Filtruj według

Marka

Marka

Rozmiar

Rozmiar

Kolor

Kolor

Ochrona dróg oddechowych

Ochrona dróg oddechowych jak zabezpieczyć się przed oparami i pyłami

Ochrona dróg oddechowych za pomocą maski BHP pozwala zabezpieczać życie i zdrowie zatrudnionych pracowników, czyli stanowi obowiązek każdego pracodawcy. Półmaska jednorazowa, która jest często stosowaną maską ochronną BHP, jak sama nazwa wskazuje, może zostać użyta tylko jeden raz. Z kolei półmaska wielorazowa doskonale chroni i może być wykorzystywana wielokrotnie. Dostępne są różnorodne modele, a wśród nich maski przeciwpyłowe BHP, półmaska z zaworkiem, maska pełnotwarzowa oraz inne modele. Każda z wymienionych ma inne właściwości oraz skuteczność. Półmaska jednorazowa albo półmaska wielorazowa muszą zostać dopasowane do charakteru pracy oraz możliwych zagrożeń. Jeśli zabezpieczenie będzie przesadne, pojawienie się oporów w oddychaniu może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Stąd w pierwszej kolejności trzeba dokładnie poznać charakter pracy i możliwe zagrożenia, a dopiero później myśleć, jakie maski robocze, pochłaniacz czy półmaska filtrująca sprawdzą się najlepiej. Tu warto zwrócić uwagę na maskę przeciwgazową pełnotwarzową, która zapewnia szczególnie szeroki zakres ochrony.

Jest 232 produktów.

Pokazano 1-20 z 232 pozycji

Aktywne filtry

Dlaczego półmaska jednorazowa oraz półmaska wielorazowa to ważny sprzęt w zakładzie pracy?

Półmaska filtrująca pozwala na ochronę płuc oraz dróg oddechowych, które są nie tylko delikatne, ale jednocześnie nie ulegają regeneracji. Wymienione narządy są narażone na złą jakość powietrza oraz szkodliwe czynniki występujące w pracy, stąd odpowiednie zabezpieczenie jest szczególnie ważne. Półmaska jednorazowa czy półmaska wielorazowa chronią przed:

 • szkodliwymi substancjami, 
 • trującymi pyłami.

Półmaska filtrująca jest w stanie ochronić przed: 

 • suchością i drapaniem w gardle, 
 • kaszlem, 
 • gorzkim posmakiem. 

Regularny kontakt pracowników z niebezpiecznymi substancjami czy pyłami może skończyć się:

 • pylicą płuc, 
 • ostrym albo przewlekłym stanem zapalnym płuc, 
 • obrzękiem płuc, 
 • astmą oskrzelową, 
 • alergią, 
 • rozedmą płuc, 
 • nowotworami i wieloma innymi chorobami. 

Wiele z wymienionych chorób czy dolegliwości zalicza się do chorób zawodowych. Na szczęście maska pełnotwarzowa jest w stanie im zapobiegać i właśnie z tego względu pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na ich nabycie oraz ochronę zatrudnionych osób. 

Jakie środki ochrony indywidualnej najlepiej chronią drogi oddechowe?

Różne modele maski roboczej, pozwalają na efektywne stosowanie środków ochrony dróg oddechowych. 

Półmaska filtrująca doskonale zabezpiecza przed wdychaniem szkodliwych pyłów i trujących środków. Dostępna jest półmaska jednorazowa oraz wielorazowa. 

Półmaska z zaworkiem chroni drogi oddechowe jednym albo kilkoma filtrami. We wspomnianych częściach dochodzi do oczyszczenia powietrza, dzięki czemu niebezpieczne związki nie osadzają się na płucach czy innych odcinkach dróg oddechowych. 

Półmaska filtrująca może być wyposażona w pochłaniacz albo filtropochłaniacza – ten modele są dedykowane najbardziej wymagającym profesjom. Doskonały przykład stanowi półmaska KN 95. 

Zaś maska przeciwgazowa pełnotwarzowa doskonale sprawdza się w bardzo wymagających warunkach.

Półmaska jednorazowa – jak wybrać odpowiedni model?

Półmaska jednorazowa to najtańszy sposób na zabezpieczenie dróg oddechowych, dlatego sprawdza się we wszystkich miejscach, gdzie maseczka wkładana jest tylko na krótki okres. Półmaska jednorazowa zabezpiecza przed pyłami oraz oparami, które nie są w stanie wyrządzić poważnych szkód. Sama maseczka jest delikatna, lekka i nie wymaga specjalnych umiejętności w trakcie użytkowania. 

Półmaska jednorazowa przeciwpyłowa jest wzbogacona w filtr węglowy, który chroni przed zagrożeniami biologicznymi i sprawdza się do zabezpieczenia przed brzydkim zapachem. Półmaska filtrująca ochroni przed:

 • substancjami drażniącymi, 
 • pyłami, 
 • gazami, 
 • zapylonymi pomieszczeniami. 

W bardziej wymagających pracach półmaska z zaworkiem sprawdzi się lepiej. 

Wybierając jeden spośród kilku sposobów ochrony dróg oddechowych, trzeba sprawdzić poziom zapylenia w zakładzie pracy. Jest on określany przy wykorzystaniu oznaczeń od P1 do P3. 

Półmaski jednorazowe przeciwpyłowe cieszą się największą popularnością wśród górników, rolników, budowlańców i chemików. Stosuje się je także w przemyśle spożywczym oraz przy obróbce drewna. Półmaska jednorazowa to doskonały sposób na zabezpieczenie twarzy bez względu na porę roku, gdyż nie traci ona swoich cennych właściwości, nawet kiedy temperatura spada. Oprócz tego półmaska jednorazowa dopasowuje się do kształtu oraz wielkości twarzy. Półmaska filtrująca charakteryzuje się klamrą znajdującą się na wysokości nosa oraz zastosowaniem wygodnych gumek. Do produkcji półmaski służy włóknina, która doskonale wygląda i jednocześnie zapewnia wszystkie cenne właściwości niezbędne do jeszcze lepszej ochrony dróg oddechowych. Półmaska jednorazowa może być noszona razem z okularami, gdyż w żadnym stopniu nie pogarsza komfortu widzenia. 

Półmaska wielorazowa – kiedy taki sposób ochrony dróg oddechowych sprawdzi się najlepiej? 

Półmaska wielorazowa zapewnia najlepszą ochronę dróg oddechowych, gdyż jest wzbogacona w wymienny filtr, a częstotliwość jego zużycia jest uzależniona od warunków, w których wykonywana jest praca. Półmaska wielorazowa może mieć filtr zabezpieczający przed:

 • pyłem, 
 • oparami, 
 • zapachem. 

Półmaska wielorazowa szczelnie zasłaniają drogi oddechowe, czyli zarówno usta, jak i nos, dzięki czemu ryzyko zatrucia i zmagania się z niekorzystnymi skutkami ubocznymi wdychania chemikaliów czy gazów jest znikome. Półmaska wielorazowa jest wyposażona w filtr przeciwpyłowy, który jest w stanie poradzić sobie również z niewystarczającą ilością tlenu w powietrzu. Półmaska filtrująca, dzięki odpowiedniej konstrukcji zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i podnosi komfort pracy. Rodzaj masek do ochrony dróg oddechowych zależy od poziomu zapylenia w zakładzie pracy. Maski przeciwpyłowe BHP cieszą się dużą popularnością w branży górniczej, rolniczej, budowlanej, chemicznej, a także w przemyśle spożywczym i przy obróbce drewna.

Maska pełnotwarzowa – dla kogo? 

Półmaska jednorazowa czy półmaska wielorazowa może być zastąpiona maską przeciwpyłową, która sprawdza się w bardziej wymagających zakładach pracy. Filtr przeciwpyłowy można regularnie wymieniać, co sprawia, że ochrona pozostaje na najwyższym poziomie, a maska pełnotwarzowa zabezpiecza przed różnorodnymi zagrożeniami. To doskonała ochrona, która stanowi dobrą alternatywę dla modeli jednorazowych. Maska gazowa pełnotwarzowa sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach pracy, zapewniając optymalną ochronę przed zagrożeniami. Względem półmaski jednorazowej i maski wielorazowej, maska pełnotwarzowa ma znacznie większą skuteczność.

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając półmaski?

Półmaska jednorazowa sprawdzi się w mniej wymagających warunkach, gdyż służy przede wszystkim do zabezpieczenia dróg oddechowych przed pyłami, brudem czy niegroźnymi oparami. Pochłaniacz doskonale chroni płuca oraz drogi oddechowe. Z kolei półmaska wielorazowa jest o wiele cięższa i droższa, gdyż wymienne filtry mają swoją wagę. Drugi rodzaj, czyli półmaska wielorazowa sprawdza się w najbardziej wymagających zakładach. Dlatego, zanim półmaska KN95 trafi do pracowników, pracodawca powinien zapoznać się z rodzajem niebezpieczeństw, czasem wykonywanej pracy w zagrożonym miejscu, czynnikami klimatycznymi czy koniecznością komunikacji w trakcie noszenia maski BHP. Jak widać, na poziom bezpieczeństwa wpływa wiele czynników. 

Choć odzież BHP i maski ochronne stanowią elementy wyposażenia, mające zabezpieczać zdrowie i życie pracowników, to pierwsze pojęcie odnosi się do ubioru, drugie zaś do specjalistycznych urządzeń umożliwiających bezpieczne oddychanie podczas wykonywania niektórych rodzajów pracy. Hurtownia BHP to idealne miejsce, gdzie można zaopatrzyć się zarówno w ubrania, maski ochronne BHP, półmaski i maski wielorazowe, jak i filtry i pochłaniacze. Pamiętajmy, że dobrze dobrana maska chroniąca przed oparami, pyłami czy innymi zagrożeniami, to połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi prawidłowe użycie tej maski, a także innych elementów odzieży BHP, których zadaniem jest ochrona pracownika przed zagrożeniami zawodowymi. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz najwyższej jakości środki ochrony dróg oddechowych!