Odzież przeciwdeszczowa

Odzież przeciwdeszczowa – jak dobrze chronić się przed wilgocią?

Ubranie robocze przeciwdeszczowe stanowi niezbędne wyposażenie osób pracujących na wolnym powietrzu albo w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć. Peleryna przeciwdeszczowa zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa, ale dodatkowo gwarantuje komfort odczuwany w trakcie pracy. Dobrze dopasowana kurtka przeciwdeszczowa sprawdza się tak samo dobrze, jak ciepła bluza, tylko jeszcze lepiej chroni przed intensywnymi opadami deszczu czy śniegu. Ubranie przeciwdeszczowe przydaje się każdemu, kto pracuje na podwórku, ale warto sięgnąć po nie także w trakcie wyjazdów w góry czy nad morze. Pogoda w Polsce zmienia się jak w kalejdoskopie, stąd poncho przeciwdeszczowe jest szczególnie przydatne. Odzież robocza nieprzemakalna, przeciwdeszczowa zabezpiecza także przed wiatrem. Warto poznać bliżej cechy charakterystyczne ubrań odpornych na wilgoć oraz przekonać się, jaka peleryna przeciwdeszczowa sprawdzi się najlepiej. 

Jest 34 produktów.

Pokazano 1-20 z 34 pozycji

Aktywne filtry

Odzież przeciwdeszczowa – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Peleryna przeciwdeszczowa czy poncho przeciwdeszczowe mają być bezpieczne oraz skutecznie zabezpieczać przed wilgocią występującą w miejscu pracy, oraz na podwórku. Z tego względu odzież przeciwdeszczowa musi spełniać odpowiednie parametry, a wśród nich szczególnie ważna jest norma PN-EN 343. Zgodnie z wymienioną normą płaszcz przeciwdeszczowy musi być wodoszczelny. Ta cecha jest związana z oporem, jaki napotyka na swojej drodze wilgoć. Woda nie przedostaje się przez materiał oraz szwy. Tylko wtedy odzież robocza nieprzemakalna, przeciwdeszczowa spełnia swoją funkcję. To jedno z wielu kryteriów, które pomagają nam dobrze dobrać swój strój przeciwdeszczowy roboczy.

Parametr wodoszczelności zostaje obliczony przy pomocy wielkości ciśnienia hydrostatycznego oddziaływającego na materiał. Dodatkowo wyznacza poziom wytrzymałości stroju na opady o różnej intensywności. Odzież przeciwdeszczowa dostępna jest w trzech klasach wodoszczelności. Przed dokonaniem klasyfikacji ubranie przeciwdeszczowe jest poddawane testom oraz badaniom. Peleryna przeciwdeszczowa zostaje dopuszczona do użytku, kiedy przejdzie środki ochrony indywidualnej, co oznacza, że zabezpiecza przed:

  • deszczem, 
  • śniegiem, 
  • wiatrem. 

Odzież przeciwdeszczowa – klasy wodoszczelności

Peleryna przeciwdeszczowa i inne elementy stroju roboczego wykazujące właściwości wodoszczelne mają zapewniać użytkownikom komfort i wygodę w trakcie noszenia. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, dzięki czemu odzież przeciwdeszczowa stanowi barierę dla wilgoci. Wybierając płaszcz przeciwdeszczowy, należy zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza. Jeśli ta cecha zostanie pominięta – pracownicy zauważą nadmierne pocenie, co wywoła spory dyskomfort. 

Norma PN-EN 343 wyróżnia trzy klasy wodoodporności uwarunkowanych poziomem oddychalności:

  • odzież przeciwdeszczowa klasy 1 gwarantuje niskie parametry cyrkulacji powietrza, Ret <40, 
  • odzież przeciwdeszczowa klasy 2 zapewnia średnia parametry cyrkulacji powietrza, 20<Ret<40, 
  • odzież przeciwdeszczowa klasy 3 gwarantuje wysokie parametry cyrkulacji powietrza, Ret <20. 

Jak rozumieć wyszczególnione kategorie? Należy je odnieść przede wszystkim do komfortu odczuwanego w trakcie noszenia ubrania. Peleryna przeciwdeszczowa zaliczana do klasy 3 daje gwarancję najwyższego komfortu cieplnego, a z kolei 1 – najniższego. 

Korzystając z normy PN-EN 343 łatwo stwierdzić, jak długo można nosić płaszcz przeciwdeszczowy bez szkody dla zdrowia i samopoczucia. Wyznaczony czas jest uwarunkowany oporem pary wodnej oraz przeciętną wydajnością użytkownika. 

Ubranie przeciwdeszczowe – jakie materiały są używane do produkcji?

Podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nie możemy zapomnieć o właściwej ochronie przed deszczem. Dobra odzież robocza BHP zapewni bezpieczeństwo oraz komfort, co jest szczególnie ważne przy pracach na otwartej przestrzeni. Odzież robocza nieprzemakalna, przeciwdeszczowa jest produkowana z różnych materiałów. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji roboczych ubrań przeciwdeszczowych możemy wyróżnić teflon, poliester oraz poliuretan. Poncho przeciwdeszczowe uszyte z membran paroprzepuszczalnych to doskonały wybór, gdyż tkanina jest odporna na wodę i świetnie przepuszcza parę wodną, czyli pracownik, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe, nie musi martwić się nadmierną potliwością. Peleryna przeciwdeszczowa z membran paroprzepuszczalnych chroni także przed intensywnymi podmuchami wiatru. Zabezpieczenie przed wiatrem jest uwarunkowane zastosowaniem dodatkowej warstwy wykonanej z żywicy polimerowej albo tkaniny laminowanej. Kurtka przeciwdeszczowa może zostać wyposażona także w specjalną przekładkę znajdującą się między warstwą zewnętrzną a podszewką.

Odzież przeciwdeszczowa powstaje z membrany:

  • teflonowej, 
  • poliestrowej, 
  • poliuretanowej. 

Odzież przeciwdeszczowa – jakość ponad wszystko

Kurtka przeciwdeszczowa wykonana z dobrej jakości materiałów oraz starannie wykończona jest nie tylko bezpieczna, ale również skuteczna. W praktyce oznacza to klejone albo laminowane szwy, dzięki którym peleryna przeciwdeszczowa nie przepuszcza wilgoci. Płaszcz przeciwdeszczowy powinien mieć także gumowy albo powlekany zamek. Ubranie przeciwdeszczowe z kapturem jeszcze lepiej chroni głowę oraz szyję przed deszczem i wiatrem. Komfort gwarantowany.

Peleryna przeciwdeszczowa 

Peleryna przeciwdeszczowa powstaje z wytrzymałego tworzywa PCV, który stanowi blokadę dla deszczu oraz wiatru, co przekłada się na odczuwany przez pracownika komfort. Płaszcz przeciwdeszczowy dostępny jest w kilku rozmiarach – każdy znajdzie model odpowiedni do swojego wzrostu oraz gabarytów. Odzież przeciwdeszczowa wyposażona w system wentylacji na plecach podnosi komfort w trakcie wielogodzinnego noszenia. Szwy klejone taśmami sprawiają, że płaszcz przeciwdeszczowy nie przepuszcza deszczu ani śniegu i dodatkowo chroni przed wiatrem. Płaszcz przeciwdeszczowy ma rękawy zapinane na rzepy. Materiał przylega do ciała, co sprawia, że wilgoć nie przedostaje się do środka i nie moczy ubrania. Dodatkowe kieszenie sprawiają, że peleryna przeciwdeszczowa jest nie tylko doskonałym zabezpieczeniem, ale także ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych

Kurtka przeciwdeszczowa 

Kurtka przeciwdeszczowa powstaje z poliestru oraz poliuretanu, co przekłada się na doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią. Odzież przeciwdeszczowa może zostać wzbogacona w odblaskowe pasy, dzięki czemu pracownik jest dobrze widoczny nawet po zapadnięciu zmroku. Kurtka przeciwdeszczowa ma szwy klejone od wewnątrz, co daje gwarancję komfortu w trakcie noszenia, nawet w bardzo wymagających warunkach. Odpowiedni krój sprawia, że kurtka przeciwdeszczowa może być noszona przez wiele godzin, gdyż umożliwia dobrą cyrkulację powietrza. Ubranie przeciwdeszczowe wyposażone w kaptur jeszcze lepiej chroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Rękawki zabezpieczone ściągaczami i liczne kieszenie ułatwiają pracę. 

Kurtka przeciwdeszczowa prezentuje się bardzo atrakcyjnie i spełnia swoją funkcję, ale poncho przeciwdeszczowe to doskonała alternatywa.

 Peleryna czy kurtka przeciwdeszczowa — jaka odzież ochronna będzie dla Ciebie najlepsza?

Wybór odpowiedniej odzieży ochronnej zależy od wielu czynników. Zarówno peleryna, jak i kurtka przeciwdeszczowa mają swoje zalety, które pomogą Ci podjąć decyzję. Ostateczny wybór powinien zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb oraz specyfiki wykonywanej pracy. To, co najważniejsze, to fakt, że każdy z nas powinien mieć dostęp do bezpiecznej i wygodnej odzieży ochronnej, która sprawdzi się niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Nasza Hurtownia BHP ma w swoim asortymencie różnego rodzaju odzież BHP. Znajdziesz u nas między innymi: