Wpływ podeszwy na właściwości ochronne obuwia

O jakości, trwałości oraz ochronnych właściwościach obuwia decyduje przede wszystkim podeszwa.

Podeszwa ma wpływ na:

  • ciężar obuwia,
  • właściwości przeciwpoślizgowe i termoizolacyjne,
  • pochłanianie energii i komfort pracy.

Nierówne podłoże

W trakcie wykonywania prac wymagających długotrwałego chodzenia po nierównych podłożach bardzo duże znaczenie ma wyposażenie obuwia w grubsze podeszwy, które zapewnić powinny izolację stopy od podłoża oraz system absorbowania energii w obszarze pięty. Odpowiedni projekt, ukształtowanie spodu obuwia i jakość materiału składają się na cały system ochronny obuwia.  W przypadku niebezpiecznych zdarzeń to właśnie odpowiednio dobrane obuwie pochłania  część energii, chroniąc przy tym piętę oraz kręgosłup przed zranieniem bądź uderzeniem. Normy nałożone na obuwie ochronne określają jego przeznaczenie i przystosowanie do wykonywania pracy zawodowej w danym środowisku.

Zjawisko poślizgu

Jedną z istotnych przyczyn powstawania wypadków stanowi zjawisko poślizgu. Zjawisko to sprzyja zarówno wypadkom w pracy, jak i w codziennym życiu. Materiały stosowane na podeszwy antypoślizgowe do obuwia stosowanego w warunkach niebezpiecznego podłoża muszą zapewniać dobrą przyczepność. Największe niebezpieczeństwo stanowią podłoża gładkie, zmoczone wodą, oblodzone lub pokryte olejami i smarami. Tam gdzie podłoża są suche i gładkie największe wskaźniki tarcia wykazują miękkie materiały o gładkiej powierzchni. Powierzchnie zwilżone jakąkolwiek cieczą powodują istotne zmniejszenie współczynnika tarcia, pomiędzy tą właśnie powierzchnią a podeszwą obuwia.

Wzór bieżnika podeszwy

Najistotniejszym dla zapewnienia dużej odporności na poślizg na mokrych podłożach jest wzór bieżnika podeszwy. Bieżnik podeszwy, w przypadku obuwia ochronnego mającego zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy, przerywa warstwę cieczy oraz odprowadza zanieczyszczenia ciekłe. Zapewnia to niejako suche warunki między podłożem i występami urzeźbienia w podeszwie.
Liczne, a przy tym drobne występy urzeźbienia gwarantują zdecydowanie większe możliwości antypoślizgowe niż niewielka liczba dużych występów. Czołowe krawędzie występów skierowane powinny być we wszystkich kierunkach. Dla urzeźbienia istotnym jest, aby było otwarte na boki – wtedy to brud i ciecze usuwane będą w sposób naturalny w trakcie chodzenia.
Wyjątkowo ważny i trudny element stanowi kwestia doboru odpowiednich materiałów podeszwowych do obuwia, przeznaczonego do użytkowania tam gdzie podłoże zanieczyszczone jest substancjami oleistymi, rozpuszczalnikami czy smarami.

Zatem dobór obuwia zamieszczonego na Obuwie ochronne zależeć powinien od preferencji i uwzględniać przeznaczenie, normy, kategorie i symbole jakie zostały mu przypisane.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.