Filtruj według

Marka

Marka

Rozmiar

Rozmiar

Cena

Cena

  • 7,00 zł - 106,00 zł

Rękawice spawalnicze

Rękawice spawalnicze

Na jakie kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru rękawic do spawania? Rękawice spawalnicze to bardzo istotny element stroju roboczego używanego w miejscu pracy. Pozwalają na bezpieczne wykonywanie powierzonych obowiązków i ochronę zdrowia, dlatego wybór odpowiedniego modelu odgrywa szczególnie ważną rolę. Nie ma przypadkowych  decyzji, trzeba wszystko dokładnie przeanalizować, dobrać właściwy rozmiar, a w trakcie zakupu uwzględnić wszystkie zagrożenia występujące w zakładzie. Trzeba pamiętać, że spawacze powinni chronić nie tylko swoje dłonie, ale również przeguby. Dostępne są też dłuższe modele, które zabezpieczają przedramiona. Rękawice spawalnicze są zaliczane do II kategorii środków ochrony indywidualnej, muszą spełniać szereg wymagań, a także zapewniać maksymalną wygodę. 

Jest 20 produktów.

Pokazano 1-20 z 20 pozycji

Aktywne filtry

Rękawice spawalnicze, czyli wysoki poziom ochrony oraz gwarancja komfortu w trakcie noszenia

Rękawice spawalnicze, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają doskonałą ochronę dla osób pracujących w wymagającym środowisku i używających gorących przedmiotów, gdyż chronią przed poparzeniem i innymi zagrożeniami związanymi z wykonywanymi zadaniami. Posiłkując się normą EN12477, dowiadujemy się, jakie wymagania musi spełniać każda rękawica, żeby zapewnić ochronę w trakcie spawania, cięcia, a także procesów pokrewnych odbywających się w zakładzie pracy. Wspomniana norma to połączenie kryteriów dotyczących testów rękawic opisanych w normie EN3888 i EN407. Dzisiaj skupimy się na uzyskaniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań – jak dobrać rękawice spawalnicze, jakie mają właściwości i jak kształtuje się poziom ochrony. 

Rękawice spawalnicze a obowiązujące normy

Dowiedzieliśmy się, że rękawice spawalnicze muszą spełniać wymagania normy EN407, zgodnie z którą prezentowy środek ochrony indywidualnej zapewnia ochronę:

  • rąk i nadgarstków przed drobnymi rozpryskami ciekłego metalu, 
  • przed oparzeniem stanowiącym skutek krótkotrwałego kontaktu z rozgrzaną powierzchnią albo płomykiem używanym w zakładzie pracy, 
  • przed ciepłem konwekcyjnym i promieniowaniem UV wygenerowanym przez łuk. 

Posiłkując się normą EN388, dowiadujemy się, że rękawica spawalnicza musi zabezpieczać użytkownika nie tylko przed ciepłem, ale również czynnikami mechanicznymi, do których zalicza się obtarcia, przecięcia, a także przekłucia. 

Norma EN12477 pozwala wyróżnić rękawice spawalnicze ze względu na ich właściwości ochronne oraz manualność, dzięki czemu zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mogą bez większych problemów dopasować metodę spawania do używanego sprzętu, jednocześnie biorąc pod uwagę zagrożenia występujące w miejscu pracy. 

Rodzaje rękawic spawalniczych, czyli co można wybrać?

Rękawice spawalnicze są dostępne w dwóch wersjach:

  • rękawice spawalnicze typu B – używane do prac, w których ważna jest dobra zręczność. Mowa o spawaniu metodą TIG. Trzeba zauważyć, że ochrona nie jest tak wysoka, jak dla drugiego typu, 
  • rękawice spawalnicze typu A – zapewniają wysoki poziom ochrony termicznej oraz mechanicznej, jednak przekłada się to na gorszą manualność, czyli użytkownik nie ma tak dużej swobody ruchów i szybko zauważy trudności w wykonywaniu czynności wymagających precyzji. Ten model jest dedykowany do spawania metodą MIG/MAG oraz MMA i innych. 

Na rynku dostępne są też rękawice do spawania zakwalifikowane jako typ A/B. Co to oznacza? Rękawiczki spawalnicze tego rodzaju to doskonały wybór, gdyż spełniają wymagania i właściwości obu podanych typów, dzięki czemu wysoki poziom ochrony łączy się z komfortem i możliwością wykonywania zaawansowanych, szczegółowych prac. To bardzo dobry wybór. 

Wybierając rękawice spawalnicze, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zastosowane nazewnictwo. Można spotkać się z dwoma pojęciami używanymi w branży BHP, które warto rozróżnić – okażą się bardzo przydatne w trakcie zakupów. Mowa o rękawicach spawalniczych oraz rękawicach typu spawalniczego – to dwie zupełnie różne kwestie. Pierwsze z wymienionych, czyli rękawice spawalnicze powstają zgodnie z kryteriami opisanymi w normie EN12477. To gwarancja bezpieczeństwa i ochrona przed zagrożeniami, które zostały wskazane w wymienionej normie. Z kolei rękawice typu spawalniczego to nazwa potoczna używana przez producentów, jednak nie dorównują one rękawicom spawalniczym. Brak w nich certyfikacji, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jak kształtuje się poziom ochrony i przed czym tak naprawdę zabezpieczają. 

Jakie zagrożenia występują w pracy spawacza?

Praca spawacza jest bardzo wymagająca. Zagrożenia są uwarunkowane przede wszystkim wysoką temperaturą stanowiącą podstawę wykonywania powierzonych obowiązków. To właśnie przez wysoką temperaturę ryzyko pożaru jest spore, tak samo, jak i dotkliwego poparzenia ciała. Jako ciekawostkę dodamy, że temperatura łuku elektrycznego wynosi od 5000K do nawet 30 000 K. Kiedy mamy do czynienia ze spawaniem plazmowym łuk spawalniczy generuje temperaturę do 50 000 K. Kiedy spawacze wykonują powierzone zadania, nie da się uniknąć występowania rozgrzanych iskier i kropli stopionego metalu, stanowiących skutek uboczny ich pracy. Dochodzi do tego również promieniowanie ultrafioletowe, które również generuje szereg zagrożeń. 

Bardzo niebezpieczne są także trujące gazy, dymy i pyły, które wydzielają się w trakcie spawania. Znajduje się wśród nich tlenek węgla, di tlenek węgla, tlenki azotu, ozon, dioksyny, dibenzofurany, fluorki, chromiany, di chromiany i tlenki metali, między innymi: tlenki żelaza, molibdenu, ołowiu i wiele, wiele innych. 

Każdy z wymienionych czynników ma bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie spawacza. Z tego względu niezbędne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej zaliczanej do III wariantu, czyli dopasowanych do wysokiego ryzyka zagrożeń. Specjalne rękawice spawalnicze są niezbędne, ale warto też wyposażyć spawacza w odpowiednie okulary albo maski, odzież roboczą wykazującą właściwości trudnopalne oraz buty robocze spawalnicze – odporne na wysoką temperaturę, wytrzymałe i doskonale chroniące stopę przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą. 

Jak wybrać dobre rękawice spawalnicze?

Rękawice spawalnicze przede wszystkim zabezpieczają dłonie przed ciekłym metalem. Ochronie podlegają także nadgarstki, dzięki czemu środki ochrony indywidualnej zabezpieczają przed poparzeniem, nadmiernym ciepłem i szkodliwym promieniowaniem UV, które jest wytwarzane przez używany łuk elektryczny. Aby rękawice spawalnicze spełniały swoją funkcję, muszą wykazywać odporność na:

  • ścieranie, 
  • przekłucie, 
  • rozdarcie, 
  • przepalenie (stopiony metal jest w stanie wyrządzić ogromną krzywdę), 
  • ciepło konwekcyjne. 

Aby upewnić się, że wybrany model ma wszystkie pożądane cechy, należy zwrócić uwagę na materiał,  który posłużył do produkcji. Można zdecydować się na rękawice do spawania z dwoiny świńskiej, koziej, owczej albo bydlęcej. Sposób produkcji, a dokładnie odbywające się fazy garbowania warunkują funkcjonalność oraz wytrzymałość. Dobrej jakości rękawice spawalnicze skórzane nie ulegają przedwczesnemu zniszczeniu, dłużej spełniają wszystkie swoje funkcje i jednocześnie zapewniają maksymalny komfort odczuwany w trakcie pracy. Rękawiczki spawalnicze wykonane ze skóry są zdecydowanie lepszym wyborem niż modele uszyte z materiałów sztucznych. Producenci często wzbogacają oferowane produkty o dodatkowe wzmocnienia zapobiegające przetarciom oraz naciąganiu – w tym celu stosuje się materiał kevlar albo włókno szklane. 

Co prawda w wielu sklepach można kupić rękawice spawalnicze krótkie, ale doskonałym wyborem są rękawice spawalnicze wyposażone w przedłużony mankiet, który zabezpiecza nie tylko dłonie i nadgarstki, ale również przedramiona. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na producenta – najlepiej jest wybierać znane marki, które funkcjonują na rynku od wielu lat, a w swoich rękawicach łączą doświadczenie z zastosowaniem najlepszej technologii. Wybór nigdy nie może być przypadkowy, gdyż niewłaściwie dobre środki ochrony indywidualnej mogą przyczynić się do kontuzji i poważnego uszkodzenia ciała. Nie należy wybierać najtańszych rękawic, bez wcześniejszego sprawdzenia uzyskanych certyfikatów i spełnionych norm. 

W trakcie zakupów trzeba koniecznie sprawdzić, jakie wymagania norm spełnia dany model. Odzież robocza ochronna musi spełniać wymagania normy EN ISO 11611. Jest ona przypisywana środkom ochrony indywidualnej oraz ubraniom, które zabezpieczają ciało zarówno przed iskrami, jak i ogniem. Doskonale, kiedy wybierany model chroni również przed porażeniem prądem, który może wywołać poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracownika. Aby rękawice do spawania oraz odzież chroniły przed prądem elektrycznym, muszą zostać uszyte ze specjalnych materiałów – mowa o wysokiej jakości skórze naturalnej. Producenci wciąż stosują materiały syntetyczne ze względu na niską cenę, ale nie są one rekomendowane, gdyż w trakcie kontaktu z wysoką temperaturą, zaczynają się topić. Dlatego też warto zainwestować w rękawice spawalnicze skórzane w trosce o swoje bezpieczeństwo.

Rękawice spawalnicze – kilka słów podsumowania

Rękawice spawalnicze to jeden z najważniejszych elementów ochrony używanym w trakcie spawania, czyli wymagającej pracy z wykorzystaniem gorących elementów i promieniowania wytwarzanego przez łuk. Trzeba podkreślić, że spawanie jest niebezpieczne i wymagające, wiąże się również z wieloma potencjalnymi zagrożeniami. Poparzenia występują powszechnie w zawodzie spawaczy, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby im zapobiegać. Właśnie w tym celu wybiera się dobrej jakości środki ochrony indywidualnej. Oprócz rękawic stosuje się także odpowiednią odzież roboczą, gogle wyposażone w wysokie filtry oraz odpowiednie obuwie. To jedyny skuteczny sposób ochrony. Mamy świadomość, że wybór rękawic nie jest łatwy, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i właściwości. Na szczególną uwagę zasługuje źródło pochodzenia – dobry producent, który ma w swojej ofercie wysokiej jakości rękawice do spawania to podstawa i od tego trzeba zacząć. Kompletując strój do pracy, nie warto szukać oszczędności, gdyż można wywołać ogromne szkody, a nawet trwałe uszkodzenie ciała. Wybierając rękawiczki do spawania, trzeba mieć świadomość, że dostępne są dwie grupy. Pierwsza z nich określana jest symbolem A, czyli topowe produkty, które zapewniają bardzo wysoki poziom ochrony. Środki zabezpieczają przed oparzeniami, skutkami termicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Pracownik jest dobrze zabezpieczony i w komfortowych warunkach wykonuje powierzone mu obowiązki. Wysoki poziom ochrony łączy się z ograniczoną mobilnością i elastycznością. Nie jest to model, który nadaje się prac wymagających precyzji czy chwytania drobnych przedmiotów, gdyż rękawice są grube. 

Z kolei w drugiej grupie oznaczonej literą B rękawice do spawania zapewniają wysoki poziom mobilności, gwarantują maksymalny komfort i ułatwiają wykonywanie szczegółowych prac, wymagających maksymalnej dokładności i skupienia. Doskonała chwytność wiąże się z ograniczeniem parametrów ochronnych, dlatego rękawice używa się przede wszystkim w miejscach spawania metodą TIG, gdzie łuk elektryczny jest wykonany z elektrody wolframowej. Do produkcji części chwytnej stosuje się cienką, miękką kozią skórę, a z kolei rękaw powstaje ze sztywnej dwoiny. Na uwagę zasługuje doskonała manualność. 

Wybierając rękawice spawalnicze, trzeba też zwrócić uwagę na rozmiar, gdyż dobór właściwego modelu jest szczególnie istotny i pozwalana na podniesienie komfortu odczuwanego w trakcie pracy, a także właściwe zabezpieczenie ciała. To zakup, który będzie służył przez długi czas, dlatego nie warto szukać w nim oszczędności

Nasza Hurtownia BHP oferuje nie tylko rękawice robocze profesjonalne dla spawaczy, ale także inne rękawice robocze i ochronne.