Odzież ostrzegawcza

Odzież odblaskowa

Odzież ostrzegawcza stosowana jest wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko potrącenia pracownika przez ruchome pojazdy, maszyny lub inne obiekty oraz poruszających się po drogach przy ograniczonej widzialności. Chociaż nie zapewnia ona pełnego bezpieczeństwa, to optymalizuje poziom widoczności i znacznie zmniejsza ryzyko wypadku.

Odzież ostrzegawcza oferowana jest do stosowania w sytuacjach, w których obecność osoby musi być wizualnie sygnalizowana o każdej porze dnia i nocy, w warunkach ograniczonego oświetlenia naturalnego lub oświetlenia sztucznego.   
Materiały odblaskowe wykorzystywane są nie tylko na odzieży roboczej. Coraz częściej widoczne są w życiu codziennym – na odzieży, wózkach dziecięcych, butach, itp. Poprawia to zdecydowanie bezpieczeństwo pracowników oraz wszystkich osób narażonych na potrącenia przez pojazdy.
W sferze zawodowej określają je polskie i europejskie normy PN-EN ISO 20471. Artykuły spełniające tę normę gwarantują wysoką widzialność z każdej strony, zarówno w dzień jak i w nocy, w każdych warunkach, w jakich przyjdzie pracownikowi wykonywać obowiązki zawodowe. Norma mówi o odzieży, prezentuje jej przykładowe kroje. Znajduje się w niej również ważne informacje o samych materiałach odblaskowych. Odzież ostrzegawcza, której zadaniem jest  sygnalizowanie obecności jej użytkownika, powinna być wykonana z dwóch rodzajów materiałów:

  • materiału tła o właściwościach fluorescencyjnych, o barwach: czerwonej, pomarańczowo - czerwonej, żółtej – zapewniających widzialność w dzień,
  • materiału odblaskowego, którego zadaniem jest odbijanie światła w kierunku jego źródła.

Norma PN-EN ISO 20471

Norma PN-EN ISO 20471 precyzyjnie określa wymagania dotyczące barwy i odblaskowości, jak również minimalnych powierzchni oraz rozmieszczenia materiałów w odzieży ochronnej. Nakłada ponadto obowiązek informowania użytkownika o maksymalnej ilości cykli i sposobie prania, którym poddać można odzież przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony. W PN-EN ISO 20471 położono duży nacisk na wymagania związane z konstrukcją odzieży odzieży tak, aby wyróżniała ona użytkownika z otaczającego środowiska, tworząc kontrast w warunkach statycznych oraz w ruchu.

Grupy odzieży ostrzegawczej

Wyodrębniono 5 grup odzieży ostrzegawczej:

  • tułów: kamizelki i narzutki ostrzegawcze,
  • okrywającej tułów i ramiona: bluzy, kurtki, koszule - z długimi rękawami oraz, niewyodrębnione we wcześniejszych edycjach normy, wyroby okrywające tułów i ramiona z krótkimi rękawami, np. koszulki typu T-shirt, koszule,
  • okrywającej nogi: spodnie do pasa i tzw. spodnie ogrodniczki,
  • okrywającej nogi i tułów: kombinezony bez rękawów,
  • okrywającej tors, ręce i nogi: kombinezony.

Taki podział odzieży ostrzegawczej zapewnia proste i jednoznaczne przyporządkowanie danego wyrobu odzieżowego dla określonej grupy.

Ubrania odblaskowe

Odzież ostrzegawcza

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.