Filtruj według

Marka

Marka

Kolor

Kolor

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 384,00 zł

Półmaski jednorazowe

Półmaski jednorazowe – ochrona przed szkodliwymi substancjami w dobrej cenie 

Półmaska jednorazowa stała się stałym elementem naszego życia od wybuchu epidemii Covid-19. Jednak szereg profesji korzystał z nich już wiele lat temu. Półmaska filtrująca jest szczególnie przydatna dla medyków oraz osób pracujących w branży kosmetycznej, chroni również przed smogiem. Półmaska jednorazowa stanowi barierę dla zapachów, ciał stałych, bakterii i wirusów, oczywiście pod warunkiem, że spełnia wymagane normy. Półmaska medyczna zabezpiecza przed pyłami, dymami i mgłami. Wybrane półmaski jednorazowe mają także specjalną warstwę wykonaną z węgla aktywnego, dzięki której odbywa się pochłanianie uciążliwych gazów. Półmaska z zaworkiem może mieć także inne cenne właściwości, a wśród nich na przykład redukcja zapachów. Półmaska chirurgiczna ze względu na specyficzny wygląd i dodatkową ochronę jest stosowana przede wszystkim przez lekarzy, a półmaska z zaworkiem wydechowym przydaje się przede wszystkim w zanieczyszczonym środowisku. Półmaska jednorazowa nie ma żadnych części wymiennych, dlatego nie można z niej korzystać kilkakrotnie. Półmaska filtrująca po jednym użytkowaniu musi zostać wyrzucona, a najlepiej – zutylizowana. 

Jest 110 produktów.

Pokazano 1-20 z 110 pozycji

Aktywne filtry

Półmaska filtrująca – jakie spełnia normy?

Półmaska jednorazowa zakrywają usta oraz nos. W celu zwiększenia poziomu ochrony stosuje się jedną albo kilka warstw materiału filtracyjnego. Półmaska filtrująca musi spełniać normy i wymagania – w przeciwnym wypadku nie zabezpiecza pracowników przed występującymi w miejscu pracy zagrożeniami. Półmaska jednorazowa chroni przed:

  • ciałami stałymi, 
  • cieczami, 
  • gazami. 

Półmaska medyczna oraz inne modele muszą spełniać wymagania norm, które dają pewność, że użytkownicy korzystają ze sprzętu ochronnego na najwyższym poziomie. Półmaska jednorazowa ma być zgodna z:

  • EN 149, 
  • EN 14683.

Półmaska filtrująca – klasy ochrony

Półmaska z zaworkiem jest dostępna w jednej z trzech klas ochrony, które pozwalają dobrać sprzęt do warunków panujących w miejscu pracy. Występują:

1. FFP1 - skuteczność filtracji ≥ 80%

2. FFP2 - skuteczność filtracji ≥ 94%

3. FFP3 - skuteczność filtracji ≥ 99%

Półmaska jednorazowa może mieć także szereg dodatkowych oznaczeń, a wśród nich:

- D oznacza zwiększoną pyłochłonność, dzięki czemu specjalne filtry uniemożliwiają zatkanie pyłem dolomitowym, 

- R – półmaska, którą można wykorzystać więcej niż jeden raz, 

NR – tradycyjne oznakowanie półmaski jednorazowej. 

Półmaska medyczna czy półmaska chirurgiczna powinny spełniać szereg wymogów i cech. Wśród oferowanych modeli na pewno wyróżnia się półmaska z zaworkiem,  gdyż ułatwia wdychanie i wydychanie. Półmaska jednorazowa ma przypisaną klasę, a im wyższa klasa, tym mniej nieszczelności, co oznacza jeszcze lepszy stopień ochrony dróg oddechowych. 

Półmaska filtrująca jest dostępna w dwóch kształtach. Chodzi o modele kopułkowe oraz kopertowe, które są płaskie po złożeniu i łatwo się je przechowuje. 

Półmaska z zaworkiem wydechowym wyposażona w specjalną warstwę aktywnego węgla nadaje się do zakładów pracy, w których przeważają intensywne i często nieprzyjemne zapachy. Półmaska higieniczna stanowi doskonałą blokadę i podnosi komfort odczuwany w trakcie pracy.

Dobrze dobrana półmaska jednorazowa zabezpiecza przed niebezpiecznymi i groźnymi pyłami, a także czynnikami biologicznymi występującymi w formie pyłów oraz aerozoli

Półmaska jednorazowa – kiedy warto z niej skorzystać?

Półmaska filtrująca jest przydatna w wielu zakładach pracy. Jej głównym zadaniem jest ochrona dróg oddechowych pracowników i zabezpieczenie przed cząstkami stałymi, które występują w różnorodnej postaci, począwszy od pyłu, dymu, mgły oraz w stężeniach przekraczających wielokrotnie NDS. Półmaska z zaworkiem może być noszona także zimą, gdyż każdego sezonu grzewczego smog pogarsza kondycję naszych płuc. Półmaska jednorazowa zabezpiecza także przed wirusami. 

Półmaska medyczna – jakie ma cechy?

Półmaska medyczna zabezpiecza pacjentów przed personelem medycznym, co jest ważne w trakcie wykonywania operacji, kiedy ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie. Półmaska medyczna ma jedno podstawowe zadanie – chronić i zapewnić sterylne warunki leczenia. Półmaska jednorazowa musi zostać natychmiast wymieniona po kontakcie z krwią albo innymi płynami ustrojowymi. Półmaska filtrująca zabezpiecza przed zakażeniem bakteriami, stąd oferowane modele zapewniają filtrację bakteryjną na wysokim poziomie. Dodatkowo półmaska medyczna jest odporna na przesiąkanie, co zwiększa bezpieczeństwo personelu medycznego. 

Półmaska higieniczna – jak jej dobrze używać?

Półmaska z zaworkiem czy półmaska medyczna muszą zostać wyposażone w instrukcję użytkowania, którą należy dokładnie przeczytać przed skorzystaniem ze sprzętu zabezpieczającego. Półmaska jednorazowa powstaje w konkretnym celu, dlatego trzeba poznać jej przeznaczenie. Należy dokładnie zapoznać się z oznaczenia występującymi w instrukcji, aby wiedzieć, przed czym chroni. Półmaska filtrująca może mieć różne poziomy szczelności przylegania i trzeba się z nimi zapoznać. Półmaska jednorazowa jest sprzętem prostym w użyciu, a mimo wszystko może przysporzyć sporo problemów, kiedy chodzi o właściwe zakładanie i ściąganie. Półmaska z zaworkiem wydechowym chroni  tylko w sytuacjach, kiedy jest właściwie używana oraz przechowywania. 

Jak dopasować półmaski jednorazowe?

Półmaska filtrująca spełnia swoją funkcję, jeśli została właściwie dobrana do stężenia aerozoli występujących na zajmowanym stanowisku. Jednym z zadań pracodawcy jest wyszczególnienie wszystkich zanieczyszczeń, a następnie zapewnienie pracownikom ochrony na właściwym poziomie. Półmaska filtrująca musi dobrze pasować do kształtu twarzy, czyli blaszka nosowa oraz cała półmaska jednorazowa mają doskonale przylegać do twarzy (z każdej strony). Półmaska medyczna chroni przed krwią i innymi płynami ustrojowymi, dlatego musi być szczelna i dobrze dopasowana – w przeciwnym wypadku ryzyko zarażenia czy przeniesienia niebezpiecznych wirusów albo bakterii jest o wiele wyższe. Półmaska z zaworkiem oddechowym i inne rodzaje są dostępne w kilku rozmiarach. 

Należy mieć świadomość, że półmaska medyczna mimo spełnienia wymaganych norm nie zapewni odpowiedniej ochrony  u pracowników, którzy noszą brodę albo zarost. Jest to uwarunkowane niewłaściwym przyleganiem. Co zrobić, kiedy półmaska filtrująca się zużyje? Półmaska z zaworkiem powinna zostać zutylizowana w taki sam sposób jak odpady medyczne. W tym celu trzeba przestrzegać krajowych wymogów prawnych.