Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 20,00 zł - 223,00 zł

Nagolenniki

Nagolenniki – jak podnieść komfort pracy i dobrze zabezpieczyć pracowników?

Spawacze mają bardzo wymagającą pracę, gdyż każdego dnia muszą zmagać się z wysoką temperaturą oraz odpryskującymi ciałami stałymi, stąd w ich środowisku szczególnie ważny jest sprzęt ochronny, a w tym nagolenniki. Nagolennik skórzany chroni stopy oraz piszczele, zabezpiecza przed ranami i kontuzjami, stąd trudno wyobrazić sobie tak wymagającą pracę, jaką jest praca spawacza, bez odpowiedniego zabezpiecza. Nagolenniki spawalnicze są szyte przede wszystkim ze skóry bydlęcej, ale producenci dodatkowo wzmacniają je powłoką poliuretanową. Grubość skóry różni się między sobą i z reguły waha się w okolicach 2 mm. Nagolenniki zapinane na rzepy podnoszą komfort w trakcie noszenia, gdyż można je dopasować do grubości nogi. Nagolenniki dla spawacza wyposażone w rzepy są także szybkie do włożenia i ściągnięcia, co zdecydowanie skraca czas potrzebny do przygotowania się do pracy. 

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Aktywne filtry

Nagolenniki składają się z dwóch elementów, które zabezpieczają podudzie oraz stopy — zapewniają ochronę na najwyższym poziomie. Nagolennik skórzany zasługuje na szczególną uwagę, gdyż zabezpiecza zarówno przed urazami mechanicznymi, jak i gorącymi rozpryskami metali. Nagolenniki są używane nie tylko przez spawaczy, ale także innych pracowników fizycznych, w tym stolarzy czy osoby zatrudnione w budownictwie. 

Dlaczego nagolenniki spawalnicze to niezbędny sprzęt ochronny?

Nagolenniki dla spawacza są szczególnie istotne dla osób, które narażone są na szereg zagrożeń wynikających z charakteru wykonywanej pracy. Wśród niebezpieczeństw można wymienić:

  • korzystanie ze spawarek, 
  • pracę z rozgrzanym do wysokiej temperatury metalem, 
  • pracę z gorącą stalą, żeliwem oraz aluminium. 

Spawacze każdego dnia mają do czynienia z wieloma niebezpieczeństwami, co sprawia, że ryzyko skaleczenia czy sparzenia jest stosunkowo wysokie. Nagolennik dla spawacza jest w stanie zdecydowanie ograniczyć ryzyko zranienia i abstynencji w pracy. Nagolenniki muszą spełniać szereg zasad i wymagań, które pozwalają na zapewnienie jeszcze wyższego poziomu ochrony. Szczególnie ważne są normy EN11611 oraz EN13688. 

Nagolennik skórzany przydaje się nie tylko w pracach spawalniczych, ale warto je stosować w trakcie wykonywania drobnych, półprofesjonalnych prac w domu, warsztacie czy garażu. Poleca się stosowanie przynajmniej podstawowej odzieży ochronnej. Nagolenniki to jedno z zabezpieczeń.  

Jakie zagrożenia występują w pracy spawacza?

Wszystkie zagrożenia występujące w pracy spawacza są uwarunkowane wysoką temperaturą wytwarzaną przed urządzenie spawalnicze. Oparzenie ciała oraz ryzyko pożarowe łączą się także z pracą w niekorzystnych warunkach. Nagolennik skórzany jest w stanie zredukować odczuwany dyskomfort pod warunkiem, że zostanie dobrze dobrany i spełnia podstawowe wymagania. Nagolenniki spawalnicze muszą być używane nawet w trakcie kilkuminutowych czynności, gdyż każde dotknięcie sprzętu i podjęcie czynności spawalniczych rodzi ogromne ryzyko dla pracownika. 

Nagolenniki dla spawacza dają gwarancję bezpieczeństwa i pod żadnym pozorem nie krępują ruchów. Obowiązki zawodowe odbywają się w komfortowych warunkach, a odpowiednia ochrona podnosi również odczuwany komfort psychiczny.

Jak wybrać nagolenniki spawalnicze?

 Nagolenniki noszone są codziennie, dlatego trzeba upewnić się, że wybierany model może zostać uprany w pralce. Regularne czyszczenie sprawia, że nagolennik skórzany prezentuje się atrakcyjnie, jest czysty i wolny od potu czy innych zabrudzeń. Nagolenniki powinny powstawać z wytrzymałych oraz szybkoschnących materiałów, co ułatwia użytkowanie i czyszczenie. 

Wybierając nakolanniki, trzeba zdawać sobie sprawę, że ich wybór nie może być przydatkowy. Bardzo istotny jest dobór właściwego rozmiaru, gdyż właściwie dobrany nagolennik dla spawacza:

  • umożliwia dynamikę ruchów, 
  • zapewnia komfortowe przemieszczanie się, 
  • nie wywołuje dyskomfortu, 
  • nie uciska, 
  • nie szkodzi. 

Nagolenniki nie powinny być podejrzanie tanie, gdyż przynoszą wtedy zdecydowanie więcej szkody niż korzyści. W omawianej sytuacji nagolenniki zsuwają się z nóg albo nadmiernie uciskają. Z tego względu trzeba dokładnie zmierzyć nogę przed wyborem odpowiedniego sprzętu.  

Nagolennik skórzany chroni nie tylko nogę, ale również i stopę, stąd można zauważyć różnicę w zastosowanym materiale. Nagolenniki zabezpieczające nogi są grube i twarde, a z kolei część chroniąca stopę jest bardziej elastyczna, co ułatwia poruszanie. Nagolennik dla spawacza musi być odpowiednio długi oraz szeroki, dzięki czemu doskonale chroni i zabezpiecza piszczel od samego kolana aż po staw skokowy. 

Nagolenniki zabezpieczają:

  • mięsień piszczelowy, 
  • mięsień strzałkowy, 
  • mięsień brzuchaty łydki. 

Nagolennik dla spawaczy ma chronić śródstopie, gdyż ta część także jest narażona na odpryskujące iskry czy gorące kawałki metalu. Rzep ułatwia wkładanie i ściąganie, a także doskonale radzi sobie z dopasowaniem sprzętu ochronnego do stopy. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając nagolenniki spawalnicze?

Nagolenniki dla spawacza to zakup na wiele lat, dlatego nie warto wybierać tanich, niestabilnych modeli, tylko wyposażyć się w wytrzymały sprzęt służący przez wiele lat. Nagolennik dla spawacza wyposażony w skórzane paski zapinane na metalowe sprzączki doskonale zabezpiecza i daje możliwość regulacji. Nagolenniki wkładane są na obuwie ochronne, dzięki czemu ryzyko zapalenia sznurowadeł czy innych części butów zostaje zminimalizowane do zera. 

Nagolenniki spawalnicze powstają także z tworzyw sztucznych, które są bardzo wytrzymałe, ale nie zapewniają tak dobrej cyrkulacji powietrza, jak modele wykonane ze skóry. Nagolennik skórzany sprawia, że na skórze nie gromadzi się nadmiar potu, gdyż wilgoć jest na bieżąco usuwana. Skóra oddycha, co podnosi komfort odczuwany w trakcie chodzenia i pracy. Nagolenniki dla spawacza przypominają nieco skarpety wykonane z dobrej jakości wytrzymałego materiału. Trudno wyobrazić sobie pracę spawacza bez takiej ochrony. 

Nagolenniki powinny być wyposażone w wytrzymały wkład ochronny, który powstaje z mocnego oraz trwałego tworzywa sztucznego. Dostępne na rynku nagolenniki dla spawacza różnią się sposobem uszycia, zastosowanym materiałem oraz ilością dodatków. Po przymierzeniu nagolennik skórzany powinien dobrze zabezpieczać każdą część nogi oraz stopy – w przeciwnym wypadku ochrona przed poparzeniem czy kontuzją jest zawodna. Nagolenniki wyposażone w rzepy powinny mieć dobrej jakości gumy mocujące, dzięki nim sprzęt ochronny nie odpina się i nie wymaga dodatkowych nakładów pracy przez pracownika.