Rękawice dla mechaników

Jakie parametry i cechy należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie rękawiczki dla mechanika samochodowego i jak dopasować idealny model? 

Rękawice dla mechaników to ochrona przed skaleczeniami, otarciami, smarami, olejami czy rozpuszczalnikami, które znajdują się w zakładzie. Wykonywanie obowiązków zawodowych przez mechaników często odbywa się w trudnych i wymagających warunkach, a otoczenie pełne niebezpiecznych narzędzi i sprzętu sprawia, że tylko odpowiednie środki ochrony indywidualnej pomagają uniknąć pogorszenia zdrowia. Wybierając rękawice robocze dla mechaników, warto zwrócić uwagę, czy zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi, substancjami chemicznymi i zmienną temperaturą. 

Jest 53 produktów.

Pokazano 1-20 z 53 pozycji

Aktywne filtry

Jakie rękawice robocze są dedykowane dla mechaników?

Praca mechaników jest wymagająca. Na co dzień mają do czynienia z ostrymi przedmiotami i narzędziami. Dodatkowo wykorzystują smary, farby, rozpuszczalniki i inne substancje wykazujące chemiczne działanie. Aby uniknąć pogorszenia stanu zdrowia, w warsztatach samochodowych stosuje się dobrej jakości środki ochrony indywidualnej, a wśród nich przede wszystkim rękawice robocze dla mechaników zabezpieczające przed skaleczeniami, przecięciami, różnicami temperatur, wilgocią oraz wspomnianymi już substancjami chemicznymi. Praca mechanika nie należy do czystych, stąd wybrany model doskonale zabezpiecza przed brudem i zanieczyszczeniami, które towarzyszą wymianie części w samochodzie oraz naprawie poszczególnych elementów. Jak wybrać idealne rękawiczki dla mechanika?

Jakie rękawice nosi mechanik?

Rękawice dla mechaników muszą spełniać szereg wymogów. Po pierwsze powinny być wodoodporne, wytrzymałe oraz doskonale zabezpieczać przed zagrożeniami występującymi w warsztacie. Po spełnieniu tych wymogów warto skupić się na dodatkowych kwestiach i parametrach. Trwałe i skuteczne rękawice mechanika zabezpieczają przed szkodliwym działaniem czynników chemicznych, a wśród nich również farb czy rozpuszczalników. Ważne, aby chroniły przed brudem, który stanowi spory problem dla osób pracujących przy samochodach.

Rękawice robocze dla mechaników sprawdzą się tak samo dobrze, jak wersje ochronne, które spełniają dodatkowe wymagania. Rękawice dla mechaników noszone latem różnią się od tych wkładanych zimą, gdyż w trakcie ciepłych miesięcy szczególnie ważne jest odprowadzanie potu, a zimą z kolei kluczowe znaczenie odgrywa zapewnienie ciepła i wygody w trakcie pracy.

Podział rękawic roboczych ze względu na klasy:

 • rękawice dla mechaników zaliczane do klasy I są dedykowane do miejsc, gdzie poziom ryzyka jest niski. Są wykorzystywane w miejscach, gdzie temperatura nie przekracza 50 stopni C. Rękawice powstają z nitrylu, winylu oraz lateksu. Można je wykorzystywać do czynności z użyciem smarów i środków chemicznych wykazujących słabe działanie,

 • rękawiczki dla mechanika zaliczane do klasy II są najczęściej wybierane przez mechaników, ale przydają się również ślusarzom, tokarzom, ogrodnikom i frezarkom. To model charakteryzujący się wysokim poziomem odporności mechanicznej. Dłonie są zabezpieczone przed przekłuciami, przecięciami i przedarciami. Warstwa rękawic nie ściera się łatwo, czyli jeszcze lepiej chroni dłonie użytkowników. Do kategorii II zalicza się rękawice antywibracyjne , powlekane oraz przeciwprzepięciowe. Do produkcji stosuje się skórę naturalną, skórę ekologiczną, wzmacniane tkaniny oraz bardzo wytrzymałe PVC, nitryl, poliuretan i niezawodną gumę,

 • rękawice dla mechaników zaliczane do klasy III to produkty najwyższej jakości. Zostają dopuszczone do produkcji po spełnieniu wymagań norm, są objęte certyfikacją, a do tego nadzoruje je inspektorat BHP. Są dedykowane między innymi do prac stosujących bardzo silne środki chemiczne. To wybór mechaników, którzy zwracają szczególną uwagę na najlepszą ochronę zdrowia i pragną zabezpieczyć się przed kontuzjami czy ranami.

Wybierając rękawice dla mechanika, ważny jest odczuwany komfort, gdyż są one noszone przez większą część dnia. Rękawiczki dla mechanika samochodowego, które są źle dopasowane nie tylko wywołają frustrację, ale sprawią, że użytkownicy będą je niechętnie wkładać. Wygoda musi być odczuwana tuż po włożeniu, jak i w trakcie trzymania narzędzi, wymieniania części, a także innego ruchu dłońmi. Za małe rękawiczki dla mechanika wywołają ogromny dyskomfort, ucisk i zaburzą krążenie. Z kolei rękawiczki gumowe dla mechanika, które są za duże, będą się ześlizgiwać, co również wywoła nieprzyjemne uczucie.

Rękawice dla mechanika – odpowiedni rozmiar ma ogromne znaczenie

Mechanicy spędzają większą część swojego dnia, nosząc rękawice robocze, dlatego tak ważne, aby dobrze pasowały. Na rynku można znaleźć 6 rozmiarów rękawic dla mechanika dostępnych w przedziale od 6 do 12. 6 jest dedykowana dla pań, gdyż pomieści tylko drobne ręce – męska dłoń na pewno się tam nie zmieści. 12 jest naprawdę duża, chociaż producenci nie trzymają się jednak skali, kiedy chodzi o rękawice. Duże znaczenie w wyborze odpowiedniego modelu odgrywa sprawdzany model. Kiedy chodzi o rękawice elastyczne, znika problem z dopasowaniem, gdyż większość modeli pasuje całkiem dobrze i dostosowuje się do kształtu dłoni użytkownika. Z kolei, kiedy mowa o rękawicach wykonanych ze skóry, czyli zaliczanych do klasy II wymagane jest dokładne zmierzenie i dopasowanie rozmiaru do dłoni.

Dlaczego rozmiar rękawic dla mechaników odgrywa aż tak duże znaczenie? Przede wszystkim jest to uwarunkowane dokładnością w trakcie pracy i osiąganymi efektami. Za duże rękawice robocze dla mechaników sprawiają, że chwyt przestaje być odpowiednio mocny, osłabia się także precyzja w trakcie pracy. Niestety, źle dobrany model podnosi ryzyko wypadku w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych (rękawica może spaść, a następie zostać wciągnięta do maszyny albo całkowicie zablokować urządzenie). Kiedy wybrany model jest za duży, można zauważyć występowanie marszczeń, a w części chwytnej pojawia się luz. Za małe rękawiczki dla mechanika również przynoszą niekorzystne efekty, a dokładnie zaburzają krążenie, przez co w trakcie wykonywania pracy pojawia się uciążliwe zmęczenie, a z czasem nawet frustracja. Jeżeli noszony model jest za mały, szwy są napięte do granic możliwości, dzięki czemu szybciej się niszczą.

Idealne rękawiczki dla mechanika to takie, w którym opuszki palców są szczelnie otulone, na dłoniach nie występują żadne zgięcia. Najważniejszy jest jednak odczuwany komfort, nie mogą pojawić się także żadne uciski czy napięcia.

Jakie materiały stosuje się w produkcji rękawic dla mechaników?

Wśród najczęściej wybieranych rękawic dla mechaników zdecydowanie dominują modele z nylonu oraz winylu, a na drugim miejscu plasuje się skóra. W dalszej kolejności można zdecydować się na nitryl, lateks, butyl i inne. Wymienione rękawiczki dla mechanika stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wodą oraz chemikaliami, dlatego przynoszą świetne efekty i zaufało im wielu mechaników.

Innym rozwiązaniem są materiały hybrydowe, czyli składają się z kilku różnych materiałów, dzięki czemu uzyskują pożądane właściwości każdego z nich. Stosowana jest mieszanina skór oraz dobrej jakości tkaniny czy dzianiny. Producenci oferują również rękawice antyprzecięciowe, które ochronią dłonie przy kontakcie z ostrym nożem czy innymi narzędziami. Każdy z wymienionych materiałów ma swoje mocne i słabe strony. W pracy mechanika występuje wiele czynników, które powodują uszkodzenie naskórka albo nawet głębsze rany, dlatego najlepiej sprawdzi się model uniwersalny.

Najbardziej wytrzymałe rękawice dla mechanika, które zapewnią wysoki poziom ochrony, powstają z włókien wzbogaconych w:

 • spandex

 • lycre

 • stretch

Wymienione materiały odpowiadają nie tylko za elastyczność i wygodę w trakcie noszenia, ale jednocześnie zapewniają optymalny poziom bezpieczeństwa. Kiedy mechanik nosi rękawice z dodatkiem tych włókien, nie odczuwa zmęczenia dłoni, a do tego doskonale dopasowują się do jej kształtu.

Kolejnym ważnym elementem, który trzeba brać pod uwagę, wybierając rękawiczki dla mechanika, jest ich przewiewność. Istnieje możliwość wybrania modelu dobrze zabezpieczającego dłonie i jednocześnie umożliwiającego jej oddychanie. Jednak w tym celu wymagane jest zastosowanie dobrej jakości rękawic, które zostały właściwie uszyte oraz zastosowano zaawansowaną technologię. Jeżeli kilka minut po włożeniu rękawic pojawia się uczucie parzenia czy nieprzyjemnego ciepła albo potliwość to znak, że wentylacja jest nieskuteczna albo wystąpiła reakcja alergiczna na materiały występujące w rękawicach. Świetnie dobrany model Rękawice dla mechaników ma system wentylacji, który nie ma żadnego wpływu na jakość wykonywanej pracy czy stopień bezpieczeństwa.

Kiedy wykonujemy pracę, pocimy się – to fakt powszechnie znany. Ze względu na noszone rękawice wraz z potem wytwarza się sporo bakterii. Aby uniknąć ich szkodliwego wpływu na stan naszego zdrowia, samopoczucie i ilość patogenów, wystarczy wybrać model rękawic wzbogaconych w przeszycia antybakteryjne. Wykazują one szereg przydatnych cech:

 • chronią przed rozwojem bakterii;

 • zapobiegają nieprzyjemnym zapachom;

 • stanowią barierę dla chorób i innych zarazków.

To dobry moment, żeby przypomnieć, iż rękawice robocze dla mechaników wykonane z materiałów syntetycznych mogą być prane, a następnie noszone po raz kolejny i to bez utraty cennych właściwości.

Jakie rękawice zapewnią pewny chwyt i precyzyjną pracę?

W pracy mechanika bardzo ważny jest pewny chwyt i w tym celu trzeba sprawdzić przede wszystkim materiał i strukturę zastosowaną w części chwytnej. Dlatego rękawiczki gumowe dla mechanika powinny być wykonane z następujących materiałów:

 • poliuretan;

 • nitryl;

 • vinyl;

 • lateks.

Wymienione materiały przynoszą najlepsze efekty – przyjrzyjmy im się bliżej. Lateks jest zaliczany do naturalnych materiałów – to guma, która charakteryzuje się doskonałą przyczepnością i elastycznością. Kiedy rękawiczki gumowe dla mechanika mają lateksową powłokę, pozwala to na wykonywanie prac szczegółowych, wymagających sprawnych rąk i skupienia. Producenci zaczęli używać również pianki lateksowej, która jest stosunkowo nowym wynalazkiem, a już przynosi doskonałe efekty. To model miękki, bardzo chwytny i gwarantujący doskonałą przyczepność. Warto jednak podkreślić, że lateks nie jest wytrzymały na ścieranie, problemem może okazać się także nadmiar oleju występujący w zakładzie.

Z kolei nitryl wykazuje doskonałą odporność na ścieranie, przy tym nie szkodzą mu oleje oraz smary, stąd wydaje się lepszym rozwiązaniem dla mechanika. Dodatkowo gwarantuje pewny chwyt i przyczepność na wysokim poziomie. Pianka nitrylowa znana jest z odporności na środki chemiczne, nie ma większych problemów z dostosowywaniem się do kształtu dłoni, a do tego zwraca uwagę swoją trwałością.

Jak już wspomnieliśmy, stosuje się także poliuretan – przyczepność jest średnia, ale zapewnia odporność na ścieranie.

Rękawice antyprzecięciowe są dedykowane do czynności z ostrymi przedmiotami, szkłem czy blachą, stąd okażą się bardzo dobrym rozwiązaniem w pracy mechanika. W warsztacie samochodowym występuje wiele zagrożeń i ostrych materiałów, które są w stanie wyrządzić krzywdę i znacznie pogorszyć stan zdrowia. Dobrej jakości rękawice antyprzecięciowe są dobrym rozwiązaniem, gdyż powstają z elastycznych i wytrzymałych włókien doskonale chroniących dłonie.

Czy w pracy mechanika opłaca się nosić rękawice?

Stosowanie rękawic roboczych w pracy mechanika jest bardzo ważne, gdyż zapewnia komfort w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, pozwala uniknąć trudnego do zmycia brudu i jednocześnie chroni skórę dłoni przed przecięciem, sparzeniem czy uszkodzeniem. Inwestycja w solidne rękawice opłaca się zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy.

Wykonywanie pracy w dobrze dobranych rękawicach jest nie tylko bezpieczniejsze, ale także przyjemniejsze. Odpowiednie zabezpieczenie doceni każda zatrudniona osoby i będzie wykonywać powierzone zadania należycie i starannie. Dobrej jakości rękawice mogą być używane wielokrotnie, czyszczone, a nawet prane. Z nimi znika uczucie przemęczenia, nadmierny ucisk czy zbyt luźny materiał, który nie stanowi wystarczającej bariery dla potencjalnych zagrożeń.

Rękawice mechanika robocze to stałe wyposażenie każdego zakładu samochodowego i nie można o tym zapinać. Szczegół w tym, aby wybrać odpowiedni model, który dobrze zabezpieczy dłonie i zapewni komfort w trakcie pracy.

Nasza hurtownia BHP oferuje różne modele rękawic roboczych. Znaleźć można u nas: