Zimowe kurtki robocze – na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę?

Jakie powinny być zimowe kurtki robocze? Jaki materiał sprawdzi się najlepiej i zapewni komfort termiczny? Wszystkiego dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu. 

Zimowa odzież ochronna – jak dobrać strój do charakteru wykonywanej pracy i warunków atmosferycznych?

Kurtki BHP na zimę to niezbędny element stroju roboczego, który zapewnia jakże pożądany komfort termiczny w trakcie kilku miesięcy każdego roku, kiedy temperatura oscyluje w okolicach zera, pojawiają się opady śniegu, a zimny wiatr utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych. Zimowa odzież ochronna powinna spełniać kilka bardzo istotnych zadań. W pierwszej kolejności kurtka ma być wygodna, czyli nie może nadmiernie krępować ruchów i przyczyniać się do odczuwania dyskomfortu w trakcie pracy, jednocześnie ma być funkcjonalna i chronić przed potencjalnymi zagrożeniami, które wynikają nie tylko z pogody, ale także i charakteru pracy. Jakie robocze kurtki zimowe sprawdzą się najlepiej oraz na jakie elementy warto zwracać uwagę?

Zimowa odzież ochronna – rodzaje 

Wybierając kurtki BHP na zimę, warto mieć świadomość, że można zdecydować się na jeden z trzech rodzajów. Pierwsza grupa to robocze kurtki zimowe, które wykazują właściwości wodoodporne (przeciwdeszczowe). Do produkcji stosuje się materiał syntetyczny, a w nielicznych przypadkach dodaje nieco tkaniny (doświadczenie pokazało, że takie połączenie nie sprawdza się najlepiej i nie wpływa na poprawę komfortu termicznego). W przypadku tego rodzaju kurtki kluczowe znaczenie odgrywa waga odzieży – jest ona stosunkowo lekka. Warto wybrać kurtkę, która ma dodatkową podszewkę z polaru, gdyż to najlepsze zabezpieczenie przed przenikliwym wiatrem, zimnem czy śniegiem. Ocieplane kurtki BHP na zimę bezustannie cieszą się ogromną popularnością, gdyż można je wykorzystywać nie tylko w najzimniejsze miesiące, ale sprawdzą się także późną jesienią, jak i wczesną wiosną. 

Zimowe kurtki robocze z polaru także zasługują na uwagę nie tylko ze względu na swoje cechy, ale również i bardzo korzystną cenę. Każdy, kto chociaż raz miał na sobie polar, doskonale pamięta jego miękkość i przyjemny w dotyku materiał, który doskonale sprawdza się w pierwszych tygodniach zimy, kiedy niska temperatura nie jest jeszcze tak uporczywa. To doskonała ochrona przed zimnem i wiatrem, ale jeśli użytkownikom zależy również na zabezpieczeniu przed deszczem i śniegiem, niezbędne jest nałożenie specjalnego impregnatu, który zapewnia doskonałą ochronę materiału. W trakcie łagodnej zimy taki rodzaj może okazać się wystarczający, a jeśli tak nie jest, warto pamiętać, że polar może stanowić także jeden z elementów kurtki (łączy się go z innymi materiałami). Spory wybór rozmiarów, kolorów oraz gramatury pozwoli wybrać ubrania nawet na trudne warunki atmosferyczne, oraz zgodne ze specyfiką pracy. Dzięki odzieży roboczej wykonywanie obowiązków zawodowych czy ogrodowych nawet w niskiej temperaturze staje się przyjemnością. 

Robocze kurtki zimowe wykonane z softhellu cieszą się największą popularnością i trudno się temu dziwić. Materiał wykorzystany do produkcji jest przede wszystkim bardzo lekki, wytrzymały i doskonale nadaje się do ochrony ciała przed wiatrem, zimnem i wilgocią. Dostępne są różne rozmiary, kolory oraz fasony. Można zdecydować się na model, który ma podszycie z polaru zapewniające przyjemne ciepło nawet w trakcie bardzo niskich temperatur, ale sporą popularnością cieszą się także lżejsze propozycje. Zimowa odzież ochronna wykonana z softhellu oddycha i doskonale chroni przed deszczem oraz śniegiem, dodatkowo stanowi barierę przed wiatrem, który niekorzystnie wpływa na komfort w trakcie wykonywania czynności zawodowych, jak i efekty pracy. 

Inny podział kurtek zimowych:

 • kurtki trudnopalne, 
 • kurtki antyelektrostatyczne, 
 • kurtki 3w1, 
 • kurtki z dłuższym tyłem czy innymi dodatkami. 

Jakie materiały można wykorzystać do uszycia kurtki zimowej?

Zimowe kurtki robocze muszą powstawać zgodnie z wymogami i oczekiwaniami użytkowników, w przeciwnym przypadku nie będą spełniać powierzonych im zadań i utrudnią wykonywanie czynności zawodowych w trakcie chłodnych miesięcy. Zimowa odzież ochronna może powstać z kilku materiałów, czyli:

 • -polaru, 
 • materiałów syntetycznych, 
 • softshellu, 
 • specjalnych tkanin. 

Polar to materiał, który jest przede wszystkim bardzo miły w dotyku, zapewnia ciepło i komfort termiczny, nawet przy pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ciepło jest bardzo przydatne w trakcie suchej zimy, kiedy nie trzeba zmagać się z intensywnymi opadami śniegu oraz uciążliwym wiatrem, gdyż polar nie chroni w takich warunkach. Kurtki BHP na zimę z polaru zostają powleczone specjalnym środkiem (zaimpregnowane), dzięki czemu odzież zyskuje także właściwości wodoszczelne. Jednak specyfika i wytrzymałość tego materiału sprawiają, że sprawdza się zdecydowanie lepiej, jako podpinka i dodatkowa warstwa w kurtce, zamiast samodzielnego stosowania. 

Na szczególną uwagę zasługuje materiał softshell, który zapewnia przyjemne ciepło, ale jest także odporny na wilgoć panującą na zewnątrz. Doskonale łączy się z polarem, czyli zimowe kurtki robocze mogą być noszone w trakcie intensywnych opadów śniegu oraz mrozu. Praca na budowie, przy remontowaniu dróg,  w hali magazynowej czy innym miejscu jeszcze nigdy nie odbywała się w tak komfortowych warunkach, jak przy zastosowaniu odzieży wykonanej z dobrej jakości materiału. 

Kurtki BHP na zimę mogą być uszyte również z wykorzystaniem specjalnych tworzyw, które sprawdzają się w konkretnych pracach i zawodach. W omawianej sytuacji bardzo dużą rolę przypisuje się charakterystycznym właściwościom, czyli odporności na żrące substancje, wysoką temperaturę albo iskry wydobywające się z palnika używanego do spawania. W trakcie produkcji odzieży stosuje się wiele materiałów, które spełniają najwyższe normy, ale co ważne znacząco się między sobą różnią. Robocze kurtki zimowe powinny mieć atesty (informacji na ten temat udziela producent). 

Zimowe kurtki robocze – jaki krój sprawdzi się najlepiej?

Zimowa odzież ochronna ma przede wszystkim zapewniać ciepło w trakcie wykonywania pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Przenikliwe zimno sprawia, że obowiązki zawodowe stają się nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim wymagają więcej czasu na pojawienie się jakichkolwiek efektów. Oczywiste różnice w kroju odzieży są uwarunkowane płcią użytkownika, gdyż całkiem inne kurtki BHP na zimę noszą panie, a co innego wkładają panowie. Jednak krój odzieży roboczej jest uwarunkowany również przeznaczeniem i charakterem pracy. Większość modeli ma standardowy kształt, czyli mowa o prostych fasonach, które nie mają wielu zdobień, a producent skupił szczególną uwagę na pożądanych cechach i przestrzeganiu wymaganych norm. To nie jedyna opcja. Na sporą uwagę zasługują modele, które mają dłuższy tył zapewniający jeszcze większy komfort oraz modele 3w1. 

Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, kupując zimowe kurtki robocze? Szczególnie istotne są:

 • zapięcia (suwaki albo rzepy), 
 • kieszenie (kształt oraz ilość), 
 • ściągacze mankietów oraz krawędzi, 
 • materiał zastosowany do produkcji. 

Robocze kurtki zimowe powinny się łatwo zapinać i to w dłoniach odzianych w rękawiczki, dlatego ważne jest wygodny suwak albo rzepy. Druga opcja nie zawsze spełnia swoją funkcję, gdyż z biegiem czasu rzepy przestają mocno trzymać, co zwiększa ryzyko odczuwanie dyskomfortu w trakcie noszenia. Zapięcia to niestety cały czas najsłabszy punkt kurtek, a producenci cały czas szukają optymalnych rozwiązań, które zadowolą pracowników wykonujących czynności zawodowe w trudnych warunkach. 

Zimowa odzież ochronna powinna mieć całkiem sporo kieszeni, ale doświadczenie pokazuje, że z reguły jest ich za mało, znajdują się w niewłaściwych miejscach albo mają niewłaściwy rozmiar. Kieszenie mogą być zbyt szerokie albo też za wąskie, nieszczelne albo nie mieć żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Na ten element należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie zakupów stroju idealnego na zimowe, nieprzyjemne warunki. Jeśli zostanie to pomięte, można zmagać się ze sporym dyskomfortem odczuwanym w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. 

Kurtki BHP na zimę powinny mieć ściągacze mankietów oraz dolne krawędzi. To gwarancja ciepła i ochrony przed wiatrem, śniegiem i zimnem. Te części zasługują na szczególną uwagę. 

Z kolei elementy odblaskowe i ich właściwa lokalizacja są szczególnie istotne w trakcie pracy wczesnym porankiem oraz późnym wieczorem i nocą. Warto jednak zauważyć, że zimą światła dziennego jest bardzo mało, dlatego zimowe kurtki robocze zawsze powinny mieć odblaskowe elementy pozwalające na dostrzeżenie drugiej osoby nawet ze sporej odległości. Stosuje się zarówno pomarańczowy, jak i jasnożółty kolor. Takie rozwiązania przynoszą największe efekty i jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo bez względu na charakter wykonywanej pracy oraz porę dnia. Taki rodzaj zimowej odzieży ochronnej jest szczególnie ważny, kiedy praca odbywa się w miejscach, które nie są dobrze oświetlone albo wykonywanie obowiązków zawodowych odbywa się po zapadnięciu zmroku. To dobry moment, żeby zaznaczyć, że badania i analizy wykonane w celu poprawy bezpieczeństwa wskazują, że wymagane jest zastosowanie odblaskowej powierzchni na około 15 centymetrach kwadratowych odzieży. Tylko w takim przypadku człowiek poruszający się po ciemku jest dobrze widoczny. Odblaskowe detale (na przykład na krawędziach rękawów czy w tylnej części pleców) nie są wystarczające. Nie sprawdza się także żółta czy pomarańczowa lamówka, czy szwy. 

Jakie elementy kurtki BHP na zimę zasługują na największą uwagę?

Robocze kurtki zimowe stanowią bardzo ważny element stroju robocze. Zimą zapewniają komfort termiczny i jednocześnie nie wpływają na jakość wykonywanej pracy. Co ważne zimowa odzież ochronna przydaje się także przy wykonywaniu obowiązków wokół domu. To doskonałe odzienie, kiedy śnieg zasypał podjazd i trzeba go oczyścić przed wyjazdem do pracy, kurtka sprawdzi się również w trakcie spędzania wolnego czasu i spacerów, kiedy na dworze panują niekorzystne warunki. Ochrona przed wilgocią, wiatrem oraz zimnem to wszystkie cechy, których należy szukać w kurtce na zimniejszą część roku. 

Zimowa odzież robocza może być zapewniona przez pracodawcę. Kurtki robocze powinny mieć właściwy rozmiar, gdyż za długie rękawki, zbyt duże poły materiału i niedopasowane elementy niekorzystnie wpływają na komfort w pracy. Wygoda jest bardzo ważna, przede wszystkim w sytuacji, kiedy kurtka jest noszona przez kilka godzin każdego dnia. 

Zimowe kurtki robocze mogą mieć także szereg cennych właściwości, które nie zostają zastosowane we wszystkim modelach. Chodzi na przykład o odporność na iskry, ta cecha jest uwarunkowana zastosowaniem specjalnych materiałów. Kolejna cenna właściwość to trudnozapalność, czyli ochrona w trakcie prac zagrożonych wybuchem oraz przy wykorzystaniu elementów osiągających bardzo wysokie temperatury. Zimowa odzież ochronna musi spełniać wybrane normy BHP, tylko wtedy mogą z niej korzystać pracownicy stacji benzynowych i innych wymagających miejsc. 

W trakcie zakupów na szczególną uwagę zasługuje także ilość kieszenie, ich głębokość oraz rozlokowanie. Miejsce do przechowywania przedmiotów używanych w pracy jest bardzo potrzebne i wpływa na tempo wykonywania obowiązków zawodowych (wszystko jest pod ręką). Funkcjonalność to bardzo istotna cecha odzieży zimowej. 

Kurtki BHP na zimę powinny mieć także dodatkowe ściągacze mankietów (umieszcza się je także w dolnej części odzieży), gdyż zapewniają większy komfort termiczny, chronią przed intensywnymi podmuchami wiatru, deszczu oraz zimnem. 

Reasumując, robocze kurtki zimowe powinny być przede wszystkim wygodne, dopasowane do charakteru pracy i powierzonych obowiązków. Tylko w takim przypadku ich noszenie wiąże się z komfortem, ochroną i funkcjonalnością. Wybór dobrej odzieży ochronnej jest łatwiejszy, niż można się tego spodziewać – odpowiednie parametry i dobry rozmiar to podstawa. 

Zapraszamy na naszą stronę Kurtki BHP na zimę