Odzież robocza zimowa. Dla jakich zastosowań?

Jaką odzież zimową wybrać? Jakie materiały ochronią przed mrozem i wiatrem?

Zima to czas jeżdżenia na nartach, zabawy na śniegu oraz świąt spędzanych w radosnej atmosferze. Jednak dla wielu osób zmiana pogody oznacza pracę w trudnych warunkach, przejmujące zimno oraz dyskomfort odczuwany w trakcie wielu godzin spędzanych w ujemnych temperaturach. Wszyscy pracownicy budowy albo osoby zatrudnione w transporcie muszą zmagać się z tym problemem. W omawianej sytuacji szczególnie ważny jest wybór odpowiedniej odzieży roboczej, która stanowi barierę dla zimnego powietrza, śniegu oraz wiatru. W jakich profesjach nie może zabraknąć ciepłych kurtek, rękawic oraz czapek?

Odzież robocza – kto powinien ją otrzymać?

Pracodawca powinien zapewnić zatrudnionym osobom sprzęt potrzebny do pracy, materiały oraz odzież ochronną, jeśli ryzyko zniszczenia czy zabrudzenia prywatnego ubrania jest stosunkowo duże. Kiedy pracodawca nie jest w stanie zapewnić zimowej odzieży ochronnej, ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego i pracownik we własnym zakresie kupuje potrzebne rzeczy. To dobry moment, żeby napisać, że przepisy prawa nie wyznaczają, komu przysługuje odzież robocza oraz w jakich warunkach pracy trzeba ją mieć. 

Ocieplana odzież robocza jest szczególnie popularna w następujących profesjach:

  • pracownicy chłodni, 
  • budowlańcy, 
  • leśnicy, 
  • pracownicy porządkowi, 
  • osoby pracujące przy drogach, 
  • pracownicy otwartych magazynów. 

Ciepłe ubrania są ważne dla osób zatrudnionych w TOPR oraz GOPR. 

Jak wybrać odzież roboczą

Głównym zadaniem ocieplanej odzieży roboczej jest zapewnienie komfortu termicznego bez względu na warunki, w których wykonywana jest praca. Z tego względu używane są:

  • kurtki, 
  • kamizelki, 
  • polary, 
  • ciepłe bluzy z kapturem oraz golfem.

 Można także zdecydować się na ocieplane kombinezony ułatwiające wykonywanie obowiązków zawodowych w najtrudniejszych i jednocześnie najbardziej wymagających warunkach. Bielizna termoaktywna także chroni przed chłodem, stąd trudno wyobrazić sobie strój roboczy bez tego elementu. Ocieplane i wytrzymałe rękawice oraz czapki to kolejne elementy stroju zabezpieczające przed zimnem. 

Wybór stroju roboczego powinien być uwarunkowany temperaturą oraz charakterem pracy. Tylko właściwie wybrany strój pozwala na komfortowe wykonywanie czynności oraz uniknięcie skrępowania ruchów. Ocieplane ubrania minimalizują także ryzyko wypadku czy kontuzji – icj rola jest nieodzowna. 

Wracając jeszcze do rękawic – dostępnych jest kilka rodzajów, które chronią przed skaleczeniem czy poparzeniem. Na uwagę zasługują modele antyprzecięciowe, powlekane PCV, neoprenowe, skórzane i inne. Ważne, żeby dopasować je do warunków panujących w miejscu pracy. Zapewniają ochronę przed ostrymi narzędziami i oczywiście zabezpieczają dłonie przed nieprzyjemnym zimnem. Obuwie także powinno zostać wybrane zgodnie ze specyfiką zawodową. Antypoślizgowa podeszwa chroni przed upadkami, a antyprzebiciowa wkładka zabezpiecza stopę przed poważną kontuzją i długą nieobecnością w pracy. Wytrzymała podeszwa pokryta specjalnym tworzywem ułatwia chodzenie po lodzie, który jest niebezpieczny i zwiększa ryzyko upadku. Potknięcie się na lodzie to w najlepszym wypadku stłuczenia, ale może skończyć się nawet na skręceniu czy złamaniu. 

Jaki materiał sprawdzi się w produkcji ubrań roboczych?

Ocieplane ubrania robocze podnoszą komfort termiczny, ale jednocześnie muszą pozwalać skórze oddychać i nie pogarszać komfortu w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Dzianina ma być przyjemna w dotyku prezentować się atrakcyjnie. Bardzo ważne jest zastosowanie materiału wodoodpornego, który nie przepuści śniegu i kropel deszczu. Mokra kurtka i inne elementy stroju roboczego wywołają spory dyskomfort, przyczynią się do różnorodnych chorób i pogorszą stan zdrowia. 

Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów występuje:

  • polar, 
  • dresówka, 
  • CoolMax, 
  • sherpe.

Dobra jakość ubrań zostaje potwierdzona wyglądem szwów, zastosowanym materiałem oraz ich praktycznością. 

Rola bezrękawników z ocieplaczem – dlaczego warto wyposażyć w nie zimowy strój?

Bezrękawniki wzbogacone w specjalne ocieplacze doskonale sprawdzają się do zabezpieczenia ciała przed chłodem oraz śniegiem. To element stroju, który można wdziać pod kurtkę – jest niemalże niewidoczny, a zapewnia pożądane ciepło. Dostępne są modele w kilku kolorach, dzięki czemu estetyka łączy się z odczuwaniem ciepła. Szczególnie ważne jest zastosowanie ciepłego polaru, który zabezpiecza przed powiewami wiatru oraz śniegu. Najlepiej sprawdzają się modele wykazujące właściwości termoizolacyjne. Swoboda ruchów łączy się z komfortem cieplnym. Brak problemów w trakcie ubierania i ściągania przekładają się na tempo przygotowania do pracy i doskonale chroni przed utratą ciepła. 

Spodnie w stroju roboczym – jakie powinny być?

W trudnych warunkach atmosferycznych można wykorzystać zarówno spodnie do pasa, jak i wygodne oraz ciepłe ogrodniczki. Przydają się w zakładach przemysłowych, fabrykach, dla osób pracujących na budowie, w lesie czy wielu innych profesjach. Dobrze dobrane spodnie można wykorzystywać zarówno jesienią, jak i zimą. Dodatkową zaletą ogrodniczek są kieszenie ułatwiające przechowanie potrzebnych przedmiotów czy narzędzi. Aby spodnie nie zniszczyły się pod wpływem regularnego użytkowania, niezwykle ważne jest solidne wykonanie. Dodatkowe ocieplenie daje gwarancję komfortu termicznego – ten model nie sprawdzi się latem. 

Na pewno możesz zauważyć podobieństwo pomiędzy kombinezonami roboczymi a ogrodniczkami. Kiedy na dworze panują wyjątkowo niekorzystne warunki, najlepiej wybrać pierwszą opcję. Szczelnie dobrze chronią ciało, co przyczynia się do odczuwania jeszcze większego komfortu. 

Jakie bluzy, koszule i bluzki wybrać do pracy zimą?

Bazą każdego stroju roboczego jest bluzka albo koszula, dlatego powinny być wykonane z najlepszej jakości dzianiny. T-shirt z przewiewnego, bawełnianego materiału sprawdzi się doskonale, a na nim bluza zapewniająca pożądane ciepło, dzięki dodatkowej warstwie polaru. Część modeli ma specjalne kieszonki znajdujące się na klatce piersiowej ułatwiające przechowywanie potrzebnych rzeczy. Bluza czy koszula nie może dociskać do ciała – w przeciwnym wypadku wywoła spory dyskomfort i utrudni wykonywanie obowiązków zawodowych. Z kolei zbyt duże poły materiału również wywołają dyskomfort i utrudnią precyzję w trakcie pracy. 

Jakie kurtki sprawdzą się najlepiej?

Jeszcze przed zakupami warto zdecydować czy kurtki robocze to lepszy wybór, a może potrzebne są elementy ostrzegawcze. Jasne paski czy dodatki umożliwią komfortową pracę nawet po zapadnięciu zmroku. Zastosowanie dobrej jakości materiału to doskonała ochrona przed zimnem, wiatrem oraz śniegiem. Część kurtek ma wszyte bluzy robocze i sztywne kieszenie — to gwarancja ciepła oraz wygody. Materiał wodoszczelny sprawdzi się szczególnie dobrze – wystarczy kilka stopni Celsjusza i śnieg zmienia się w deszcz, który wywołuje ogromny dyskomfort. Dla osób pracujących cały dzień na dworze przyda się model wiatroszczelny. Ważna jest także wysoka oddychalność oraz zastosowanie najlepszych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu nawet w trakcie regularnego użytkowania oraz czyszczenia. Eksperci radzą, żeby wybierać kurtki, które łączą w sobie włókna sztuczne z bawełną – to gwarancja wytrzymałości, odporności na przetarcia oraz najlepsze zabezpieczenie przed zimnem i wiatrem. 

Wybierając kurtkę zimową trzeba zwrócić szczególną uwagę na gramaturę ociepliny poliestrowej. Im wyższa wartość, tym lepiej. Gramatura od 160 g/m2 daje gwarancję komfortu termicznego i doskonale chroni przed zimnem. Ocieplenie poliestrowe szybko schnie, co przydaje się w trakcie opadów śniegu oraz deszczu. Materiał jest odporny na pleśń oraz nie powoduje uczuleń. Podszewka wykonana z polaru zapewnia dodatkową izolację termiczną. Niezwykle przydatny jest także dodatkowo ocieplony kaptur oraz ściągacze naszyte w rękawach. Otwory wentylacyjne zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Jakie obuwie wybrać na zimę?

Obuwie robocze na zimę powinno być przede wszystkim:

  • ciepłe, 
  • wygodne, 
  • sztywne, 
  • odpowiednio wzmocnione. 

Skóra, zamsz oraz nabuk to tworzywa, które pozwalają na uszycie komfortowych i bezpiecznych butów. Ważne, aby dopasować je do charakteru wykonywanej pracy, dzięki czemu stopy będą zabezpieczone przed spadającymi przedmiotami czy innymi szkodliwymi czynnikami. W zimowych warunkach szczególnie ważna jest podeszwa antypoślizgowa i wkładka antyprzebiciowa wykonane ze stali nierdzewnej. Odporny na uderzenia podnosek to także wymagany element butów, które doskonale sprawdzą się w zimowych warunkach. 

Czapka na najtrudniejsze warunki atmosferyczne, czyli jak dobrze chronić głowę i uszy?

Czapki to nieodłączny element odzieży roboczej, której nie może zabraknąć zarówno zimą, jak i jesienią. Dostępne są modele z daszkiem zapewniające ochronę przed pyłem osiadającym na oczach, śniegiem czy silnymi podmuchami wiatru. Czapka powinna być przede wszystkim wygodna, czyli gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu skóra głowy będzie chroniona, ale jednocześnie nie będzie się pocić. Noszenie czapki jest niezwykle istotne, gdyż przez głowę ucieka od 30 do nawet 50% ciepła pochodzącego z naszego ciała. Do wzmocnienia  ocieplenia czapek stosowana jest przędza akrylowa, stosuje się także polar, który zapewnia dodatkowe ciepło i jest przyjemny w dotyku.  Jej estetyka nie odgrywa tak dużej roli. Nosząc czapkę ryzyko obtarcia głowy i uszkodzenia skóry jest stosunkowo niewielkie. 

Rękawice ochronne zimą 

Przenikliwe zimno przechodzące przez palce jest szczególnie nieprzyjemne i może przyczynić się do poważnego dyskomfortu, a nawet problemów zdrowotnych. Z tego względu rękawice stanowią niezbędne wyposażenie stroju roboczego. Zabezpieczają nie tylko przed przenikliwym mrozem, ale jednocześnie chronią przed otarciami, oparzeniami oraz przecięciami. Kluczem to najlepszej ochrony jest dobór odpowiedniego obwodu oraz długości. Rękawice nie powinny krępować ruchów, nie mogą też być za duże – w przeciwnym wypadku przedostanie się do nich kurz, piasek, woda czy inne substancje używane w pracy. Wyroby pokryte szorstką warstwą poprawiają chwytność.  

Jeśli obowiązki zawodowe będą wykonywane w pozycji klęczącej, warto zadbać o nakolanniki. Chronią nie tylko przed dyskomfortem i bólem w kolanach, ale także zabezpieczają spodnie przed przemoknięciem. 

Oprócz wymienionych części stroju roboczego trzeba pamiętać także o akcesoriach pomocniczych, które ułatwiają wykonywanie pracy na wysokości. Mowa o szelkach bezpieczeństwa, linkach bezpieczeństwa wyposażonych w amortyzatory, zaczepach linkowych, karabińczykach i innych. Dodatki wykorzystywane są zarówno latem, jak i zimą, dlatego warto je mieć pod ręką. Używa się ich w budownictwie i innych pracach na wysokości. 

Czy ubranie robocze na zimę to duży wydatek?

Wybierając odzież ocieplaną na zimę, nie należy sugerować się jedynie jej ceną, gdyż drogie produkty nie muszą być wcale najlepsze. Renomowane firmy mają jednak doświadczenie i korzystają z doskonałej jakości materiałów. Odpowiedni stosunek ceny do jakości jest bardzo ważny i pozwala uszyć ubrania do pracy w trudnych warunkach. Jeśli stosunkowo niski budżet nie pozwala na zakup markowej odzieży roboczej, najlepiej jest zaczekać na promocje, które pozwalają kupić wytrzymałą odzież roboczą w korzystnej cenie.