Filtruj według

Marka

Marka

Osłony twarzy, przyłbice

Ochrona twarzy, czyli jak dbać o siebie w niebezpiecznych zawodach 

Nakaz stosowania ochrony oczu dotyczy wszystkich osób, które wykonują pracę z niebezpiecznymi substancjami, tworzywami oraz w sytuacjach, gdy istnieje nawet najmniejsze ryzyko uszkodzenia narządu wzroku albo twarzy. Ochrona oczu jest w stanie znacznie zmniejszyć poziom niebezpieczeństwa, ale niezwykle istotne jest także zapobieganie uszkodzeniom policzków, czoła i innych części twarzy. Jednoczesna ochrona twarzy i oczu polega na stosowaniu dobrej jakości przyłbic i specjalnych osłon. Ochrona twarzy jest jeszcze lepsza i bardziej wydajna, kiedy łączy się z okularami ochronnymi. Przydają się także hełmy ochronne, ale wybór odpowiednich narzędzi jest uwarunkowany specyfiką pracy i rodzajem zagrożenia. 

Jest 71 produktów.

Pokazano 1-20 z 71 pozycji

Aktywne filtry

Ochrona twarzy – dla kogo?

Ochrona oczu i pozostałych części twarzy jest szczególnie istotna, kiedy w trakcie wykonywania czynności zawodowych istnieje nawet najmniejsze ryzyko, że wióry, opiłki, a nawet kropelki substancji przedostaną się do narządu wzroku. Osłony twarzy/przyłbice chronią nie tylko oczy, ale szczelny materiał zapobiega również uszkodzeniu skóry. Sprzęt ochronny twarzy i oczu jest w stanie zapobiec zagrożeniom mechanicznym, ale bardzo ważne jest dostosowanie ochrony do specyfiki pracy. BHP okulary ochronne to niezbędny element stroju roboczego chemika, biologa, elektryka, spawacza, drwala oraz osób, które pracują w miejscach zagrożonych wybuchem. 

Ochrona wzroku — rodzaje i zastosowanie przyłbic

Nakaz stosowania ochrony oczu nakłada na pracowników obowiązek zabezpieczania wzroku i jest w stanie zapobiec wielu nieszczęściom. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy spawacza. Ochrona oczu jest możliwa, dzięki zastosowaniu dobrej jakości przyłbicy, która zabezpiecza wzrok przed elementami biorącymi udział w obróbce cieplnej metalu (wykorzystuje się do tego łuk spawalniczy). Ochrona Oczu i Twarzy sprawia, że rozgrzane i pryskające na różne strony elementy, które nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, nie przyczynią się do całkowitej utraty wzroku albo innych kontuzji. Ochrona oka jest ważna również ze względu na wytwarzane promieniowanie ultrafioletowe oraz rentgenowskie. Jeśli okulary ochronne do pracy nie zostaną zakładane w trakcie każdej czynności spawalniczej, będzie to jednoznaczne ze sporym pogorszeniem widzenia. Osłony twarzy, przyłbice są w stanie rozwiązać ten problem i sprawić, że ochrona oczu nie wpływa niekorzystnie na jakość wykonywanej pracy, a wręcz ją poprawia. 

Ochrona twarzy BHP

Najważniejsze zalety:

 • ochrona zdrowia, 
 • zapobieganie wypadkom i kontuzjom, 
 • wygoda w trakcie wykonywania czynności zawodowych, 
 • higiena pracy, 
 • komfort. 

Ochrona wzroku – jakie są rodzaje przyłbic spawalniczych

Nakaz stosowania ochrony oczu powinien być respektowany w wielu profesjach, jednak okulary ochronne chemiczne i dobrej jakości przyłbica odgrywają szczególnie ważną rolę. Ochrona twarzy ułatwia przyjęcie komfortowej pozycji w trakcie wykonywania wszystkich czynności, dzięki czemu pozwala uniknąć bólu pleców i kontuzji. 

Środki ochrony twarzy i oczu w formie przyłbicy dostępne są w dwóch podstawowych rodzajach. Wyróżniamy:

 • przyłbice pasywne,
 • przyłbice automatyczne. 

Ochrona oczu przy pomocy przyłbicy pasywnej jest uwarunkowana zastosowaniem najlepszej jakości barwionego szkła. Ochrona oczu i twarzy BHP ma być nałożona w trakcie wykonywania wszystkich czynności zawodowych (maskę należy nasunąć na głowę, a łuk opuścić na twarz). Ochrona wzroku wymaga zastosowania ciemnych szkieł, dlatego w celu skontrolowania efektów pracy spawacz musi podnosić przyłbic e. Wiele osób uważa, że ochrona oczy BHP przy pomocy przyłbicy pasywnej jest nieco irytująca i pracochłonna, ale tę opinię każdy powinien wyrobić sobie sam. Ochrona twarzy jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Ochrona oczu odbywać się także przy pomocy przyłbicy automatycznej. Ta opcja zasługuje na szczególną uwagę, gdyż modele zostały wzbogacone w filtry, dzięki którym użytkownicy mogą bezproblemowo regulować przyciemnienie. Wszystkie czynności odbywają się w sposób zupełnie automatyczny i pozwalają uniknąć kontuzji i pogorszenia wzroku. BHP okulary ochronne najwyższej jakości działają podobnie, ale nie zasłaniają całej twarzy. Ochrona twarzy przy pomocy przyłbicy automatycznej odbywa się, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii ciekłokrystalicznej. Spawacze nie muszą bezustannie spuszczać i podnosić przyłbicę. Ochrona oczu jeszcze nigdy nie była tak wygodna. Najbardziej zaawansowane modele zostają wyposażone również w wyświetlacze LCD oraz detektory łuku. Ochrona oczu i twarzy jest w stanie zapobiec wypadkom i trwałemu uszkodzeniu wzroku, dlatego nie warto na niej oszczędzać. 

Nakaz stosowania ochrony oczu – na co zwracać uwagę

Ochrona twarzy stanowi bardzo istotny element wielu strojów roboczych. Wykorzystuje się ją w przypadku lżejszych prac, wśród których wymienia się ogrodnictwo, leśnictwo i podejmowanie się zadań instalacyjnych, ale jej rola jest nieodzowna w przypadku bardziej zaawansowanych i niebezpiecznych zadań. Mowa przede wszystkim o stolarzach, spawaczach i chemikach. W przypadku ostatniej grupy okulary ochronne chemiczne powstają z wyjątkowo trwałych materiałów, dzięki czemu szkodliwe, żrące substancje nie są w stanie negatywnie wpłynąć na jakość oglądanego obrazu i przyczynić się do pogorszenia efektów pracy. 

Ochrona oczu jest odpowiednia, kiedy używana przyłbica:

 • powstała z trwałych materiałów, 
 • nie stanowi dużego obciążenia dla głowy (niewielka waga), 
 • jest uniwersalne (można jej używać zarówno latem, jak i zimą), 
 • może być noszona z kaskami oraz hełmami, 
 • ochrona wzroku jest pełna oraz kompletna. 

Ochrona oczu jest ważna, ale w trakcie wykonywania niebezpiecznych prac nie można zapominać o pozostałych częściach twarzy. W przypadku pracy chemików nakaz stosowania ochrony oczu i twarzy jest bardzo ważnym elementem wykonywania obowiązków zawodowych, gdyż używane substancje mogą przyczynić się do trwałego uszkodzenia naskórka i powstania głębokich blizn. Ochrona twarzy nie może mieć żadnych luk i wolnej przestrzeni, gdyż właśnie w tych miejscach przedostają się ciecze, kawałki materiału czy wspomniane już substancje chemiczne. Rozbryzgi cieczy są bardzo groźne, a kiedy trafią do oka, mogą przyczynić się do poważnej infekcji, która w znacznym stopniu pogorszy wzrok albo przyczyni się do całkowitej utraty widzenia. 

Okulary ochronne do pracy, przyłbice czy osłony twarzy powinny dobrze pasować, nie mogą utrudniać oddychania i wykonywania czynności zawodowych i jednocześnie mają zostać dopasowane do charakteru wykonywanej pracy i niebezpieczeństw z nią związanych.

ODPOWIEDZIALNA OCHRONY OCZU I TWARZY

JAK SKUTECZNIE CHRONIĆ TWARZ I OCZY W TRAKCIE WYKONYWANIA PRACY

ŚRODKI OCHRONY OCZU I TWARZY - ZADANIA I CECHY

NAJWAŻNIEJSZE ŚRODKI OCHRONY TWARZY I OCZU W PRACY

OCHRONA OCZU I TWARZY

GOGLE OCHRONNE