Artykuły jednorazowe

Artykuły jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, są używane tylko jeden raz. Po zakończonej czynności zostają poddawane recyklingowi albo trafiają do odpadów mieszanych. Do jednorazowych artykułów zalicza się rękawice lateksowe, rękawice powlekane gumą, rękawice winylowe, ochraniacze foliowe, poncho foliowe i wiele innych produktów, które zapewniają higieniczne warunki pracy i zwiększają poziom bezpieczeństwa. 

Aktywne filtry

Artykuły jednorazowe są wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, gabinetach medycznych, placówkach gastronomicznych i wielu innych miejscach. Rękawice jednorazowe gwarantują maksymalny komfort, chronią przed ciałami obcymi, płynami i innymi patogenami. Bardzo często ich stosowanie jest wymogiem prawnym. Należy podkreślić, iż półmaska jednorazowa, czepek foliowy czy rękawice jednorazowe lateksowe zapewniają komfort dla obu stron, dzięki zminimalizowaniu ryzyka przedostania się włosa, naskórka, śliny czy innych niepożądanych ciał obcych albo uniknięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. 

Jak wybrać rękawice jednorazowe?

Rękawice jednorazowe zostają wykonane z różnych materiałów. Występują rękawice lateksowe, rękawice nitrylowe i Rękawice winylowe. Każde z nich mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu podczas pracy. Chociaż warto mieć na uwadze, że rękawice jednorazowe lateksowe zapewniają bezproblemowe dopasowanie do kształtu i rozmiaru dłoni, a rękawice jednorazowe nitrylowe są nieco luźniejsze, ale mimo wszystko dobrze dopasowują się do użytkownika. W trakcie wyboru warto zweryfikować oznaczenia CE i zgodność z normą EN 455, w której skład wchodzą cztery części:

  • oznaczenie EN 455 -1 oznacza, że w rękawiczkach nie ma otworów, przez które mogłyby przenikać patogeny (wirusy, bakterie i inne)
  • symbol EN 455-2 – to norma oznaczająca, że rękawiczki mają optymalną rozciągliwość i odporność na rozerwanie
  • skrót EN 455-3 – oznacza pozytywną ocenę biologiczną oraz informuje, że oznakowanie opakowania jest zgodne z testami
  • znak EN 455-4 – określa trwałość rękawiczek jednorazowych.

Rękawice powlekane gumą powinny mieć wyznaczony parametr AQL, czyli limit akceptowalnej jakości, służący do określenia szczelności rękawic. 

Rękawice długie zabezpieczają nie tylko dłonie, ale i nadgarstki oraz przedramię, dlatego są dedykowane do prac, w których ryzyko zabrudzenia jest wyższe. 

W trakcie wyboru należy zwrócić uwagę na przeznaczenie rękawic. Rękawice nitrylowe są modelem uniwersalnym, ale warto wziąć pod uwagę wskazówki dotyczące przeznaczenia wskazane przez producenta (zostają testowane pod kątem zagrożeń i zbliżonych warunków pracy). 

Wybrane rękawice jednorazowe nitrylowe, winylowe czy lateksowe są dostępne w różnych rozmiarach – niedopasowany model ogranicza manualność, ma także niekorzystny wpływ na skuteczność wykonywanej pracy. Zbyt ciasne rękawice przyczyniają się do nadmiernego zmęczenia dłoni, a model za duży zsuwa się i powoduje spory dyskomfort, a także zapewnia niższy poziom bezpieczeństwa. Zarówno rękawice długie, jak i krótkie mają określoną zdatności do użycia – zostaje wskazana przez producenta. 

Pozostałe artykuły jednorazowe

Oprócz rękawic jednorazowych na uwagę zasługują także pozostałe artykuły zapewniające bezpieczeństwo i komfort pracy. Płaszcze przeciwdeszczowe doskonale sprawdzą się podczas wycieczek w góry, czy do codziennego użytkowania dla osób pracujących na zewnątrz w zmiennych warunkach. Czepek siateczkowy przydaje się w salonach fryzjerskich oraz restauracjach. Czepek jednorazowy pozwala zapobiec przedostaniu się włosa do jedzenia, napoju i innych. Fartuch jednorazowy jest dedykowany do wszystkich zawodów, gdzie ryzyko zabrudzenia własnej odzieży jest wysokie. Na uwagę zasługują również Zarękawki foliowe

Wszystkie wymienione artykuły są dostępne w naszym sklepie bhp – charakteryzuje je dobra cena i szybka wysyłka, dzięki czemu potrzebne produkty dotrą do Ciebie w odpowiednim czasie, a najwyższa jakość przyczyni się do pracy w bezpiecznych warunkach.