Rękawice antyelektrostatyczne, ESD

Rękawice antystatyczne są to rękawice, które zostały zaprojektowane z myślą o zapobieganiu nagromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na powierzchniach roboczych oraz ochronie przed ewentualnymi uszkodzeniami sprzętu elektronicznego lub delikatnych elementów elektronicznych. W przypadku zetknięcia się ładunków z niezabezpieczoną skórą można spodziewać się poważnych konsekwencji.  

Te rękawice są wykonane z materiałów przewodzących, które pomagają w odprowadzaniu ładunków elektrostatycznych z powierzchni skóry. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego podczas pracy, gdzie ładunki elektrostatyczne mogą być szczególnie problematyczne, na przykład w produkcji elektroniki, montażu czy obsłudze urządzeń precyzyjnych.

Rękawice antystatyczne są niezbędne w środowiskach, gdzie kontrola statyczna jest kluczowym elementem, ponieważ mogą one pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom lub awariom sprzętu elektronicznego spowodowanym wyładowaniami elektrostatycznymi. Dodatkowo, zapewniają one także ochronę dla użytkowników, gdyż mogą chronić przed przypadkowym porażeniem prądem statycznym.

Jest 14 produktów.

Pokazano 1-14 z 14 pozycji

Aktywne filtry

Rękawice antyelektrostatyczne – gdzie można je wykorzystać i jaką spełniają funkcję?

Rękawice antystatyczne mają ogromne znaczenie w sposobie wykonywania pracy i zapewniają maksymalne bezpieczeństwo. Pomagają chronić pracowników przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Sprawdzają się nawet w trudnych i wymagających warunkach, dzięki czemu są dedykowane do każdego zakładu pracy. Na szczególną uwagę zasługują modele bezszwowe – nic nie przedostaje się od środka. Ważne, aby wybierane rękawice antyelektrostatyczne były elastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do rozmiaru dłoni i potrzeb użytkownika. Ważna jest również antypoślizgowa warstwa zapewniająca właściwy chwyt. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Co to jest wyładowanie elektrostatyczne?

Kiedy w jednym miejscu dochodzi do gromadzenia się ładunków elektrostatycznych, istnieje spore ryzyko wyładowania elektrostatycznego, czyli niespodziewanego przepływu prądu elektrycznego, który trwa nie dłużej niż kilka sekund. Takie działanie może przyczynić się do:

 • zapłonu, kiedy wyładowanie ma miejsce w atmosferze wybuchowej oraz na miejscu występują materiały łatwopalne,

 • zniszczenia czułych elementów elektronicznych.

W jakich sytuacjach dochodzi do gromadzenia ładunków elektrostatycznych? Najprostszym przykładem jest pocieranie dwóch materiałów jak, chociażby rękawic, o przedmioty czy obuwia o wykładzinę. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia pracowników i używanego sprzętu przed wyładowaniami elektrostatycznymi jest wyposażenie stanowisk w sprzęt ochrony osobistej. Rękawice antyelektrostatyczne to podstawa, ale warto pamiętać także o odzieży ochronnej i właściwym obuwiu. W zakładzie pracy można zastosować także uziemienie wybranych elementów, a wśród nich podłogi czy stołów roboczych. Takie działanie jest bardzo proste – wystarczy nabyć i zamontować maty oraz wykładziny antystatyczne.

Bardzo ważne, aby rękawice antyelektrostatyczne powstawały z dobrej jakości materiałów, które uniemożliwiają gromadzenie ładunków elektrostatycznych na powierzchni, a następnie w bezpieczny sposób kierują je do podłoża. Wyjątkowo ważna jest rezystywność skośna zgodna z wyznaczonymi normami.

Rękawice antyelektrostatyczne powstają przede wszystkim z poliamidu, gdyż materiał idealnie nadaje się do zabezpieczenia przed ładunkami. Doskonałe efekty przynosi także wykorzystanie przewodzących włókien miedzianych oraz węglowych. Zastosowanie rękawic jest bardzo szerokie, dlatego przydadzą się w większości zakładów pracy.

Rękawice antyelektrostatyczne a normy

Od 2014 roku rękawice antyelektrostatyczne po spełnieniu określonych wymagań mają przyznawaną normę EN 16350. Jest dedykowana rękawicom ochronnym i zastąpiła normę EN 114 odnoszącą się do całej odzieży ochronnej.

Producenci stosują następujące normy:

 • EN 16350 – norma opisuje dodatkowe wymagania związane z rękawicami ochronnymi, gdzie występują albo mogą występować strefy łatwopalne bądź strefy zagrożone wybuchem,

 • EN 61340 – norma wyznacza kryteria w trakcie pracy z urządzeniami elektronicznymi wrażliwymi na wyładowania elektrostatyczne.

Norma EN 16350 ma zastosowanie w przypadku rękawic dedykowanych do prac zagrożonych wybuchem i łatwopalnych. Norma jest dedykowana rękawicom antyelektrostatycznym charakteryzującym się rozpraszaniem nadmiaru ładunku elektrostatycznego występującego na materiale.

W trakcie przydzielania norm sprawdzane zostają różnorodne parametry, a wśród nich rezystywność skośna (określana skrótem R, czyli odporność właściwa), która nie powinna przekraczać 100 megaomów. Rezystencja jest badana w temperaturze 23 stopni C oraz przy wilgotności powietrza na poziomie 25%. Rękawice antyelektrostatyczne są zgodne z omawianą normą tylko w sytuacji, kiedy produkt przejdzie pomyślnie pięć próbek. Ten model sprawdzi się doskonale w warunkach, gdzie przeskok jednej iskry może przyczynić się do:

 • zapłonu gazu,

 • zapłonu pyłów węgla,

 • zapłonu oparów benzyny.

W tym miejscu warto podkreślić, że omawiana norma nie jest dedykowana rękawicom spawalniczym, izolacyjnym, modelom używanym do zabezpieczenia przed napięciem sieci elektrycznej oraz zabezpieczenia urządzeń elektronicznych.

To doskonały moment, żeby zaznaczyć, iż rękawice antystatyczne stosowane samodzielnie nie przyniosą wystarczających efektów. Konieczne jest wykorzystanie również innych środków ochrony indywidualnej, a wśród nich odzieży i obuwia o działaniu antystatycznym. Wszystkie wymienione elementy muszą generować nieprzerwany łańcuch uziemienia. Omawiana norma w połączeniu z innymi normami dedykowanymi różnorodnym zagrożeniom przyczyniają się do jeszcze lepszego zabezpieczenia pracowników i ochrony przed wypadkami.

Norma EN 61340 jest ściśle związana z niepożądanymi wyładowaniami elektrostatycznymi. Przepisy wyznaczają wymagania, jakie muszą spełniać materiały dotykające elementów konstrukcyjnych wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne. Największe zagrożenie stanowią niekontrolowane i potężne wyładowania elektrostatyczne, gdyż mogą przyczynić się do szeregu niekorzystnych zjawisk i zmian. Mowa przede wszystkim o uszkodzeniu, a w najgorszym wypadku całkowitym zniszczeniu czułych elementów elektrycznych oraz elektronicznych. Z tego względu normy wyznaczają metody badań i orientacyjne wartości.

Rękawice antyelektrostatyczne – dlaczego warto?

Jedną z najważniejszych zalet stosowania rękawic antyelektrostatycznych jest właściwe zabezpieczenie dłoni, które stanowią podstawowe narzędzie pracy człowieka. Ochrona dotyczy przede wszystkim wyładowań uwarunkowanych gromadzeniem się statycznych ładunków elektrycznych. Są one niebezpieczne nie tylko dla pracowników, ale również sprzętu używanego w pracy – może on ulec uszkodzeniu, a zmian nie odwróci nawet najlepszy specjalista.

Rękawice elektrostatyczne są dedykowane:

 • branży lotniczej,

 • branży elektrotechnicznej,

 • branży elektronicznej,

 • stacjom paliw,

 • pracy w transporcie,

 • czynnościom związanym z obróbką ropy naftowej, rozpuszczalników i cieczy łatwopalnych.

Korzystając z dobrej jakości rękawic dobranych zgodnie z charakterem pracy i występującymi niebezpieczeństwami, pracownicy są nie tylko lepiej chronieni, ale poprawia się także jakość ich pracy oraz szybkość działania. Ważne, aby rękawice antystatyczne czy rękawiczki ESD były komfortowe i wygodne dla pracowników. Kiedy zatrudnione osoby mają świadomość, że pracodawca należycie chroni ich przed wypadkami i zależy mu na dobrym zdrowiu pracowników, jeszcze lepiej wykonują powierzone im zadania, dbają o używany sprzęt, co przekłada się na odniesienie sukcesu i dobre relacje w pracy.

Rękawice antyelektrostatyczne i rękawiczki antystatyczne ESD pozwalają na wykonywanie obowiązków, które bez nich nie byłyby możliwe. Ze względu na specyficzną budowę i zastosowanie odpowiednich materiałów, rękawiczki ESD nadają się idealnie do montażu małych elementów i delikatnych części. Doskonale chronią przed ładunkiem elektrostatycznym, dlatego są dedykowane do prac ze sprzętem wrażliwym na te ładunki. Stosuje się je także w miejscach, gdzie całkowicie zabrania się wykonywania obowiązków bez ochrony rąk.

Dobrze dobrane rękawice antyelektrostatyczne nie wywołują alergii oraz dyskomfortu, nawet w trakcie wielu godzin noszenia. Sporo pracowników ma je na rękach przez całą zmianę, nawet 6 razy w tygodniu, dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Warto dodać, że rękawice i rękawiczki antystatyczne powinny gwarantować odpowiednią chwytność oraz czułość na dotyk, gdyż w wielu czynnościach wymaga się dokładności i precyzji, a jeden niewłaściwy ruch jest w stanie wyrządzić duże szkody.

Jak wybrać odpowiedni model rękawic antyelektrostatycznych?

Rękawice antyelektrostatyczne powinny być wygodne, dobrze dopasowane, ale jednocześnie elastyczne, dzięki czemu doskonale chronią dłonie, ale nie wywołują dyskomfortu.

Ważny jest zastosowany materiał. Szczególnie przydatna jest dodatkowa warstwa poliuretanu występująca po wewnętrznej stronie dłoni. Doskonale, kiedy występuje również na palcach. Wytrzymałe tworzywo służy do wzmocnienia rękawic oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. Poliuretan jest polecany również ze względu na mocny i pewny uchwyt w trakcie pracy i maksymalną wygodę przy wykonywaniu powierzonych obowiązków, również, gdy korzysta się z niewielkich elementów.

Zastosowany materiał ma na celu zapobiegnięcie wyładowaniom elektrycznym. Rękawice antystatyczne i rękawiczki antystatyczne ESD zapewniają odpowiednie zabezpieczenie, kiedy w zakładzie występują substancje łatwopalne. Stosuje się je również do pracy na platformach wiertniczych oraz do naprawy elementów elektronicznych, gdzie ryzyko wyładowań elektrostatycznych jest stosunkowo duże.

Dobrej jakości rękawice przeciwstatyczne i rękawiczki ESD mogą być używane w trakcie montażu, serwisu oraz konserwacji podzespołów elektronicznych, komputerów, laptopów, smartfonów, tabletów i czułych części elektrycznych oraz elektronicznych. Są one dedykowane również do pracy w laboratoriach, do wykonywania obowiązków w instytutach naukowych oraz badawczych. Jak widać, rękawice antyelektrostatyczne mają wszechstronne zastosowanie i cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, którzy zwracają szczególną uwagę na odczuwany w trakcie noszenia komfort.

Rękawice antyelektrostatyczne – kilka słów podsumowania

Rękawiczki antyelektrostatyczne są używane w wielu zakładach pracy, a w szczególności miejscach, gdzie występuje sprzęt elektroniczny oraz elektroniczny, ładunki łatwopalne oraz inne elementy wyposażone w ładunki elektrostatyczne. Stosowanie odpowiedniego sprzętu ochrony indywidualnej to jedyny sposób, żeby zapobiegać nie tylko zniszczeniu narzędzi czy urządzeń używanych w pracy, ale jednocześnie zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.

Używane rękawice przeciwstatyczne i rękawiczki antystatyczne ESD muszą powstać z dobrej jakości wytrzymałego materiału, dzięki czemu ryzyko zniszczeniu zostaje zminimalizowane. Doskonałe efekty przynosi zastosowanie poliuretanu i wzbogacenie go o inne dodatki. Rękawiczki antystatyczne mają być wygodne i nie przyczyniać się do występowania uczuleń i podrażnień, nawet w trakcie regularnego noszenia. Ważna jest także elastyczność – rękawice nie mogą być za duże, gdyż ochrona dłoni nie będzie kompletna, a z kolei za mały model zaburzy krążenie krwi i wywoła duży dyskomfort.

Rękawice antyelektrostatyczne są używane przez wielu pracowników w różnych zakładach pracy, a za ich zakup odpowiada pracodawca, czym pokazuje troskę i chęć ochrony zatrudnionych osób. Stosowanie środków ochrony indywidualnej w wielu profesjach jest uwarunkowane przepisami prawa, a nieprzestrzeganie zasad przyczynia się do poważnych konsekwencji.

Nasza hurtownia BHP oferuje różne modele rękawic roboczych. Znaleźć można u nas: