Kamizelki odblaskowe

Bezpieczna praca bez względu na porę dnia, czyli rola kamizelek odblaskowych

Kamizelka odblaskowa to jeden z elementów stroju roboczego, który sprawdza się przede wszystkim w trakcie czynności wykonywanych po zapadnięciu zmroku. Używa się ich w wielu profesjach, dodatkowo sprawdzają się przez cały rok, gdyż wytrzymały materiał nie zostaje zniszczony pod wpływem czynników atmosferycznych. Oznacza to, że kamizelki odblaskowe przydają się jednakowo w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, jak i przy pracach w ogrodzie oraz majsterkowaniu. Kamizelki odblaskowe z nadrukiem spełniają swoją funkcję tylko pod warunkiem, że zostały wyposażone w wiele kieszeni, uchwytów oraz dodatkowych miejsc, w których można umieścić potrzebne narzędzia, podręczne przedmioty oraz telefon komórkowy.  Kamizelki budowlane i inne rodzaje przydają się również w trakcie trudnych warunków pogodowych. W omawianej sytuacji chronią przed zimnem i sprawiają, że wykonywanie obowiązków zawodowych odbywa się w sposób komfortowy, bez żadnych dodatkowych ucisków i problemów. Kamizelka odblaskowa ma przede wszystkim zapewniać lepszą widoczność po zapadnięciu zmroku. 

Aktywne filtry

KAMIZELKA OSTRZEGAWCZA
 • -0,50 zł

KAMIZELKA OSTRZEGAWCZA KOS-5

Cena podstawowa Cena 7.50 zł
netto

8,00 zł
7.50 zł
brutto

Kamizelka ostrzegawcza z dwoma poziomymi pasami odblaskowymi KOS-5

Raw-Pol R.E.I.S.
KOS-5

Kamizelka odblaskowa – czy jest obowiązkowa?

Kamizelka ostrzegawcza to element stroju roboczego, który sprawdza się w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych po zapadnięciu zmroku. To również dodatek dla każdego, kto opuszcza dom po zapadnięciu ciemności i pragnie zadbać o bezpieczeństwo. Kamizelki ostrzegawcze są szczególnie popularne w trakcie poruszania się po drodze, co jest uwarunkowane sporą powierzchnią odbijającą światło. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż chociażby opaski albo kapsle. Kiedy poruszamy się na rowerze, biegniemy czy spacerujemy, kamizelka odblaskowa sprawia, że stajemy się dobrze widoczni nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. 

Wiemy już, że kamizelka odblaskowa niebieska, żółta czy zielona to gwarancja lepszej widoczności, a mimo wszystko ustawodawca nie nakłada na nas obowiązku noszenia elementów odbijających światło. Kamizelki odblaskowe okazują się bardzo przydatne w trakcie wszelkiego rodzaju kolizji czy sytuacji awaryjnych na drodze, gdy wyjście z samochodu (szczególnie na drodze szybkiego ruchu) może okazać się bardzo niebezpieczne. Kamizelki drogowe powinny mieć stałe miejsce w samochodzie, tak samo, jak i apteczka, zapasowe koło czy trójkąt ostrzegawczy. 

Kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa dla rowerzystów ani osób poruszających się na skuterach. Wystarczy sprawne oświetlenie i dwa odblaski. 

Kamizelki odblaskowe z nadrukiem to doskonałe zabezpieczenie po zapadnięciu zmroku, dlatego powinni je mieć również piesi (nie jest to obowiązkowe). 

Na co zwrócić uwagę wybierając kamizelki ostrzegawcze?

Odblaskowa kamizelka powinna być przede wszystkim dostosowana do charakteru pracy i potrzeb osoby, która będzie ją zakładała w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych albo codziennego życia. Najpopularniejsze rodzaje kamizelek to propozycje:

 • dla dzieci, 
 • dla uczestników ruchu drogowego, 
 • dla osób uprawiających sport, 
 • dla pracowników budowy, 
 • dla drogowców. 

Kamizelka odblaskowa dla dzieci jest nie tylko bezpieczna, ale także ładnie się prezentuje. Modele dla najmłodszych zostają wzbogacone w szereg dodatków, napisów i wzorów, co sprawia, że w oczach dzieci stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Kamizelka odblaskowa niebieska to doskonały wybór dla chłopca, a dziewczynki zapewne chętnie założą na siebie modele różowe. 

Każdy motocyklista powinien zadbać, aby w jego garderobie znalazła się kamizelka odblaskowa. Cena produktu jest stosunkowo niska, a daje gwarancję dobrej widoczności i umożliwia szybką reakcję w trudnych sytuacjach. Na uwagę zasługują specjalne wzmocnienia pozwalające uniknąć trzepotania na wietrze (nawet w trakcie poruszania się z zawrotną prędkością). Kamizelki odblaskowe przeznaczone na rower zostają uszyte ze specjalnych materiałów, które nie krępują żadnych ruchów. Na szczególną uwagę zasługują dodatkowe kieszenie – to idealne miejsce na drobne przedmioty. 

Odblaskowa kamizelka do biegania nie ma ramiączek, dlatego utrzymuje się na klatce piersiowej, plecach i brzuchu. Wykonywanie ćwiczeń jest bardzo przyjemne, a to wszystko w połączeniu z dobrej jakości, przewiewnym materiałem. 

Dodatkowe elementy w kamizelkach 

Kamizelki odblaskowe znacznie różnią się między sobą. Dostępnych jest wiele rodzajów, które należy dopasować do charakteru działań czy wykonywanej pracy. Oprócz przeznaczenia warto wziąć pod uwagę:

 • rozmiar, 
 • normę, 
 • kolor, 
 • cenę, 
 • konstrukcję. 

Kamizelka ostrzegawcza dostępna jest w różnych kolorach, gdyż odcień nie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Najbardziej popularne kamizelki odblaskowe są żółte i pomarańczowe, ale na rynku można spotkać także kamizelki  budowlane niebieskie czy czerwone.  Kluczowe znaczenie przypisuje się paskom odpowiadającym za odbijanie światła. 

Kamizelka odblaskowa ma być zgodna z normą EN471 (dotyczy przygotowania pasów odblaskowych). Kamizelki ostrzegawcze odpowiadające wymaganiom normy dają gwarancję bezpieczeństwa bez względu na charakter pracy, porę roku oraz warunki atmosferyczne. 

Kamizelki odblaskowe z nadrukiem we właściwym rozmiarze to gwarancja komfortu i sprawnego wykonywania pracy. Kamizelka odblaskowa, która jest za mała, zaczyna się podwijać, co sprawia, że elementy odblaskowe stają się zdecydowanie mniej widoczne. Z tego względu kamizelka ostrzegawcza powinna mieć nieco większy rozmiar niż noszone ubranie. Żadnych skrępowanych ruchów i swoboda poruszania się – to cechy, które powinna mieć kamizelka odblaskowa. Cena to najczęściej potwierdzenie dobrej jakości i uniknięcie niepotrzebnego wydawania pieniędzy. 

Kamizelka odblaskowa ma mieć właściwą konstrukcję. Precyzując, chodzi o ich fason. Dostępne są kamizelki odblaskowe z nadrukiem pełne (wyglądają jak koszulki) oraz modele zapinane na rzepy. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i może być zakładana bez względu na porę roku (sprawdza się latem nałożona na bluzkę z krótkim rękawem, a zimą na puchową kurtkę). Kamizelki odblaskowe dostępne są także w wersji dwustronnej oraz ocieplanej, która przyda się przede wszystkim przy wykonywaniu obowiązków zawodowych na dworze. 

Wspomnieliśmy już, że kamizelki odblaskowe w wersji standardowej nie stanowią dużego wydatku. Jednakkamizelka ostrzegawcza wzbogacona w interesującą grafikę, posiadająca dodatkowe zdobienia albo kieszenie wymaga zapłacenia wyższej kwoty. 

Kamizelka odblaskowa to bardzo ważny element stroju roboczego oraz codziennego życia. Szczególnie popularne są kamizelki budowlane, ale klasyczne kamizelki odblaskowe przydają się każdorazowo w trakcie wyjścia po zapadnięciu zmroku. Wykorzystane zostają do spacerów z psem, jazdy na rowerze oraz biegania. To gwarancja bezpieczeństwa i dobrej widoczności. 

ODZIEŻ OSTRZEGAWCZA I JEJ ZASTOSOWANIE

ODZIEŻ ODBLASKOWA DLA PRACOWNIKÓW – JAKĄ WYBRAĆ?

WIDOCZNY PRACOWNIK TO BEZPIECZNY PRACOWNIK

ODZIEŻ OSTRZEGAWCZA