Filtruj według

Kolor

Kolor

Nakolanniki

Nakolanniki – najlepsza ochrona kolan dla każdego pracownika

Ochrona przed otarciami i zadarciami: Nie tylko chronią one stawy, ale także zapobiegają otarciom i zadarciami na skórze, które mogą być wynikiem kontaktu z twardą nawierzchnią.

Nakolanniki brukarskie stanowią bardzo ważny sprzęt dla pracowników fizycznych, gdyż chronią ich kości oraz stawy przed uszkodzeniami, a także powoli rozwijającymi się schorzeniami. Dodatkowo odpowiadają za minimalizowanie skutków ubocznych długotrwałej pracy w pozycji klęczącej. Aby nakolanniki BHP spełniały swoje zadanie, trzeba je dobrać zgodnie z przeznaczeniem oraz zwrócić uwagę na podstawowe parametry. 

Jednak warto pamiętać, że nakolanniki nie zapewniają pełnej ochrony i nie zawsze mogą zapobiec poważnym urazom, szczególnie w przypadku bardzo silnych uderzeń. Dlatego ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami BHP.

Jest 7 produktów.

Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Aktywne filtry

Nakolanniki brukarskie – jaki materiał służy do ich produkcji?

Ochrona kolan jest szczególnie ważna w zawodach, gdzie wymagana jest praca w pozycji klęczącej. Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć ciało przed chorobami czy uciążliwymi dolegliwościami, dostępne są następujące nakolanniki brukarskie:

  • nakolanniki piankowe – można je rozpoznać po niskiej cenie oraz stosunkowo szybkim zużyciu. Doskonale chronią kolana w trakcie pracy i stanowią barierę przed uderzeniami. Wśród wad można wymienić łatwą chłonność wody, w efekcie czego pojawiają się problemy z odkształcaniem. Nakolanniki brukarskie piankowe to produkt dla osób, które korzystają z nich sporadycznie i nie spędzają w nakolannikach zbyt wiele czasu, 
  • nakolanniki BHP żelowe  charakteryzują się dużą odpornością, dlatego sprawdzą się w nawet najbardziej wymagających warunkach. Żel nie ulega odkształceniom nawet w przypadku długotrwałego nacisku, stąd jeden zakup wystarczy na wiele lat. Warto mieć na uwadze, że ochrona kolan jest bardzo dobra, ale nie stanowią one zabezpieczenia przed uderzeniami. Ten model zdecydowanie lepiej wykorzystać do długiej pracy na klęczkach, 
  • nakolanniki skórzane stanowią stałe wyposażenie brukarzy, gdyż zabezpieczają przede wszystkim przed otarciami. Ochrona BHP jest jeszcze lepsza, kiedy skórzany materiał zostaje połączony z wyściółką zapewniającą wygodę w trakcie użytkowania nawet przy wielogodzinnej pracy, 
  • nakolanniki plastikowe – to kolejna stosunkowo tania propozycja. Ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie przed uderzeniami, które zdarzają się na budowie. Nakolanniki BHP wykonane z plastiku nie powinny być używane do pracy w pozycji klęczącej, gdyż spełniają przede wszystkim funkcję ochronną, 
  • nakolanniki brukarskie gumowe charakteryzują się sztywnością i wytrzymałością. Nawet pod wpływem regularnego użytkowania nie zmieniają swojego pierwotnego kształtu. Można zauważyć delikatne krępowanie ruchów, co sprawia, że na początku wydają się niewygodne. 

Jakie nakolanniki BHP kupić? Na jakie cechy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Nakolanniki brukarskie powinny być dobrane zgodnie z charakterem wykonywanej pracy. Przed zakupem niezbędne jest sprawdzenie czasu pracy na kolanach, a następnie te informacje dopasować do wybranego modelu. Nakolanniki BHP powinny także umożliwiać komfortowe wstawanie i klękanie, kiedy użytkownik często zmienia pozycję, w której się znajduje. 

Pracownicy, którzy przez dłuższy czas pozostają w miejscu w pozycji klęczącej, powinni wybrać miękkie nakolanniki brukarskie. Nakolanniki BHP dla osób, które używają ich sporadycznie, mogą sięgnąć po leki model charakteryzujący się sporą elastycznością. Nie wywołują one dyskomfortu w trakcie stania czy chodzenia. 

Nakolanniki brukarskie mają przylegać do ciała, ale pod żadnym względem nie powinny ograniczać krążenia krwi – w przeciwnym wypadku wywołają więcej szkód niż pożytku. Wybierając uniwersalne nakolanniki BHP, trzeba się liczyć z koniecznością dokładnego przymocowania ich (wykorzystuje się do tego paski mocujące). Te elementy odpowiadają za zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a ochrona kolan jest dopasowana do potrzeb użytkownika. 

Im grubsze nakolanniki brukarskie, tym lepsza jest ochrona kolan, ale to jednocześnie większa waga i mniejszy komfort w trakcie poruszania się czy wykonywania obowiązków zawodowych w pozycji stojącej. Stąd nakolanniki BHP powinny być dobierane w sposób indywidualny, czyli biorąc pod uwagę rodzaj oraz intensywność wykonywanej pracy i własnego komfortu. 

Nakolanniki brukarskie powinny zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, stąd materiał wykorzystany do produkcji jest szczególnie istotny. Dobrze dobrana ochrona kolan sprawia, że zabezpieczone ciało nie poci się, a dobrze przygotowana konstrukcja umożliwia wykonywanie pracy w pozycji stojącej, siedzącej oraz klęcząc. Ochrona BHP nie jest szczególnie lubiana przez wielu fachowców, gdyż uważają, że nakolanniki brukarskie są niewygodne i przyczyniają się do odczuwania sporego dyskomfortu. Sekret tkwi w tym, że właściwie dobrany model staje się drugą skórą i nie przysparza żadnych problemów w trakcie noszenia. 

Nakolanniki BHP powinny mieć specjalne wkładki izolujące ciało od trwałego podłoża. Wspomniane wkładki mają na celu również amortyzowanie wstrząsów i uderzeń. Ze względu na cenne właściwości nakolanniki mogą być używane nawet do robót glazurniczych. Bardzo istotne, żeby nakolanniki brukarskie miały:

  • niebrudzące wykończenie — to doskonałe zabezpieczenie powierzchni, 
  • gładką i jednocześnie zapobiegającą ślizganiu się powierzchnię, 
  • plastikowe nakładki niwelujące nierówności występujące na nawierzchni (opcjonalnie). 

Wymienione właściwości i dodatkowe cechy sprawiają, że ryzyko kontuzji czy uszkodzenia ciała i co za tym idzie, szybkiego zużycia jest znikome. 

Ochrona kolan – jakie normy powinny spełniać nakolanniki?

Nakolanniki BHP mają na celu zapewnienie najlepszej ochrony i komfortu w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Jednak przed zakupem szczególnie ważne jest sprawdzenie, czy dany model jest zgodny z wymaganiami norm. Przede wszystkim potrzebny jest certyfikat CE. W dalszej kolejności należy sprawdzić, czy nakolanniki BHP są zgodne z normą PN-EN 14404. Producent mógł także zastosować inne normy i dodatkowe zabezpieczenia, a taka informacja na pewno zostanie zawarta w opisie produktu. 

Reasumując, ochrona kolan przy wykonywaniu obowiązków zawodowych jest szczególnie ważna. Nakolanniki BHP muszą być zgodne z charakterem wykonywanej pracy, dlatego przed zakupem trzeba dokładnie zapoznać się z charakterystyką i właściwościami wybranego modelu. Tylko sprzęt z najwyższej półki zapewnia najlepszą możliwą ochronę i wiąże się z wymiernymi korzyściami zdrowotnymi.