpieczenstwo-bhp.pl gdzie znajduje się szereg produktów medycznych stosowanych w stomatologii, takich jak: wkłady do spluwaczek, ochraniacze na zagłówki, serwety stomatologiczne, rękawice jałowe, chirurgiczne, sterylne oraz wszelka ochrona innego zastosowania.

Higiena pracy

Czystość i higiena to jedne z najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze gabinetu zabiegowego, w którym często wykonuje się zabiegi połączone z naruszeniem ciągłości tkanek, a potencjalny klient, czy pacjent narażony może być na zakażenie. Na niebezpieczeństwo zakażenia w trakcie zabiegów polegających na pielęgnacji ciała narażeni są zarówno pracownicy jak i klienci korzystający z takich usług.

Bezpośredni kontakt zakażonej krwi z niewielkim nawet obszarem uszkodzonej skóry bądź błony śluzowej osoby zdrowej spowodować może wniknięcie do organizmu oraz rozwój w nim żywego biologicznego czynnika chorobotwórczego. Pamiętać należy, iż zarówno klient jak i pracownik może mieć na swoje skórze mikrourazy, które spowodować mogą zakażenie.

Do zakażenia może dojść również podczas używania niezdezynfekowanych lub nieprawidłowo zdezynfekowanych i niesterylnych narzędzi np. nożyczek, cążek, igieł, grzebieni, szczotek oraz wszystkich przyrządów kosmetycznych, które mogą spowodować uszkodzenie skóry.

Sterylność podstawą zdrowia

Bezpieczeństwo i higienę w wykonywaniu zabiegu zapewnić może zabezpieczenie pracowników i klientów w środki ochrony osobistej oraz przestrzeganie podstawowych zasad, m.in.:

  1. Przed i po wszystkich zabiegach pracownik umyć musi ręce mydłem, następnie środkiem dezynfekcyjnym, a na koniec spłukać je pod bieżącą ciepłą wodą.
  2. W zasięgu ręki od umywalki powinien znajdować się dozownik zawierający mydło w płynie oraz dozownik ze środkiem do dezynfekcji rąk i ręczniki jednorazowego użycia. Zalecane jest również uruchamianie wody bez konieczności dotknięcia dłonią, co ograniczy przenoszenie drobnoustrojów.
  3. Część zabiegów wykonywać trzeba w sterylnych rękawiczkach jednorazowego użycia, sterylnym fartuchu, maseczce i okularach ochronnych.
  4. Stosować należy sterylne i jednorazowe rękawice, tampony, waciki, gaziki, ligninę, serwety z gazy, wałeczki, zagłówki na fotele stomatologiczne, itp. dostępne na stronie bezpieczenstwo-bhp.pl
  5. Po użyciu narzędzia należy zawsze poddać właściwym zabiegom dezynfekcyjnym.

Najwyższe standardy funkcjonowania gabinetów zabiegowych to sterylne pakiety narzędzi, odpowiednie wyposażenie, materiały jednorazowego użytku oraz przestrzeganie zasad higienicznych i sanitarnych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.