Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 6,00 zł - 3 718,00 zł

Filtry i pochłaniacze

Filtry i pochłaniacze – jak należycie chronić drogi oddechowe?

Filtry przeciwpyłowe i pochłaniacze zapewniają najlepszą i skuteczną ochronę dróg oddechowych, co jest szczególnie ważne w zakładach pracy, gdzie kiepska jakość powietrza czy używane substancje mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Filtropochłaniacze wymienne to kolejna propozycja sprzętu ochronnego, które mają na celu zabezpieczenie układu oddechowego przed wieloma niebezpiecznymi gazami, cieczami czy pyłami. Oferowane filtry przeciwpyłowe oraz pochłaniacze są dostępne na różnych poziomach skuteczności, mają także inną pojemność. 

Jest 80 produktów.

Pokazano 1-20 z 80 pozycji

Aktywne filtry

Jak wybrać właściwą ochronę dróg oddechowych?

Filtry przeciwpyłowe czy pochłaniacze wraz  z maską wielorazową mają na celu zabezpieczenie układu oddechowego i spełniają swoje zadanie pod warunkiem, że mają właściwie dobrany element oczyszczający dla substancji niebezpiecznej, która występuje w zakładzie pracy. Wszystkie pochłaniacze mają przydzielone odpowiednie kolory, które są stosowane w całej Europie. Standardy, które ma filtr przeciwpyłowy oraz inne modele musi być zgodny z normą EN 14387. Skorzystanie z zasad omówionych w normie nie stwarza problemu z rozpoznaniem poziomu ochrony zapewnianego przez dostępne elementy oczyszczające. 

Filtry przeciwpyłowe i pochłaniacze – jakie stosuje się oznakowania?

Stosowane w całej Europie kolory ułatwiają dobór sprzętu chroniącego drogi oddechowe. W praktyce oznacza to:

  • pochłaniacze z zielonym kodem kolorystycznym oraz oznaczeniem „K” chronią przed amoniakiem oraz organicznymi pochodnymi amoniaki, 
  • filtropochłaniacz gazowy lub filtropochłaniacz wymienny mają kilka kodów kolorystycznych i bardziej rozbudowaną etykietę, gdyż zabezpieczają nie tylko przed samymi gazami, ale także chronią przed cząstkami, 
  • filtr przeciwpyłowy w kolorze brązowo-szaro-żółto-zielonym zabezpiecza przed gazami, parami związków organicznych oraz nieorganicznych, dwutlenkiem siarki, chlorowodorem, amoniakiem oraz organicznymi pochodnymi amoniaku. 

Filtropochłaniacze wymienne są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, które zabezpieczają przed:

  • gazami i oparami związków organicznych – temperatura wrzenia jest większa niż 65 stopni (zabezpiecza przed acetonem), 
  • gazami i oparami związków organicznych, kiedy temperatura wrzenia jest mniejsza od 65 stopni C. Środek sprawdza się do zabezpieczania przed oparami rozpuszczalników w trakcie usuwania farby albo w procesach klejenia, malowania czy lakierowania, 
  • gazami i parami nieorganicznymi (chlor, siarkowodór, kwas cyjanowodorowy), stosuje się go w procesach spawania, 
  • dwutlenkiem siarki, chlorowodorem (w procesach czyszczenia z użyciem kwasów), 
  • amoniakiem oraz organicznymi pochodnymi amoniaku (filtry przeciwpyłowe chronią w trakcie pracy z nawozami płynnymi), 
  • tlenkiem węgla – pochłaniacze są wykorzystywane w urządzeniach ewakuacyjnych do zabezpieczenia przed gazami w trakcie pożaru albo do obróbki nadtlenku wodoru, 
  • oparami rtęci – pochłaniacze używane w obróbce chemikaliów, 
  • gazy azotowe (tlenek azotu) do obróbki azotanu albo ozonu.

Filtry przeciwpyłowe chronią także przed jodem radioaktywnym i cząsteczkami, które pojawiają się w procesach szlifowania, cięcia, wiercenia. Dobrej jakości filtropochłaniacz gazowy może chronić również przed bakteriami bądź wirusami. 

Filtry przeciwpyłowe – jak dobrze zabezpieczać drogi oddechowe?

Filtr przeciwpyłowy odgrywa szczególnie ważną rolę w wielu pracach fizycznych i chroni drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami występującymi w różnej postaci – głównie aerozoli i gazów. Filtry przeciwpyłowe mogą chronić przed jedną z wymienionych postaci albo stanowić barierę dla wszystkiego. Z tego względu filtry wymienne nie mogą być nabywane przypadkowo, gdyż właściwy wybór przekłada się na dobry poziom zabezpieczenia w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych czy innych prac. Filtr przeciwpyłowy zabezpiecza przed niewielkimi cząsteczkami pyłu albo cieczy i występuje w trzech klasach ochrony, czyli P1, P2 oraz P3. 

Filtry przeciwpyłowe P1 zabezpieczają przed uciążliwym, ale jednocześnie nieszkodliwym pyłem. Z kolei P2 chroni przed szkodliwym, drobnym pyłem, a P3 stanowi barierę dla trującego drobnego pyłu (zabezpiecza także przed wirusami).

Filtropochłaniacz gazowy stanowi doskonałą barierę i co ważne zabezpiecza nawet przed kilkoma grupami gazów czy oparów. W praktyce można spotkać przede wszystkim filtry AB zabezpieczające przed oparami organicznymi, rozpuszczalnikami oraz gazami kwaśnymi. Filtropochłaniacz gazowy ABEK także cieszy się niesłabnącą popularnością, gdyż zabezpiecza przed oparami organicznymi, gazami kwaśnymi, dwutlenkiem siarki oraz amoniakiem.  

Filtropochłaniacz gazowy spełnia swoją funkcję tylko w momencie, kiedy jest wymieniany odpowiednio często. W przypadku, kiedy filtry przeciwpyłowe nasycą się, automatycznie przestają chronić drogi oddechowe. W praktyce użytkownik może zacząć czuć ślady zanieczyszczenia. Mogą pojawić się one w nozdrzach albo w ustach. To najlepszy potwierdzenie, że filtr przeciwpyłowy nie jest już dłużej zdatny do użycia. Filtry przeciwpyłowe mają określoną żywotność, która jest podawana przez producenta. Dla przykładu filtr przeciwpyłowy A2P3 może być używany tylko przez 8 godzin roboczych w ciągu 30 dni (czas sumuje się). Filtr przeciwpyłowy jest zdatny do użytku w sytuacji, kiedy zostaje przechowywany w odpowiednich warunkach, czyli bez dostępu powietrza (cały sprzęt jest zatkany i schowany do odpowiedniego pojemnika). 

Z kolei filtropochłaniacz gazowy może być używany przed 8 roboczogodzin. Kiedy filtry wymienne zużyją się, należy je wyrzucić i nie wolno z nich korzystać ponownie. 

Warto jeszcze zaznaczyć, że maska, która chroni przed pyłem, mgłą czy gazem może zostać ściągnięta, dopiero kiedy niebezpieczne substancje zostaną z niej całkowicie usunięte. Maska powinna być poddawana regularnym przeglądom (minimum raz w roku), tylko wtedy filtropochłaniacze wymienne doskonale wywiązują się ze swoich zadań i jeszcze lepiej chronią drogi oddechowe. 

Pochłaniacze – komfort w trakcie pracy i doskonała ochrona w jednym

Filtry przeciwpyłowe mogą zostać zastąpione przez pochłaniacze. Filtropochłaniacz gazowy zabezpiecza przed gazami oraz oparami, a także stanowi barierę dla drobnych cząsteczek, pyłów i cieczy wykorzystywanych w zakładzie. Pochłaniacze, tak samo, jak filtry przeciwpyłowe mają przypisane kody kolorystyczne, które ułatwiają zakup. Filtropochłaniacze A2P3 cieszą się największą popularnością, gdyż charakteryzują się wysoką wydajnością absorpcyjną i doskonale zabezpieczają przed oparami organicznymi czy trującym drobnym pyłem. Szczególnie dobrze sprawdzają się pochłaniacze, które mają specjalną warstwę odpowiadającą za zabezpieczenie cząstek stałych – nie przedostają się one do dróg oddechowych.