Filtruj według

Marka

Marka

Rozmiar

Rozmiar

Kolor

Kolor

Szelki bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa – jak zagwarantować wygodę dla osób pracujących na wysokości?

Szelki bezpieczeństwa, karabińczyk, zatrzaśnik czy amortyzator bezpieczeństwa to niezbędne elementy, które zawiera każdy zestaw asekuracyjny. Lina do szelek, urządzenie samozaciskowe i urządzenia samohamowne sprawiają, że praca wykonywana na sporej wysokości staje się nie tylko bardziej bezpieczna, ale także i komfortowa. Szelki bezpieczeństwa powstają z odcinków taśmy uszytej z poliamidu. Kluczowe znaczenie odgrywa właściwy sposób zszycia i połączenie poszczególnych części przy pomocy metalowych klamer. Szelki bezpieczeństwa i lina do szelek stanowią niezbędne wyposażenie każdego pracownika wykonującego prace na wysokości zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. 

Jest 29 produktów.

Pokazano 1-20 z 29 pozycji

Aktywne filtry

Jak wybrać szelki bezpieczeństwa?

Zestaw asekuracyjny składa się z wielu elementów odpowiadających za bezpieczeństwo w trakcie pracy. Kluczową rolę odgrywają szelki bezpieczeństwa, do których dobrana zostaje wytrzymała lina do szelek. Szelki bezpieczeństwa powstają z wytrzymałego materiału – poliamidu wyposażonego w metalowe klamry. Dobrej jakości szelki bezpieczeństwa można regulować, dzięki czemu każdy użytkownik dopasuje je do własnych potrzeb, a także wagi i wzrostu.

Szelki bezpieczeństwa oraz pozostały sprzęt stanowiący zestaw asekuracyjny powinien być zgodny z następującymi normami:

  • PN-EN 363 – to oznaczenie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających w trakcie prac na wysokości i chroniących przed upadkiem. Norma informuje, że szelki bezpieczeństwa to najbezpieczniejszy z dostępnych sposobów zabezpieczenia dla pracowników, 
  • PN-EN 361 – środki ochrony indywidualnej – to oznaczenie musi zawierać każdy dobrej jakości zestaw asekuracyjny, 
  • PN-EN 358 – indywidualny sprzęt ochronny pozwalający na wybór odpowiedniej pozycji do pracy oraz chroniący przed upadkami z wysokości. 

Dobrej jakości szelki bezpieczeństwa powstają zgodnie z ogólnoeuropejską normą PN-EN 361, ale mogą posiadać także inne certyfikaty czy atesty. Cały zestaw asekuracyjny, a w nim lina do szelek, zatrzaśnik, linka do pracy w podparciu czy amortyzator bezpieczeństwa powinny zostać dokładnie opisane w karcie użytkowania. Wśród podstawowych informacji należy zawrzeć dane odnośnie do napraw, kontroli i parametrów. 

Szelki bezpieczeństwa występujące na rynku różnią się między sobą funkcjonalnością, a do tego należy je dobierać zgodnie z typem sylwetki, wagą użytkownika, a także charakterem wykonywanej pracy. Szelki bezpieczeństwa są w stanie ochronić użytkownika przed pogorszeniem stanu zdrowia, a nawet śmiercią. Kluczowe znaczenie odgrywa lina do szelek i inne elementy zestawu, a wśród nich urządzenie samohamowne oraz urządzenie samozaciskowe. 

Szelki bezpieczeństwa występują w rozmiarach M, L, XL oraz XXL. Producenci najczęściej stosują szelki bezpieczeństwa dostępne w dwóch wersjach, czyli od M do XL oraz XXL. 

Szelki bezpieczeństwa należy dobrać zgodnie z charakterem pracy oraz długością użytkowania. Krótka i niewymagająca praca pozwala na nabycie podstawowego modelu. Jednak w najbardziej zaawansowanych profesjach, gdzie ryzyko wypadku jest stosunkowo duże, poleca się nabycie modelu wyposażonego w podkładki pod uda oraz plecy albo pasek biodrowym. Linka do pracy w podparciu także podnosi odczuwany komfort. Cały zestaw asekuracyjny powinien zostać dobrany zgodnie z warunkami panującymi w miejscu pracy. Szelki bezpieczeństwa pokryte dodatkową warstwą czy wzmocnionym materiałem nie ulegają zniszczeniu w strefach zagrożonych wybuchem albo środowisku, w którym występują szkodliwe, niebezpieczne substancje chemiczne. Szelki oraz lina do szelek, a także karabińczyk i zatrzaśnik muszą pasować do takich warunków. 

Szelki bezpieczeństwa – kiedy trzeba je stosować?

Szelki bezpieczeństwa są dedykowane wszystkim osobom pracującym na wysokości. Przypomnijmy, że zaczyna się ona już na 1,0 metra nad poziomem podłogi albo ziemi. Zestaw asekuracyjny należy wykorzystać przy:

  • budowie albo rozbiórce domu, 
  • wykonywaniu izolacji albo renowacji elewacji, 
  • pracy na dachu, 
  • remoncie mostów, tuneli, 
  • pracach w zbiornikach, silosach, 
  • czyszczeniu okien i rynien, 
  • pielęgnacji drzew. 

Szelki bezpieczeństwa są używane także przez ratowników czy strażaków w najbardziej wymagających sytuacjach. 

Lina do szelek

Lina do szelek to jeden z kluczowych elementów składających się na zestaw asekuracyjny. Lina do szelek jest wykorzystywana do pracy na stromych powierzchniach, czyli na przykład dachach. Regulacja długości umożliwia prace w różnych warunkach, a ograniczony dostęp doskonale zabezpiecza przy pracy na krawędzi. Lina do szelek może służyć także do pracy w pionie, czyli w najbardziej wymagających warunkach. Lina do szelek gwarantuje bezpieczeństwo i pozwala ochronić użytkownika przed uszkodzeniem ciała czy upadkiem z dużej wysokości, co może wywołać szereg poważnych konsekwencji. 

Karabińczyk

Zestaw asekuracyjny składa się z wielu przydatnych elementów, które połączone razem tworzą spójną całość. Jednym z nich jest karabińczyk. Jest on wykorzystywany nie tylko przez pracowników na wysokości, ale także osoby trenując wspinaczkę. Karabińczyk odpowiada za szybkie spięcie dwóch elementów, czyli określa się go mianem łącznika. Karabińczyk powstaje z najlepszej jakości materiałów, a wśród nich tytanu oraz aluminium. Dostępne są różnorodne modele, a podstawowa różnica między nimi to kształt oraz zastosowany materiał. Charakteryzują się także zupełnie innym poziomem wytrzymałości. 

Zatrzaśnik 

Zatrzaśnik to część wykonywana z dobrej jakości stali, a różnorodność ofert pozwala na wybór modelu dopasowanego do charakteru pracy oraz potrzeb. Zatrzaśnik sprawia, że praca na wysokości przestaje być tak niebezpieczna, a ryzyko uszkodzenia ciała czy w najgorszym wypadku utrata życia zostają zminimalizowane. Dobrej jakości zatrzaśnik powstaje z wyjątkową precyzją, charakteryzuje się także solidnością, co przekłada się na komfort odczuwany w trakcie użytkowania. Zatrzaśnik sprawia, że szansa samoistnego odczepienia się liny albo szelek jest niewielka. 

Amortyzator bezpieczeństwa

Amortyzator bezpieczeństwa jest używany w pracach na wysokości, gdyż ma na celu ochronę przed upadkiem z wysokości – taką samą funkcję spełnia linka do szelek. Stosowanie dwóch zabezpieczeń podnosi poziom komfortu psychicznego i wygody. Amortyzator bezpieczeństwa jest w stanie pochłonąć większa część energii, dzięki czemu zabezpiecza przed przeciążeniami, na które narażone jest ciało w trakcie upadku.