Odpowiedzialna ochrony oczu i twarzy

Umiejętne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony oczu zapewnia ochronę wzroku oraz gałki ocznej przed szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami mogącymi wystąpić w środowisku pracy. Skuteczne stosowanie środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony oczu zależy nie tylko od wyposażenia w nie przez pracodawcę, ale od zdyscyplinowania pracowników.

Pracownicy nie zawsze stosują się do obowiązku korzystania z zabezpieczeń, tłumacząc to najczęściej uciążliwością i utrudnieniami w zakładaniu wszelkiego rodzaju środków ochrony indywidualnej.

Ochrona oczu i twarzy - obowiązki pracodawcy

W pierwszej kolejności, obowiązkiem pracodawcy jest zlikwidowanie zagrożeń poprzez zastosowanie środków ochrony zbiorowej. Jednak w licznych przypadkach wyeliminowanie zagrożeń przez zastosowanie ochrony zbiorowej nie jest możliwe. W przypadku ochrony oczu pracodawca dostarczyć powinien pracownikom zabezpieczenia odpowiednie do istniejącego zagrożenia. Przy wyborze ochrony indywidualnej oczu ważnym jest zarówno uwzględnienie komfortu pracy, jak i stanu zdrowia pracownika.

Rodzaje środków ochrony oczu i twarzy

Środki ochrony indywidualnej maskujące oczy oraz najbliższe ich otoczenie, a także ochraniające twarz, szyję, uszy i kark dzieli się na cztery następujące kategorie:

Okulary ochronne są najpopularniejszym rodzajem środków ochrony oczu. Wersja z szybkami bez filtrów zabezpiecza oczy przed kontaktem z ciałami stałymi. Okulary z filtrami, najczęściej z zabarwioną szybką chronią także przed promieniowaniem nadfioletowym, podczerwonym i  jaskrawym światłem. Dla skuteczniejszej ochrony okulary ochronne wyposażone powinny być w boczne osłony, wskazanym jest także, by były wyposażone w osłony od strony czoła. W przypadku zagrożenia uderzeniem odprysków z dołu stosować należy gogle ochronne lub osłony twarzy.

Gogle ochronne ściślej niż okulary ochronne obejmują twarz w okolicy oczu użytkownika. Z uwagi na szczelne przyleganie ich do twarzy posiadają właściwości, które zabezpieczają przed zaparowaniem szkieł. Istnieją też gogle z pośrednim systemem wentylacji zabezpieczającym przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi.

Osłony twarzy wykonywane są z tworzyw sztucznych lub siatki metalowej, tak by chronić przed szkodliwym promieniowaniem. Przystosowane są do eksploatowania w różnych środowiskach w zależności od zastosowanego tworzywa czy kształtu konstrukcji. Nierzadko ochraniają też szyję i podbródek. Osłony te montowane mogą być na nagłowiu lub na hełmie ochronnym. Do osłon twarzy zaliczamy także przyłbice, w tym przyłbice spawalnicze, kaptury i tarcze spawalnicze .

Przyłbice spawalnicze mocowane mogą być do głowy spawacza, jak również do jego hełmu ochronnego. Składają się z korpusu, ramki i nasady filtrów i ochraniają całą twarz.


W przypadku korzystania z tarczy spawalniczej spawacz sam trzyma jej rękojeść, chroniąc oczy, twarz i szyję. Tarcze składają się z korpusu, w którym umieszczona jest ramka na filtry.


Sprzęt chroniący oczy i twarz może osłaniać przed czynnikami biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, promieniowaniem optycznym.
Różnego rodzaju artykuły BHP używane przez spawaczy chronią również oczy przed łukiem powstającym przy zwarciu elektrycznym podczas spawania.

Polecamy zakładkę OCHRONA OCZU I TWARZY na Ochrona oczu i twarzy

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.