Widoczny pracownik to bezpieczny pracownik

Jak zadbać o widoczność pracownika?

Odzież odblaskowa to jeden z kluczowych środków ochrony indywidualnej dla osób, których praca odbywa się warunkach słabego oświetlenia. Widzialność pracownika ma nadrzędny wpływ na jego ochronę i bezpieczeństwo w miejscu pracy. W okresie kiedy dzień staje się krótszy i pojawia się jesienno-zimowa aura, deszcz, śnieg, szaruga na pracodawcy spoczywa zagwarantowanie pracownikowi najwyższego poziomu ochrony. Nie wystarczy tu, aby odzież była jedynie odzieżą ochronną, ale przede wszystkim odblaskową umożliwiającą wygodę i komfort pracy.

Pracownicy budowy, kierujący na budowie ruchem, geodeci, stróżowie czy parkingowi dzięki zastosowaniu odzieży wyposażonej w elementy zwiększające widoczność będą bezpieczni w miejscu wykonywania pracy.

Człowiek posiadający na sobie ubranie bez oznakowań ostrzegawczych widoczny jest w światłach drogowych z odległości wynoszącej zaledwie 150 metrów, podczas gdy dla odzieży odblaskowa widoczna jest już z odległości 450 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć odpowiednio zabezpieczonego pracownika. Wymogi dla odzieży w kolorach ostrzegawczych szczegółowo określa norma EN 20471. Odnoszą się one do specyfikacji kolorów, odblaskowości oraz rozmieszczenia i minimalnej powierzchni elementów fluorescencyjnych i odblaskowych.

Ubrania ostrzegawcze - czym się charakteryzują?

Aby zachowany został odpowiedni poziomu bezpieczeństwa, odzież odblaskową dobiera się, ze względu na rodzaj i miejsce wykonywanej pracy. Odzież ostrzegawcza poświęcona jest pracownikom pracującym i poruszającym się po drogach podczas ograniczonej widoczności.

Odzież uszyta z materiałów w jaskrawych kolorach bądź wyposażona we fluorescencyjne żółte lub pomarańczowe detale zwiększa widoczność o zmierzchu, brzasku, we mgle, zadymieniu i w świetle dnia. Ubrania oraz akcesoria dostępne na Odzież ostrzegawcza zaprojektowane zostały z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pracy. Wyprodukowane ze specjalnych tworzyw odbijających sztuczne światło.

Pamiętać należy, że odzież ostrzegawcza, zwana również odzieżą fluorescencyjną lub odblaskową odgrywa decydującą rolę dla zapewnienia widoczności i bezpieczeństwa, gdy osoba zatrudniona pracuje w pobliżu miejsc o silnym natężeniu ruchu, blisko maszyn budowlanych oraz w warunkach atmosferycznych, które zmniejszają widoczność użytkownika.

Fluorescencyjne elementy ostrzegawcze można zastosować w każdej kategorii odzieży ochronnej. W asortymencie indywidualnej odzieży ochronnej zamieszczonej na bezpieczenstwo-bhp.pl znajdziecie Państwo, nie tylko t-shirty, spodnie czy kurtki. Oferujemy czapki, hełmy, kaski, rękawice, buty czy też ochronniki słuchu zaopatrzone w odblaskowe elementy zwiększające widoczność użytkownika.
Pamiętajmy jednak, że widoczność na drodze, dotyczy każdego pieszego. Jakikolwiek element odblaskowy, to szansa, że cali i zdrowi wrócimy do naszych domów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.