Odzież ostrzegawcza

Odzież ostrzegawcza – kiedy stanowi niezbędny element stroju roboczego?

Odzież ostrzegawcza zapewnia doskonałą widoczność, dlatego stosuje się ją w wymagających pracach, kiedy ryzyko pogorszenia stanu zdrowia uwarunkowanego złą widocznością jest stosunkowo duże. Odzież odblaskowa jest używana przede wszystkim przez osoby pracujące w drogownictwie oraz na budowach. Dostępny asortyment składa się z wielu wygodnych i doskonale chroniących elementów odzieży. Producenci dbają o zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia przed cieczami, ciałami stałymi wykorzystywanymi w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, iskrami, a także czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Kurtka odblaskowa oraz spodnie ostrzegawcze charakteryzują się wielofunkcyjnością, dlatego jeszcze lepiej chronią osoby, które je wkładają. 

Jest 92 produktów.

Pokazano 1-20 z 92 pozycji

Aktywne filtry

KAMIZELKA OSTRZEGAWCZA
 • -0,50 zł

KAMIZELKA OSTRZEGAWCZA KOS-5

Cena podstawowa Cena 7.50 zł
netto

8,00 zł
7.50 zł
brutto

Kamizelka ostrzegawcza z dwoma poziomymi pasami odblaskowymi KOS-5

Raw-Pol R.E.I.S.
KOS-5

Odzież odblaskowa – jakie elementy stroju są szczególnie przydatne?

Odzież ostrzegawcza sprawia, że pracownik staje się dobrze widoczny z dużej odległości i co ważne może być używana bez względu na porę roku. Dostępne są:

 • koszulki ostrzegawcze, 
 • spodnie ostrzegawcze, 
 • rękawice ostrzegawcze,
 • kamizelki, 
 • kurtki odblaskowe.

Odzież ostrzegawcza może zostać w całości wykonana z materiału fluorescencyjnego albo posiadać jedynie odblaskowe wstawki. Dostępne są delikatne kurtki ostrzegawcze, które doskonale nadają się na wiosnę oraz początki jesieni, a także ocieplane kurtki odblaskowe zapewniające komfort cieplny w najbardziej wymagających warunkach. Bardzo ważne są właściwości przeciwdeszczowe, gdyż odzież odblaskowa jest noszona również w trakcie intensywnych opadów deszczu i śniegu. Solidny materiał to klucz do sukcesu. Wytrzymała odzież ostrzegawcza służy przez wiele lat i zapewnia bardzo dobrą widoczność nawet po zapadnięciu zmroku. 

Odzież odblaskowa – normy i oznaczenia

Odzież ostrzegawcza jest używana przede wszystkim w wymagających warunkach, gdzie widoczność jest ograniczona w pewnym stopniu albo warunki pogodowe całkowicie uniemożliwiają widzenie. Kurtki odblaskowe czy spodnie ostrzegawcze dają gwarancję bezpieczeństwa przede wszystkim na terenie, gdzie odbywa się ruch samochodów i wózków, używany jest sprzęt budowlany oraz drogowy. Koszulki ostrzegawcze i inne elementy garderoby służą funkcjonariuszom policji, straży pożarnej, służbie zdrowia oraz kierowcom. Odzież odblaskowa jest przydatna dla pracowników portów oraz lotnisk, jest ona ważna także dla operatorów maszyn. 

Odzież odblaskowa zostaje uszyta z: 

 • materiałów wykazujących właściwości fluorescencyjne – występują głównie w kolorach pomarańczowym albo żółtym, 
 • materiałów odblaskowych, które mają za zadanie odbijać światło w kierunku, z którego dociera. 

Aby odzież ostrzegawcza była bezpieczna, niezbędne jest spełnienie wyznaczonych przez ustawodawcę norm i przepisów, a wśród nich:

 • norma EN-PN 471 – norma wyznacza minimalną ilość materiału odblaskowego i jest przestrzegana w odzieży roboczej używanej przez służby porządkowe, lekarzy i pielęgniarki, a także osoby zatrudnione do prac drogowych, 
 • norma EN-PN 469 – norma wyznacza parametry niepalności materiałów, które posłużyły do wykonania odzieży. Odzież ostrzegawcza zgodą z tą normą jest używana głównie przez straż pożarną. 

Odzież odblaskowa jest dostępna w jednej spośród trzech klas. Wspomniane klasy są wyznaczane na podstawie powierzchni materiału mającego cechy fluorescencyjne. Wyróżniamy następujące klasy:

 • klasa 3 to 80% materiału, 
 • klasa 2 to 50% materiału, 
 • klasa 1 to 14% materiału. 

Z kolei w przypadku wykorzystania materiału odblaskowego występują:

 • klasa 3 – 20% materiału, 
 • klasa 2 – 13% materiału, 
 • klasa 1 – 10% materiału. 

Odzież odblaskowa – koszulki ostrzegawcze poprawiające widoczność 

Koszulki ostrzegawcze zapewniają zdecydowanie lepszy stopień widzenia w trudnych warunkach atmosferycznych albo oświetleniowych. W tym celu zostaje wykorzystana tkanina w jasnym, neonowym kolorze pomarańczowym oraz żółtym, chociaż dostępne są także koszulki ostrzegawcze czerwone, czarne czy granatowe wyposażone w taśmy odblaskowe. Koszulki ostrzegawcze są wygodne, powstają z najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu sprawdzają się w każdych warunkach. Odzież odblaskowa z krótkim rękawem przydaje się przede wszystkim latem i używają jej strażacy, budowlańcy, drogowcy oraz osoby zatrudnione w pogotowiu ratunkowym. Koszulki ostrzegawcze powstają ze 100% poliestru, co sprawia, że mogą być prane w pralce w temperaturze 40 stopni C. Koszulki odblaskowe pozwalają skórze oddychać, szybko schną, a dodatkowo zwracają uwagę, dzięki delikatnemu i lekkiemu materiałowi. 

Spodnie ostrzegawcze – ważny element stroju roboczego 

Odzież odblaskowa przydaje się nawet w najbardziej wymagających warunkach, dlatego należy upewnić się, że wkładane spodnie ostrzegawcze są nie tylko wygodne, ale także odpowiednio wzmocnione. Spodnie odblaskowe występują w neonowych kolorach albo mają odblaskowe pasy gwarantujące jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Spodnie ostrzegawcze powstają z wykorzystaniem poliestru oraz bawełny o bardzo dobrej gramaturze, co daje gwarancję odporności na zniszczenia oraz zdecydowanie wydłuża okres żywotności. Spodnie ostrzegawcze mają szeroką gumkę w pasie, dzięki czemu doskonale dopasowują się do figury. Dobrze dobrana odzież odblaskowa to gwarancja swobody ruchów oraz najwyższy poziom komfortu. Na uwagę zasługują także kieszenie, gdyż umożliwiają one przenoszenie przedmiotów czy narzędzi z jednego miejsca na drugie. Kieszenie zdecydowanie ułatwiają wykonywanie obowiązków zawodowych. Spodnie ostrzegawcze zdają rezultat pod warunkiem, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne, powstają z dobrej jakości materiałów i mają dodatkowe warstwy zabezpieczające przed przepuszczaniem wody czy innych czynników. 

 Rękawice ostrzegawcze – jak wybrać odpowiedni model?

Odzież ostrzegawcza jest wykorzystywana zarówno latem, jak i zimą, stąd niezwykle ważne jest wyposażenie pracowników w rękawice ostrzegawcze. Modele przeznaczone do pracy na zewnątrz albo w wymagających warunkach powinny zostać wyposażone w warstwę akrylu zapewniającą jakże pożądane ciepło. Rękawice ostrzegawcze są używane w pracach transportowych, budowlanych, magazynowych, przydają się do wywozu śmieci oraz w pracach ogólnych. Wytrzymałość jest uwarunkowana powleczeniem lateksowym. Rękawice ostrzegawcze wybierane na lato powstają z materiałów umożliwiających przepływ powietrza. W celu uzyskania jeszcze wyższego stopnia ochrony producent zadbał o dodatkowe powleczenie lateksem. Rękawice ostrzegawcze mają zapewniać chwytność na najwyższym poziomie, ochronę cieplną oraz powstawać z najwyższej jakości materiałów

Odzież ostrzegawcza jest niezbędna w wielu profesjach, gdyż wpływa na poziom bezpieczeństwa i ułatwia pracę.