Gaśnica proszkowa ABC 2 kg OGP-2XABC-PM C
110.70 zł
Gaśnica proszkowa ABC 2 kg
Gaśnica proszkowa ABC 2 kg
Gaśnica śniegowa do gaszenia pożarów z uchwytem do zamocowania na ścianie
Aby urządzenie gaśnicze robocze spełniało swoją funkcję, musi być odpowiednio skuteczne i wykorzystywane we właściwych warunkach. Skuteczność gaśnicy może zostać sprawdzona po przeczytaniu etykiety znajdującej się na obudowie. Każda gaśnica śniegowa czy gaśnica proszkowa ma także drugą część etykiety, na której widnieją piktogramy oraz opisy grup pożarów, które mogą zostać ugaszone zakupionym sprzętem. W praktyce, jeśli dochodzi do pożaru materiału, czyli bawełny albo dzianiny, czyli zasłon, sofy czy łóżka najlepiej sprawdzi się urządzenie pianowe. Gaśnica śniegowa i gaśnica proszkowa nie przyniosą tak dobrych i szybkich rezultatów. Z kolei gaśnica śniegowa to najlepszy wybór w przypadku pożaru skrzynki elektrycznej, gdyż jej podstawowym zadaniem jest ograniczenie tlenu w źródle pożaru, co przyczyni się do szybkiego ugaszenia ognia. Jeśli przy pożarze elektryczności zostanie zastosowane urządzenie gaśnicze robocze na wodę, ryzyko porażenia z innymi naprawdę groźnymi konsekwencjami jest naprawdę wysokie. Jeszcze zanim sprzęt wykorzystywany do gaszenia pożaru znajdzie się w domu czy zakładzie pracy, trzeba nabyć wieszak na gaśnice, który zdecydowanie ułatwi przechowywanie sprzętu.
Gaśnica śniegowa wykorzystuje dwutlenek węgla określany jako gaz obojętny. CO2 występuje w zbiornikach ciśnieniowych w formie sprężonej. Oznacza to, że po zwolnieniu blokady, ciśnienie ulega spadkowi, tak samo, jak i temperatura, która przyczyniła się do rozniecenia pożaru i odpowiada za jego podtrzymanie. Gaśnica śniegowa używa specjalnego zbiornika ciśnieniowego, w którym nagromadzony środek gaśniczy osiąga temperaturę do -78 stopni C. Gaśnica śniegowa działa bardzo szybko i skutecznie, ale w trakcie jej użytkowania trzeba zachować szczególną ostrożność. Tlen zostaje usunięty z płomieni, co sprawia, że proces spalania ulega znacznej redukcji. Gaśnica śniegowa nie generuje żadnych strat, czyli nie ma zalanych sprzętów czy zniszczonych przestrzeni.
Gaśnica proszkowa wykorzystuje specjalny proszek. Najczęściej stosuje się:
Wspomniany proszek gaśniczy zostaje wyrzucony przy pomocy czynnika napędowego, który jest cały czas pod ciśnieniem. Gaśnica proszkowa to doskonały sposób radzenia sobie z pożarem. Warto zaznaczyć, że gaśnica proszkowa nie przewodzi prądu, dlatego sprawdzi się do gaszenia urządzeń elektrycznych pozostających pod napięciem. Gaśnica przeciwpożarowa tego typu nie może zostać wykorzystana w pomieszczeniach serwerowni oraz do gaszenia układów scalonych czy teleskopowych. Gaśnica proszkowa świetnie gasi pożar, ale po jej zastosowaniu na sprzętach, w budynkach i wszędzie, gdzie urządzenie zostało zastosowane, pozostawia pył, który szkodzi sprzętom (zanieczyszcza podzespoły elektroniczne albo cylindry).
Urządzenie gaśnicze robocze wykorzystujące pianę doskonale nadaje się do gaszenia drewna, papieru, plastiku, śmieci oraz tkaniny. Gaśnica przeciwpożarowa gasi płomienie wodą połączoną ze środkiem pianotwórczym, który po napowietrzeniu generuje pianę wnikającą w płonący materiał. Ten rodzaj generuje warstwę izolacyjną, co sprawia, że gaśnica doskonale radzi sobie także z cieczami palnymi.
Jednym z najczęściej spotykanych modeli jest gaśnica samochodowa wodna, która oprócz wody powstaje także z wykorzystaniem węglanu potasu chroniącego przed zamarznięciem cieczy. Gaśnica przeciwpożarowa nie może zostać wykorzystana do gaszenia urządzeń elektrycznych oraz materiałów niebezpiecznych. Koc gaśniczy jest bardzo przydatny zarówno w miejscu pracy, jak i samochodzie, dlatego warto zawsze mieć go pod ręką.
Gaśnica śniegowa oraz gaśnica proszkowa to dwa najczęściej wybierane modele, które podnoszą poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy i dają pracownikom pewność, że są dobrze chronieni przez kadrę kierowniczą. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji reguluje wszystkie zasady odnośnie do doboru gaśnic do powietrzni budynku oraz zagrożeń występujących w zakładzie pracy.
Jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg, który ma gaśnica śniegowa czy gaśnica proszkowa przypada:
Gaśnica śniegowa czy gaśnica proszkowa musi znaleźć się w odpowiednim miejscu. Koc gaśniczy, który jest pod ręką, również może szybko pomóc, a nawet ochronić przed tragedią. Gaśnica przeciwpożarowa powinna występować:
Gaśnica śniegowa przydaje się w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne i źródła ciepła. Warto jednak podkreślić, że urządzenie gaśnicze robocze nie może znaleźć się w niewielkiej odległości od pieca, grzejnika czy miejsca nasłonecznionego.
Gaśnica proszkowa jest wymagana także w obiektach wielokondygnacyjnych. W ich przypadku należy rozmieścić je w tych samych miejscach na wszystkich kondygnacjach. Koc gaśniczy także powinien znaleźć się w widocznym miejscu.
Gaśnica proszkowa doskonale nadaje się nie tylko do wnętrza budynku, ale również do pojazdów mechanicznych. Gaśnica samochodowa szybko poradzi sobie z niebezpieczeństwem.