WYPOSAŻENIE OCHRONNE PRACOWNIKA ODPOWIEDZIALNEGO ZA PIELĘGNACJĘ ZIELENI W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

Wykonywane w niewłaściwy sposób prace związane z pielęgnacją zieleni mogą doprowadzić do zdarzeń przykrych w konsekwencjach, począwszy od drobnych uraz, skończywszy na utracie zdrowia lub życia, np. upadek z drabiny przy przycinaniu drzew. Każde zagrożenie jednak można zmniejszyć przestrzegając zasad BHP.

Istota zieleni w przestrzeni miejskiej

Wśród drapaczy chmur, centrów handlowych, domów i ulic znaleźć musi się miejsce, w którym można złapać trochę oddechu i odpoczynku.

Jak ważną funkcję pełnią tereny zieleni?

Tereny zieleni pełnią niezwykle istotną funkcję we współczesnym mieście. Oznaczać to może, że w przyszłości ich rola będzie bardzo znacząca. Tereny zieleni kojarzą się z wypoczynkiem i rekreacją. Estetyka i urozmaicenie, które tereny zieleni wprowadzają do miasta są niezbędne, by wśród betonu, asfaltu i szkła człowiekowi żyło się lepiej. Mówiąc o zieleni miejskiej, jako pierwsze przychodzą nam na myśl parki obsadzone licznymi drzewami i krzewami, z mnóstwem spacerowych ścieżek. Oprócz parków miejskich w każdej aglomeracji znajdziemy inne tereny zawierające zieleń, takie jak promenady, zieleńce, ogrody działkowe, botaniczne i zoologiczne, cmentarze, kwietniki i zieleń uliczna. Wszystkie te tereny wymagają odpowiedniej pielęgnacji przez zespoły ludzi odpowiedzialnych za ich wygląd i kondycję.

Do pielęgnacji przystąp – podstawowe wyposażenie

Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia konserwatora terenów zieleni?

Zanim konserwator terenów zieleni przystąpi do pracy zadaniem pracodawcy jest wyposażenie go w odzież BHP i niezbędny do pracy sprzęt. Podstawowym wyposażeniem osób realizujących prace związanych z pielęgnacją zieleni powinna być odzież robocza, solidne obuwie ochronne, rękawice oraz inne akcesoria, czyli środki ochrony indywidualnej.

Jakie to środki?

rękawice robocze i ochronne
Uzupełnienie podstawowej odzieży roboczej osób zajmujących się pielęgnacją i konserwacją terenów zieleni stanowić powinny dobrej jakości rękawice robocze. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona przed zabrudzeniem dłoni, ale przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia skóry dłoni i nadgarstków. Dobrej jakości rękawice robocze mają:

  • ograniczyć ryzyko skaleczenia,
  • zminimalizować ryzyko otarcia,
  • zapobiec wystąpieniu na powierzchni dłoni bolesnych odcisków.

Rękawice robocze BHP do prac z maszynami typu pilarki powinny być dodatkowo wyposażone w specjalną gumowaną powierzchnię wewnętrzną. Podniesie to pewność chwytu, ograniczając przy tym ryzyko wypuszczenia narzędzia z dłoni. Do prowadzenia takich prac doskonałe będą rękawice antyprzcięciowe, które zminimalizują ryzyko przypadkowego skaleczenia podczas obsługi narzędzi tnących, takich jak pilarki i wyposażone w ostrza tnące kosy.

Jakie jeszcze środki ochrony indywidualnej?

Poza opisanymi odpowiednio dobranymi rękawicami roboczymi, uzupełnieniem dla odzieży roboczej BHP są:

  • kaski z osłonami na twarz,
  • słuchawki antyhałasowe,
  • okulary ochronne/gogle/przyłbice.

Okulary ochronnei inne osłony twarzy powinny stanowić nieodzowny atrybut pracowników wykonujących zadania związane z koszeniem traw czy wykaszaniem zarośli. Pamiętać należy, że odskakujące spod ostrzy noży gałązki czy drobne kamienie mogą boleśnie zranić operatora maszyny typu kosiarka czy kosa spalinowa.
Rzecz jasna, taka osoba powinna być do takiej pracy właściwie ubrana. Jej odzież robocza ma za zadanie chronić przed odpryskami, zabezpieczając nie tylko przed zabrudzeniem, ale również przed ryzykiem zranienia. Kaski ochronne powinny stanowić ochronę głowy osób wykonujących prace związane z wycinką drzew oraz z ich konserwacją, przede wszystkim z okresowym przycinaniem ich gałęzi. Osoby, o których mowa mogą być dodatkowo zaopatrzone w nauszniki przeciwhałasowe gwarantujące wyższy komfort pracy, w przypadku korzystania ze stosunkowo głośnych pilarek spalinowych.
Wymieniliśmy już wszystkie bardzo ważne dodatki, stanowiące:

  • ochronę twarzy i oczu,
  • ochronę słuchu,
  • ochronę głowy,
  • ochronę dłoni,

pora przejść do wyposażenia pracownika w odzież i obuwie robocze.

Jaka odzież i jakie obuwie robocze?

Przy zatrudnianiu pracownika, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie mu dostosowanych do pełnionych przez niego obowiązków odzieży i obuwia roboczego. W tym przypadku wyposażenia ochronnego dla pracownika odpowiedzialnego za pielęgnację zieleni w przestrzeni miejskiej. Praca w zieleni miejskiej, tak jak i w innych branżach narzuca odpowiednie przygotowanie. Wbrew pozorom przy pielęgnacji powierzchni zielonych, o których była już mowa powyżej, liczy się nie tylko rodzaj używanych sprzętów, ale przede wszystkim ubrania pracowników. Odzież, obuwie i inne akcesoria powinny zapewniać pracownikowi maksymalną ergonomię. Nie można w tej kwestii zapominać o zasadach bezpieczeństwa.

Odzież – postawmy na spodnie robocze typu ogrodniczki i koszule flanelowe

Do obowiązków pracowników zatrudnionych do dbania o zieleń miejską należy w dużej mierze upiększanie terenów zielonych, ścinanie żywopłotów, koszenie traw, sadzeniem roślin. Pracownicy tacy potrzebują odzieży wygodnej i nie krępującej ruchów. Jak wiadomo lista odzieży roboczej i ochronnej jest długa, w każdym asortymencie szeroka gama wyboru. Jednak w przypadku konserwatora terenów zieleni doskonały wybór stanowić będą wykonane z trwałych i mocnych materiałów, najlepiej kombinacji poliestru i bawełny spodnie typu ogrodniczki. Domieszka bawełny zapewni użytkownikowi komfort termiczny. Najlepiej gdy ogrodniczki wyposażone są w dodatkowe funkcjonalne kieszenie. Doskonały dodatek stanowić będzie też pas na podręczne narzędzia. Dopełnieniem tego stroju niech będzie koszula flanelowa wykonana ze 100% bawełny, pozwalająca skórze oddychać. Nie zapomnijmy uzupełnić tego zestawu dodając koszulkę typu t-shirt czy bluzę bądź kurtkę, gdy zrobi się chłodniej.

Obuwie – trudny wybór

Tak, tak różnorodność pracy, pora roku, aura (gdyż to praca na zewnątrz), i jak tu wybrać?
Pracownicy zieleni miejskiej i służb komunalnych dość często wykonują swoje obowiązki w niełatwych warunkach. Bywa, że teren jest grząski, bywa też śliskie podłoże. Dlatego tak ważne jest dopasowanie właściwego obuwia. W sezonie letnim czy wiosennym doskonale sprawdzi się obuwie typu półbuty robocze i sandały ochronne. Jesień to pora deszczowa i tu przydadzą się klasyczne gumowce, gumofilce i kalosze jednak gdy temperatura spada do ujemnej, to należy wybrać obuwie ocieplane, w tym ocieplane gumowce. Oczywiście kluczowym jest wybór odpowiedniego rozmiaru, buty nie mogą być ani za małe ani zbyt duże. W sytuacji, kiedy praca niesie za sobą potencjalne ryzyko uszkodzenia stopy, dodatkowo buty wyposażone powinny być w podnosek. Pozwoli to na ochronę nóg przed urazami mechanicznymi. Praca w służbach komunalnych i zieleni miejskiej wiąże się z pracami porządkowymi, takimi jak grabieniem liści jesienią, odśnieżaniem chodników zimą, dlatego zwrócić należy szczególną uwagę na podeszwę obuwia, która musi być antypoślizgowa. Ważnym elementem jest cholewka buta, a w zasadzie materiał, z którego została wykonana, gdyż ten powinien być nieprzemakalny.

Przygotowanie do pracy w okresie zimowym – co się przyda?

Zimową porą pracownicy zieleni miejskiej też mają swoje obowiązki. Zdecydowanie różnią się one od pracy, gdy teren faktycznie jest zielony. Do zimowych obowiązków, niewątpliwie należy odśnieżanie chodników. Dlatego też pracownicy potrzebują dwóch kompletów odzieży i obuwia roboczego. Ważnym elementem o tej porze roku jest bielizna termiczna, zapewniająca komfort cieplny. Poza wymienionym już ocieplanym obuwiem, spodniami czy koszulą wróćmy do wierzchniej odzieży ocieplanej z asortymentu kurtek roboczych i bluz. Ocieplana odzież robocza w punkt spójna musi być z rodzajem wykonywanej pracy i warunkami atmosferycznymi, które zimową porą potrafią być dynamicznie zmienne, a temperatura wahać może się od dodatniej do mocno ujemnej. Odzież ma być ciepła ale oddychająca, dopasowana ale wygodna. Ilu ludzi tyle kompletów odzieży, a zimą razy dwa.
Zima to pora roku, kiedy dzień jest krótki, a warunki atmosferyczne potrafią być bardzo uciążliwe, szaruga, śnieżyca. I wtedy właśnie warto pamiętać, by robocza odzież BHP wyposażona była w elementy odblaskowe, które sprawiają, że pracownik wykonujący swe zadania, również o zmierzchu będzie widoczny, a co za tym idzie bezpieczny.

WAŻNE! Praca wykonywana na powietrzu, w tym artykule mowa o pielęgnacji zieleni w przestrzeni miejskiej niezależnie od pory roku wymaga odpowiedniej organizacji. Zadbanie o pracownika i zapewnienie odzieży i obuwia roboczego zawsze należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Tak jest też w przypadku konserwatorów zieleni miejskiej. Dzięki temu ta niezwykle wymagająca praca będzie mniej uciążliwa, a pracownicy unikną narażenia na urazy.


Wymienione w powyższym artykule wyposażenie ochronne i wiele więcej znajdziecie Państwo na www.bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.