Nauszniki przeciwhałasowe

Nauszniki przeciwhałasowe – ochrona przewodu słuchowego w trudnych warunkach 

Duże natężenie hałasu przyczynia się do sporego dyskomfortu, dlatego zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zdają sobie sprawę, że w branży przemysłowej, fabrykach, na lotniskach i wielu innych miejscach wymagane są nauszniki przeciwhałasowe. Jest to wysoce skuteczna ochrona słuchuNauszniki BHP, ochronniki słuchu zabezpieczają uszy i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak pod warunkiem, że zostaną dobrze dobrane do charakteru wykonywanej pracy i warunków panujących w zakładzie. Nauszniki przeciwhałasowe powinny mieć regulację wielkości — to jedna z podstawowych cech, która pozwala jeszcze lepiej zabezpieczać uszy w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Ochronniki słuchu muszą zapewniać odpowiedni poziom wygody, dzięki czemu nie powodują dyskomfortu w trakcie wielogodzinnego noszenia. Producenci oferują wiele różnorodnych modeli, a wśród nich ochronniki słuchu nahełmowe, ochronniki słuchu na pałąku nagłownym oraz ochronnymi słuchu nakarkowe. Wymienione ochronniki słuchu różnią się między sobą przede wszystkim budową i zastosowaniem.

Jest 76 produktów.

Pokazano 1-20 z 76 pozycji

Aktywne filtry

Ochronniki słuchu – jak działają?

Nauszniki przeciwhałasowe mają na celu chronić przed hałasem występującym w otoczeniu i zabezpieczać narząd słuchu. Zabezpieczenie w znacznym stopniu wpływa na odczuwany w trakcie pracy komfort. Nauszniki ochronne BHP muszą powstawać z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu znoszą trudne warunki panujące w miejscu pracy, a nawet nie ulegają zniszczeniu w tracie upadku z niewielkiej wysokości. Żadne ochronniki słuchu nie mogą nadmiernie uciskać czaszki — w przeciwnym wypadku uczucie dyskomfortu uniemożliwi wykonywanie pracy. 

Nauszniki przeciwhałasowe wyglądają jak klasyczne słuchawki, jednak chronią osoby narażone na długotrwały hałas. Nauszniki ochronniki słuchu przydają się pracownikom obsługującym obrabiarki, młoty pneumatyczne czy osobom zatrudnionym w bardzo hałaśliwych miejscach, jak na przykład lotniska. Nauszniki przeciwhałasowe są w stanie ochronić użytkowników przed pogorszeniem albo – co gorsza – całkowitą utratą słuchu. Ochronniki słuchu nahełmowe czy ochronniki słuchu na pałąku nagłownym są szczególnie popularne w miejscach, gdzie nie można wyeliminować źródła hałasu, a metody zbiorowej ochrony nie są wystarczające. Jeśli pracownicy każdego dnia są narażeni na głośne dźwięki, zauważą podwyższenie progu słyszalności, czyli już po kilku tygodniach mogą spodziewać się znacznego pogorszenia słyszenia. Utraty słuchu nie można wyleczyć, dlatego ochronniki słuchu, czyli profesjonalne słuchawki przeciwhałasowe to jedyne sposoby, aby uniknąć trwałych uszkodzeń

Nauszniki przeciwhałasowe – dostępne rodzaje

Nauszniki ochronne BHP dostępne są w dwóch podstawowych wersjach – modele niezależne oraz ochronniki słuchu nahełmowe. Niezależne ochronniki słuchu, do których zaliczane są ochronniki na pałąku nagłownym oraz ochronniki słuchu kanarkowe mają dwie czasze występujące na pałąku, a podstawowa różnica między dwoma rodzajami polega na sposobie mocowania. Nauszniki ochronniki słuchu można mocować pod brodą albo za głową. Najbardziej nowoczesne nauszniki przeciwhałasowe nosi się tak samo, jak tradycyjne słuchawki

Nauszniki nahełmowe mocuje się do otworów występujących na kaskach ochronnych, a specyficzna budowa uniemożliwia założenie sprzętu bezpośrednio na głowę, gdyż nie mają sprężyny ani taśmy. Ochronniki słuchu nahełmowe są wykorzystywane przede wszystkim przez:

  • pracowników lotniska, 
  • pracowników budowy, 
  • rolników. 

Jaka ochrona słuchu sprawdza się lepiej — pasywna czy aktywna?

Nauszniki przeciwhałasowe, określane jako modele pasywne, do tłumienia hałasu używają przede wszystkim wody, tylko czasem wykorzystywana jest pianka. Ochronniki słuchu pochłaniają mechaniczne drgania jeszcze zanim wyrządzą szkodę w narządzie słuchu. Trzeba pamiętać, że ochronniki słuchu nakarkowe pasywne pochłaniają wszystkie dźwięki, co oznacza, iż nauszniki przeciwhałasowe wygłuszają rozmowy, dźwięki alarmowe i różne inne sygnały

Ochronniki słuchu aktywne mają specjalny układ elektroniczny, który umożliwia kontrolę dźwięków o niskich oraz średnich częstotliwościach. Nauszniki ochronniki słuchu umożliwiają pracę w komfortowych warunkach, cały czas chronią słuch, ale współpracownicy są w stanie ze sobą porozmawiać. Mniejszy hałas sprawia, że nauszniki ochronne BHP wygłuszają zdecydowanie mniej dźwięków. 

Nauszniki przeciwhałasowe – poziom tłumienia dźwięków

Aby ochronniki słuchu odpowiadały warunkom panującym w miejscu pracy, trzeba sprawdzić poziom tłumienia hałasu. Dostępne są nauszniki przeciwhałasowe:

  • poziom 1 oznacza środowisko o niskim poziomie hałasu, gdyż wyciszają hałas, który nie przekracza 10 dB, 
  • poziom 2 jest rekomendowany dla głośniejszych miejsc, w którym hałas zostaje zmniejszony o 20 dB, 
  • poziom 3 pozwala chronić narząd słuchu w głośnych miejscach i ogranicza słyszane dźwięki o 30 dB. 

W praktyce ochronniki słuchu nahełmowe 3 poziom ograniczą hałas z 80 dB do 50 dB albo z 70 dB na 40 dB. 

Nauszniki ochronne BHP – jakie normy muszą spełniać?

Ochronniki słuchu dostępne na rynku trzeba przede wszystkim dopasować do charakteru wykonywanej pracy. Niezbędne jest także sprawdzenie, czy nauszniki ochronniki słuchu są zgodne z wymaganiami norm. Kluczowa jest norma Unii Europejskiej, czyli EN 352-1 albo EN 352-3. Ważne są także certyfikaty. Informacji na ten temat należy szukać na opakowaniu (skrót CE). 

Ochronniki słuchu – jakie funkcje powinny spełniać?

W wielu profesjach nauszniki przeciwhałasowe są noszone przez cały dzień, dlatego należy upewnić się, że mają wszystkie pożądane cechy i właściwości. Na szczególną uwagę zasługuje moduł Bluetooth, gdyż użytkownik jest w stanie słuchać radia, czy wybranej playlisty odtwarzanej z telefonu. Nauszniki przeciwhałasowe nie tylko zabezpieczają słuch, ale dodatkowo zapewniają także rozrywkę. Ochronniki słuchu na pałąku nagłownym umożliwiają przeprowadzanie rozmów i nie wymagają one sięgania po telefon komórkowy

Wybierając ochronniki słuchu nauszniki nakarkowe czy nauszniki nahełmowe, warto sprawdzić wyświetlacz. Szczególnie dobrze sprawdza się model LCD, który pozwala na szybką obsługę sprzętu, a wbudowany akumulator umożliwia szybkie ładowanie z wykorzystaniem komputera. Ochronniki słuchu ze wbudowanymi mikrofonami ułatwiają komunikację. 

Nauszniki przeciwhałasowe muszą być wygodne, stąd wybór odpowiedniego rozmiaru jest szczególnie istotny. Miękki i elastyczny pałąk nie powoduje nadmiernego ucisku na skórę, co może utrudniać pracę i skupienie uwagi. 

Nauszniki ochronne BHP, ochronniki słuchu wyposażone w dodatkowe funkcje, które oferuje nasza hurtownia BHP, sprawiają, że każdy dzień w pracy przebiega w miłej atmosferze, a odpowiedni stopień ochrony i zaangażowanie pracodawcy sprawiają, że zatrudnione osoby wykonują swoje obowiązki solidnie i z należytym zaangażowaniem. Zobacz także dostępną u nas odzież BHP i zapewnij sobie maksimum bezpieczeństwa w pracy.

TERMOMETR HAŁASU