Hełmy i kaski ochronne – jaki kolor co oznacza?

Kask ochronny na głowie uratował i nadal uratować może nie jedno życie. Budowa to niezwykle niebezpieczny teren, dlatego powinno zachować się na nim szczególną ostrożność. Nigdy nie wiadomo co może wydarzyć się na budowie. Nieodłącznym elementem każdego pracownika budowy powinien być kask ochronny. Jednak pamiętać należy, że w przypadku placu budowy znaczenie ma kolor kasku. Kolory kasku charakteryzują funkcję, jaką pracownik pełni na budowie.  Dzięki funkcjonującej na budowie kolorystyce kasków, pracownikom łatwiej zlokalizować daną osobę. Co więcej, kolory kasków są symbolem dobrze zorganizowanej budowy.

Brak kasku ochronnego, w przypadku zagrożeń budowlanych doprowadzić może do:

 • lekkie obrażenie głowy,
 • pęknięcie czaszki,
 • uszkodzenia górnego odcinka kręgosłupa,
 • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
 • wstrząśnienie mózgu.

Kask chroni przed spadającymi z wysokości przedmiotami i zabezpiecza przed uderzeniem głową w przeszkodę.

Czy kolor kasku ma znaczenie? Co oznacza dany kolor?

Kask jest przede wszystkim środkiem ochronnym. Jednakże odpowiedni kolor pozwala już z daleka rozpoznać, z pracownikiem jakiego szczebla ma się do czynienia. Kod kolorystyczny jest uniwersalny i należy go przestrzegać, gdyż zapewnia to większy porządek na placu budowy.

 • Kask ochronny żółty – jest najczęściej spotykanym, charakteryzuje pracowników fizycznych.
 • Kask ochronny pomarańczowy – ten kolor kasku zarezerwowany jest dla osób wykonujących pomiary, czyli geodetów. Geodeci, powinni nosić go w kilku jeszcze innych przypadkach.
 • Kask ochronny biały – kask tego koloru, charakterystyczny jest dla inżynierów budowlanych, inspektorów nadzoru budowlanego, kierownika budowy i inżynierów pomocniczych, w tym na przykład dla inżynierów ochrony środowiska.
 • Kask ochronny czerwony – znajduje swe przeznaczenie wśród praktykantów na placu budowy oraz gości. Otrzymują go zatem, chociażby inwestorzy albo nabywcy lokali, którzy poruszają się po placu budowy.
 • Kask ochronny czarny – bardzo charakterystyczny, aczkolwiek rzadko spotykany. Jedyną osobą, uprawnioną do noszenia czarnego kasku ochronnego jest przebywający na placu budowy architekt. ▪ Kask ochronny niebieski – można rzec, że to kolor do zadań specjalnych. Nosić powinien go na przykład elektryk na placu budowy, a także osoba obsługująca maszyny budowlane i pracująca na wysokości.
 • Kask ochronny zielony – przeznaczony jest dla osób dbających na placu budowy o BHP, czyli pracowników i inspektorów BHP.  

Ważne przy wyborze kasku ochronnego na budowę

 • Wytrzymałość. A to za sprawą zastosowania wysokiej klasy tworzywa o odpowiedniej strukturze, które w chwili uderzenia skutecznie zaabsorbuje energię. Ważną rolę wytrzymałościową pełnią, także funkcje konstrukcyjne – profile, rowki, żłobienia.
 • Wygoda. Noszenie kasku, nie powinno powodować zbytniego dyskomfortu. Użytkownik musi mieć możliwość dopasowania kasku do indywidualnych potrzeb, a jednocześnie noszenia go tak, aby głowa była w jak największym stopniu osłonięta.
 • Dodatkowe funkcje. Specjalna konstrukcja hełmu z daszkiem, podobnie jak z okularami ma duże znaczenie przy wykonywaniu niektórych typów prac. Zatem przy wyborze należy zwrócić na to uwagę.
 • Normy, przede wszystkim EN-397, a także inne certyfikaty bezpieczeństwa, które poświadczają jego wartość jako środka ochrony osobistej.

Stan techniczny kasku budowlanego

Aby zachować właściwości ochronnych kasku, należy zadbać o prawidłowy stan techniczny kasku. Ważna jest regularna kontrola skorupy i zawieszenia oraz wymiana uszkodzonych elementów. W przypadku poważnego uszkodzenia, kask powinien być natychmiast wymieniony. Na kasku nie należy stosować farb, rozpuszczalników, klejów czy samoprzylepnych etykiet, z wyjątkiem tych rekomendowanych przez producenta.

OCHRONA GŁOWY-KASKI OCHRONNE na Ochrona głowy

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.