Filtruj według

Marka

Marka

Rozmiar

Rozmiar

Cena

Cena

  • 17,00 zł - 7 703,00 zł

Liny / karabińczyki / artykuły antyupadkowe

Liny/karabińczyki/artykuły antyupadkowe – najlepsza ochrona pracowników 

Osoby pracujące na wysokości muszą zmagać się z szeregiem czynników, które wpływają na poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy. Mowa przede wszystkim o ryzyku upadku z wysokości, trudnych warunkach atmosferycznych oraz używaniu niebezpiecznych substancji. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu w trakcie pracy stosuje się dobrej jakości zestaw asekuracyjny. W skład zestawu wchodzą szelki bezpieczeństwa, lina do szelek, karabińczyk, zatrzaśnik, amortyzator bezpieczeństwa. Bardzo ważną rolę odgrywa urządzenie samozaciskowe oraz urządzenie samohamowne, gdyż podnoszą poziom bezpieczeństwa. Linka do pracy w podparciu zapewnia maksymalny komfort w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Szeki bezpieczeństwa i inne elementy chronią zdrowie, a nawet życie użytkownika pod warunkiem, że są dobrze dobrane do charakteru pracy i warunków. 

Jest 52 produktów.

Pokazano 1-20 z 52 pozycji

Aktywne filtry

Szelki bezpieczeństwa 

Szelki bezpieczeństwa powstają z dobrej jakości taśm poliamidowych, które zostają wzbogacone w metalowe klamry umożliwiające regulację taśm w taki sposób, że pasują one do sylwetki użytkownika. Szelki bezpieczeństwa i lina do szelek muszą dobrze współgrać, dzięki czemu doskonale chronią osoby wykonujące prace na wyżej wysokości. Najprostsze szelki bezpieczeństwa powstają jedynie z klamry grzbietowej, którą można połączyć z niemalże wszystkimi elementami łączno-amortyzującymi. Z kolei zaawansowane szelki bezpieczeństwa charakteryzują się złożoną konstrukcją – mają przednią klamrę zaczepową znajdującą się na klatce piersiowej. Szelki bezpieczeństwa łączą się z asekuracją pionową oraz łącznikami samozaciskowymi. Szelki bezpieczeństwa mogą zostać wyposażone w pasy biodrowe, które przydają się pracownikom wykonującym obowiązki w podparciu. 

Szelki bezpieczeństwa spełniają szereg norm, a wśród nich:

  • norma PN-EN 363 – szelki bezpieczeństwa jako jedyna forma zabezpieczenia bezpośredniego przed upadkiem, 
  • norma PN-EN 361 – szelki bezpieczeństwa to środek ochrony indywidualnej zabezpieczającej przed upadkiem z wysokości, 
  • norma PN-EN 358 – lina do szelek i pasy muszą znaleźć się w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu nie przemieszczają się w trakcie zmiany pozycji. 

Szelki bezpieczeństwa oraz lina do szelek z certyfikatem ISO 9001 to modele, które przeszły bardzo wymagającej sprawdziany jakości. 

Szelki bezpieczeństwa spełniają swoje zadanie pod warunkiem, że użytkownik korzysta z właściwego rozmiaru. Rozmiary zaczynają się od M i kończą na XXL. Szelki bezpieczeństwa oraz lina do szelek muszą zostać dopasowane do charakteru pracy, oraz warunków panujących w zakładzie albo na zewnątrz. Szelki bezpieczeństwa pozycjonujące z mocowaniem grzbietowym doskonale nadają się do prac, w których obie ręce muszą pozostać wolne. 

Liny/karabińczyki/artykuły antyupadkowe oraz szelki bezpieczeństwa muszą być dopasowane do długości użytkowania, gdyż od tego zależy złożoność ich konstrukcji. Podstawowa konstrukcja nadaje się do pracy krótkotrwałej oraz niewymagającej. Z kolei długotrwała praca czy bardziej zaawansowane warunki wymagają rozbudowanych modeli wyposażonych w pasy biodrowe, czy specjalne podkładki pod plecy. 

Zestaw asekuracyjny

Zestaw asekuracyjny składa się z wielu przydatnych elementów zapewniających komfort i bezpieczeństwo w trakcie wykonywania pracy na wysokości. Szelki bezpieczeństwa oraz lina do szelek umożliwiają chodzenie po dachu, czyszczenie elewacji, montowanie instalacji na zewnątrz, a także prace remontowe i budowlane wewnątrz budynku. Lina do szelek wyposażona w amortyzator jest dostępna w wersji pojedynczej oraz podwójnej. Występuje lina do szelek elastyczna, krawędziowa, regulowana i wiele innych modeli, które należy dopasować do warunków pracy. 

Urządzenie samozaciskowe jest potrzebne w pracach, gdzie konieczne jest przemieszczanie się na dużej odległości w stosunku do punktu kotwiczenia. Urządzenie samozaciskowe jest szczególnie ważne w pracy na dachu albo na drabinie. Nie kosztuje zbyt wiele, jest bardzo małe, ale nie można się bez niego obejść. 

Urządzenie samohamowne to mechanizm bębnowy wyposażony w zwijaną linkę wykonaną ze stali albo tworzywa. Nie wymaga żadnej obsługi, a przy nagłych szarpnięciu czy upadku z wysokości automatycznie się blokuje. Urządzenie samohamowne jest wygodniejsze od wersji samozaciskowej. 

Zestaw asekuracyjny musi zawierać dobrej jakości karabińczyk, zatrzaśnik oraz amortyzator bezpieczeństwa. Linka do pracy w podparciu to dodatkowy element, który podnosi komfort w trakcie pracy. 

Lina do szelek

Lina do szelek to kolejny ważny element, który zawiera zestaw asekuracyjny. Określa się ją mianem linii życia, gdyż stanowi prowadnicę wykorzystywaną do poruszania się w trakcie pracy na dużej wysokości. Lina do szelek kotwicząca sprawia, że można poruszać się na zdecydowanie większej powierzchni i jednocześnie asekurować  jedną osobę. 

Lina do szelek zaczepowa charakteryzują się stalowym oplotem i sprawdzają się do przygotowania tymczasowych punktów kotwiczenia w miejscach, gdzie zabrania się ingerować w podłoże czy ścianę. Lina do szelek zaczepowa jest wybierana najczęściej. 

Karabińczyk

Karabińczyk spełnia funkcję łącznika, gdyż odpowiada za szybkie i jednocześnie bardzo skuteczne łączenie używanych elementów. Karabińczyk to jeden z elementów występujących w układzie asekuracyjnym, a uzupełniony o amortyzator bezpieczeństwa pozwala chronić zdrowie i życie użytkowników. Karabińczyk jest dostępny w kilku wersjach, które różnią się między sobą wytrzymałością oraz budową. Występuje:

  • karabińczyk owalny cieszy się największą popularnością i powstają z wytrzymałego aluminium albo stali, 
  • karabińczyk d-kształtny charakteryzuje się trwałością i łączy się z taśmą albo pętlą. Doskonale sprawdza się w przypadku szerokich pasów, a obie osie poprzeczne mają taką samą długość, 
  • karabińczyk d-kształtny asymetryczny ma dwie osie poprzeczne różniące się między sobą długością, 
  • karabińczyk gruszkowaty nazywany także modelem osobistym  jest wygodny i zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa, 
  • karabińczyk HMS jest wybierany przede wszystkim przez osoby zajmujące się wspinaczką górską, ale z powodzeniem można używać go na budowie czy innych miejscach pracy, 
  • karabińczyk do ekspertów charakteryzuje się prostą budową – ma zamki bez dodatkowej blokady, dzięki czemu szybko i wygodnie przepina z jednego punktu do drugiego. 

Zestaw asekuracyjny składa się z wielu elementów, które muszą być dopracowane do najdrobniejszych szczegółów i dopasowane do charakteru pracy, tylko wtedy szelki bezpieczeństwa, lina do szelek, zatrzaśnik i karabińczyk zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.