Robocza odzież BHP – odpowiednia do pory roku

Praca wykonywana na świeżym powietrzu przez cały rok zobowiązuje pracodawcę do wyposażenia pracowników w odpowiednią odzież roboczą. Klimat w

Polsce jest mocno zróżnicowany, zależny od pory roku i coraz bardziej nieprzewidywalny. Zmienność temperatur, zróżnicowane formy opadów atmosferycznych oraz ewentualność wystąpienia anomalii pogodowych, wymusza na pracodawcach dokładne planowanie, a następnie dobór odzieży roboczej. Nieprzewidywalność pogody sprawia, że pracownicy wykonujący pracę na zewnątrz posiadać powinni odzież dostosowaną do każdej pogody, niskich i wysokich temperatur, deszczu, wiatru, mrozu.

Odzież robocza a pora roku

Gdy na zewnątrz panują ciepłe warunki, istnieje większa dowolność w doborze odzieży roboczej, jednak gdy zaczyna się okres jesienno-zimowy dobór odzieży staje się zadaniem bardziej wymagającym. Należy zaopatrzyć pracowników w wiele akcesoriów zapewniających ciepło i odpowiednią wilgotność. Nie wystarczy wtedy klasyczna odzież typu spodnie czy spódnica, koszula, bluza, trzeba zastanowić się nad wyposażeniem pracowników, chociażby w bieliznę termoaktywną, doskonale zabezpieczającą przed chłodem, regulującą cyrkulację powietrza. Zastosować można także inne dość klasyczne rozwiązanie, jakim jest zakup zestawu zimowego składającego się z wielosezonowych kurtek (z odpinanymi rękawami, kapturem i ocieplaczem), praktycznych lekkich polarów, czapek i rękawic chroniących przed zimnem.

Według obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, wybór odzieży roboczej zależy także od wykonywanego zawodu. Dodatkowo odzież robocza BHP powinna być wygodna oraz komfortowa i dawać pracownikowi pełną swobodę ruchu.

Odzież robocza, to także wizerunek pracownika i firmy go zatrudniającej

Pracodawca dbając o pracownika, podnosi prestiż firmy. Odpowiednio zabezpieczony pracownik, prawidłowo odziany i wyposażony w należyte akcesoria zawsze stanowić będzie wizytówkę firmy. Wielogodzinna praca na powietrzu może być dużym wyzwaniem i problemem. Jednak przestanie nim być w momencie, gdy ubiór pracownika dostosowany zostanie do panujących warunków pogodowych.

Jaką odzież roboczą wybrać

W pierwszej kolejności powinno kierować się funkcjonalnością, a konkretnie tym, do czego dana odzież jest przeznaczona i czy spełni swoje zadanie.
W przypadku lata i upałów odzież robocza musi być zarówno wygodna, jak i praktyczna. Panujące w okresie letnim temperatury mogą być kłopotliwe zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Pamiętać należy, że wysokie temperatury powodują spadek wydajności i efektywności pracy. Wysokie temperatury oraz słaba wilgotność powietrza sprawia, że człowiek nadmiernie się poci i dlatego też odzież robocza powinna dobrze wchłaniać wilgoć oraz zapewniać optymalną wentylację. W okresach letnich odzież powinna być wykonana w miarę możliwości z lekkich oraz przewiewnych materiałów, tak aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko przegrzania się organizmu.

Do prac na zewnątrz, przy chłodniejszej porze roku przyda się wodoodporna odzież robocza, np. kurtka robocza z kapturem, mankietami z rzepami umożliwiającymi dopasowanie do nadgarstków i rękawic. Ważne, aby cechowała się wysoką wodoodpornością i oddychalnością.

Zimowa odzież robocza ma przede wszystkim chronić pracownika przed wychłodzeniem i odmrożeniami. Najważniejsze jednak jest zapewnienie pracującym w takich warunkach osobom właściwej odzieży roboczej, zabezpieczającej przed mrozem, wilgocią i opadami śniegu czy marznącego deszczu. Oprócz butów, kurtek i spodni, pamiętać należy o odpowiednich rękawicach i czapkach, a nawet o termoaktywnej bieliźnie. Jednak zarówno odzież, jak i niezbędne do niej akcesoria dobrać należy do rodzaju wykonywanej pracy. W zimę odzież robocza powinna być wykonana z materiałów zatrzymujących ciepło oraz niepozwalających na wychłodzenie się organizmu. O tym czy pracownikowi będzie ciepło w danym stroju decyduje również fakt, co znajduje się pod odzieżą wierzchnią - w zimne dni doskonale sprawdzi się odzież termoaktywna, która jest wygodna, ponieważ przylega bezpośrednio do ciała oraz daje bardzo dużo ciepła.


Dobrej jakości odzież roboczą oraz inne akcesoria na każdą porę roku dostępna na www.bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.