Zalety szkoleń internetowych – dlaczego warto?

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia internetowe?

Szkolenie BHP, które odbywa się w formie online, pozwala zaoszczędzić sporo czasu, bez konieczności zorganizowania szkoleń stacjonarnych w siedzibie firmy. Takie szkolenia odbywa się w czasie, kiedy pracownik dysponuje wolnym czasem, dzięki czemu może skupić uwagę i czerpać jak najwięcej z kursu, w którym bierze udział. Dowiedź się, dlaczego warto zapoznać się z taką formą organizacji szkoleń. 

Kto może zdecydować się na szkolenia BHP online?

Szkolenie BHP jest dedykowane głównie dla następujących podmiotów:

  • pracowników administracyjno-biurowych, 
  • personelu inżynieryjno-technicznego, 
  • kadry zarządzającej. 

Podczas kursu przekazywane są informacje związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Wiąże się to chociażby z oceną zagrożeń wynikających z wykonywanej pracy. Przekazywane są informacje dotyczące metody ochrony przed niebezpieczeństwami i profilaktyką z nimi związaną. Wszystko odbywa się na zasadach zgodnych z aktualnymi przepisami prawa oraz regulacjami. Szkolenia online odbywają się w prostym i przystępnym języku, dzięki czemu jest zrozumiały zarówno dla osób, które wykonują pracę umysłową, jak i fizyczną. 

Warto mieć świadomość, że kursy online zaczęły cieszyć się ogromną popularnością po wybuchu pandemii. W tym czasie zainteresowanie nimi wyraźnie wzrosło i tak jest do dziś. 

Czy kursy online są akceptowane przez pracodawców?

Sposób pracy i myślenia pracodawców uległ zmianie na przestrzeni lat. W praktyce zmianie uległo przeświadczenie, że szkolenia odbywające się w formie online są mniej wartościowe. Teraz są traktowane dokładnie tak samo, jak szkolenia w formie tradycyjnej. 

Należy wyraźnie podkreślić, że kursy internetowe są tak samo skuteczne, jak stacjonarne, ale osoby prowadzące muszą być ekspertami w tej dziedzinie. Dodatkowo wymagane jest ich profesjonalne przygotowanie. Aktualnie, pracodawcy bardzo doceniają pracowników, którzy chcą się dokształcać i zdobywać nowe kwalifikacje (nie ma znaczenia, czy podczas kursów online, czy też osobistych). Wszystkie dostępne metody kształcenia są dobre i mają korzystny wpływ na wizerunek zawodowy pracownika/kandydata, który aplikuje na dane stanowisko. 

Jakie są korzyści kursów online?

Kursy online mają następujące zalety:

  • kursy przez Internet wiążą się z uzyskaniem certyfikatu, który podnosi kwalifikacje pracownika i pozwala uzyskać nowe doświadczenie, większą wiedzą i świadomość wykonywania pracy,  
  • kursy zdalne nie wymagają wychodzenia z domu, czyli nie trzeba przeznaczyć czasu na dojazdy, 
  • nauka odbywa się w czasie, kiedy zainteresowana osoba ma chęć i czas, nie jest zobligowana wyznaczonym terminem, 
  • dostępne jest korzystanie z nieograniczonej oferty szkoleń online, które nie są dostępne w formie stacjonarnej, 
  • na kursie internetowym każdy może uczyć się we własnym tempie, 
  • kursy online są mniejsze niż w przypadku szkoleń odbywających się w formie online, co pozwala na uzyskanie nowych umiejętności technicznych.

Jakie są wady szkoleń online?

Z wiadomych względów zarówno szkolenia w formie osobistej, jak i zdalnej mają również słabe strony. W przypadku szkoleń zdalnych największym problemem mogą być dostępne rozpraszacze, chociażby w formie aplikacji, stron internetowych, poczty i wielu innych. 

Kolejna wada to ryzyko pojawienia się problemów technicznych, które mogą, ale nie muszą wystąpić. W praktyce może to wynikać z jakości oraz szybkiego połączenia internetowego, oraz występujących ograniczeń sprzętowych. Przed rozpoczęciem kursu online, dobrze jest upewnić się, że sprzęt jest zgodny z wymaganiami. 

Jak wygląda kurs online?

Zanim kurs online się rozpocznie, na adres e-mail wysłany zostanie link do wirtualnego pokoju szkoleniowe. W trakcie szkolenia pojawia się ekran trenera oraz sam trener. Uczestnicy mają możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia – korzystają wtedy z mikrofonu albo czatu. Z kolei materiały szkoleniowe są wysyłane w formie plików PDF. 

Należy wyraźnie podkreślić, że w kursie może brać udział każdy, kto ukończył 18 rok życia. Czasem, aby brać udział w szkoleniach, konieczne jest uzyskanie wykształcenia średniego albo opcjonalnie zawodowego. Warunkiem wzięcia udziału w kursie jest wypełnienie formularza rejestracji online. 

Jakie są rodzaje kursów online?

Zasadniczo występują dwa rodzaje szkoleń online. Część z nich odbywa się na żywo, czyli wszyscy uczestnicy biorą w nich udział w tym samym czasie, w taki sposób, jak na zajęciach stacjonarnych. Oznacza to, że uczestnicy mają bezpośredni kontakt z osobą prowadzącą. Szkolenie ma charakter interaktywny i przypomina szkolenie stacjonarne. 

Drugi rodzaj to kursy online, w których nie ma obowiązku uczestniczenia o konkretnej godzinie, czyli szkolenie odbywa się w wybranym czasie, co wiąże się z ryzykiem spadku mobilizacji, a następnie przekładania na późniejszy czas. 

Jakie informacje są przekazywane podczas szkolenia online?

Podczas szkolenia przekazywane są szczegółowe informacje przydatne dla pracowników. Zatrudnione osoby dowiadują się, że odzież robocza i ochronna zabezpiecza przed zabrudzeniem, poparzeniem, a także innymi zagrożeniami, które występują w miejscu pracy. Z kolei buty robocze doskonale chronią przy zagrożeniach występujących na posadzce, na podłożu, zabezpieczają przed ostrymi przedmiotami, gorącym i zimnym podłożem, a także innymi niebezpieczeństwami. Hurtownia BHP oferuje różnorodne produkty, dopasowane do potrzeb zatrudnionych osób. 

Pracownicy uzyskują szczegółowe informacje, jakie dodatkowe akcesoria są dla nich przydatne, co w praktyce oznacza kaski ochronne, okulary ochronnerękawice ochronne i rękawice robocze. Wszystkie wymienione ubrania i dodatki są dedykowane dla pracowników, ale szczegółowe informacje można uzyskać podczas szkolenia. 

Kursy zdalne – podsumowanie

Szkolenia online to korzystna alternatywa dla kursów, które odbywają się w formie stacjonarnej. Przede wszystkim, kiedy chodzi o korzyści związane z taką formą przekazywania informacji mowa o oszczędności czasu, możliwości wzięcia udziału w kursie, kiedy jest to najkorzystniejsze, godzina nie jest odgórnie narzucona. Szkolenia online mają już taką samą renomę, jak szkolenia, które odbywają się w formie stacjonarnej. Nie trzeba tracić czasu na dojazd, można siedzieć wygodnie w miejscu zamieszkania, w każdej chwili odejść, przygotować napój, rozprostować nogi, a także zorganizować dzień, w taki sposób, aby móc skoncentrować całą uwagę i zaangażowanie właśnie na szkoleniu i pozyskaniu jak największej ilości ważnych informacji. 

Należy wyraźnie podkreślić, że odbywanie kursów w formie online jest korzystniejsze niż stacjonarnych. Również ze względu na możliwość późniejszego odtworzenia nagrania, nie ma przeciwwskazań do powtórzenia materiału, aby ważne informacje nie zostały pominięte lub zapomniane. 

We współczesnym czasie, kiedy coraz więcej osób decyduje się na podnoszenie umiejętności, możliwość szkolenia się w formie online w każdym zakresie jest bardzo korzystne.