Odzież robocza, ochronna

Jak ubrać się do pracy z niebezpiecznymi substancjami? 

Odzież robocza i ochronna to specjalistyczne ubrania projektowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników w różnych środowiskach pracy. Ta odzież ma na celu chronić przed różnymi zagrożeniami, takimi jak obrażenia mechaniczne, termiczne, chemiczne czy biologiczne. Istnieje wiele różnych rodzajów odzieży roboczej i ochronnej, które są projektowane i stosowane w zależności od rodzaju pracy i specyfiki ryzyka. 

Wybór odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy. Przed podjęciem decyzji należy przeprowadzić ocenę ryzyka oraz dostosować odzież do specyfiki wykonywanej pracy oraz wymagań bezpieczeństwa.

Odzież robocza BHP odgrywa bardzo dużą rolę w wielu profesjach, szczególnie jeśli regularnie używane są niebezpieczne substancje chemiczne. Przypomnijmy, że chemikalia mogą występować w formie gazu, cieczy, pary oraz pyłu, dlatego odzież ochronna musi zabezpieczać wszystkie partie ciała. Co ważne, możesz zdecydować się na kilka form zabezpieczenia.

Jest 833 produktów.

Pokazano 1-20 z 833 pozycji

Aktywne filtry

KAMIZELKA OSTRZEGAWCZA
 • -0,50 zł

KAMIZELKA OSTRZEGAWCZA KOS-5

Cena podstawowa Cena 7.50 zł
netto

8,00 zł
7.50 zł
brutto

Kamizelka ostrzegawcza z dwoma poziomymi pasami odblaskowymi KOS-5

Raw-Pol R.E.I.S.
KOS-5

Strój BHP – na co możesz się zdecydować? 

Odzież BHP, czyli odzież ochronna BHP, powinna być odpowiednio dobrana do charakteru wykonywanych prac. Przykładowo, strój przeciwdeszczowy roboczy okaże się niezastąpiony w przypadku prac na otwartym powietrzu, podobnie jak strój roboczy zimowy — w okresie zimowym. Dostępne są także ubrania ochronne, które chronią przed czynnikami chemicznymi. Dlatego też odzież robocza chemoodporna, chemiczna oraz przeciwchemiczna to propozycje, które mają na celu ochronę ciała, a także zapobiegnięcie pogorszenia stanu zdrowia. Stosuje się je w przypadku:

 • awarii chemicznych, 
 • katastrof, 
 • pracy w przemyśle chemiczny, 
 • pracy w farmacji, 
 • wykorzystywania chemii w rolnictwie, 
 • prac lakierniczych,
 • prac z wykorzystaniem azbestu. 

Odzież robocza i odzież ochronna BHP powstaje z najlepszej jakości wytrzymałych materiałów, a po ukończeniu procesów produkcji zostaje oznakowana właściwym piktogramem, który informuje, że BHP ubrania robocze mogą być noszone w pracach kontaktowych z czynnikami chemicznymi. 

Wymieniona odzież robocza BHP wyprodukowana do pracy z substancjami chemicznymi może mieć także różne przeznaczenie. Część ubrań wykazuje działanie gazoszczelne, inne niegazoszczelne, część chroni przed działaniem strumieni cieczy albo rozpyloną cieczą czy cząstkami stałymi. Wybierana odzież robocza powinna zostać dopasowana do charakteru oraz miejsca wykonywanej pracy.

Jakie czynnikami warunkują poziom ochrony?

Strój BHP zapewnia optymalne bezpieczeństwo i chroni przed czynnikami chemicznymi, dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiałów. Producenci określają je w postaci klas odporności i są uzależnione od czasu przebicia substancji chemicznej przez materiał. 

Odzież ochronna może zostać zaliczona do:

 • 1 klasy, gdzie czas przebicia jest krótszy niż 10 minut, 
 • 2 klasy, gdzie czas przebicia jest krótszy niż 30 minut, 
 • 3 klasy, gdzie czas przebicia jest krótszy niż 60 minut, 
 • 4 klasy, gdzie czas przebicia jest krótszy niż 120 minut, 
 • 5 klasy, gdzie czas przebicia jest krótszy niż 240 minut, 
 • 6 klasy, gdzie czas przebicia jest krótszy niż 480 minut.

Poziom bezpieczeństwa, jaki ma ubranie robocze BHP, jest uwarunkowane także rodzajem substancji chemicznej, przed którą ma chronić. W tym przypadku wyróżnia się zabezpieczenie przed:

 • kwasami organicznymi, 
 • kwasami i zasadami nieorganicznymi, 
 • olejami, 
 • środkami ochrony roślin, 
 • rozpuszczalnikami organicznymi, 
 • farbami oraz lakierami. 

Odzież robocza – przeznaczenie oraz materiał 

BHP odzież robocza może być jednorazowa, czyli przeznaczona jedynie do krótkotrwałego użytkowania, ale dostępne są także propozycje, które są wielokrotnie noszone i dopiero w trakcie regularnego kontaktu ze szkodliwymi substancjami przestają zapewniać optymalną ochronę. Odzież robocza noszona jednorazowo albo przez krótki czas powstaje przy pomocy folii oraz włókien. Ten rodzaj sprawdza się najlepiej w trakcie lakierowania czy malowania, kiedy ryzyko uszkodzenia ciała jest stosunkowo niewielkie i ma spełniać przede wszystkim funkcję zabezpieczającą.  

Z kolei odzież ochronna do długotrwałego użytkowania powstaje ze specjalnych tkanin powleczonych. Ich wytrzymałość jest uwarunkowana impregnacją przy pomocy dobrej jakości wytrzymałych środków. Ubranie robocze BHP ma przypisaną wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu nie przepuszcza agresywnych substancji, które są w stanie wywołać wiele szkód w ciele człowieka. Bardzo ważne, żeby odzież robocza BHP po każdym użyciu została poddana czyszczeniu, które określane jest jako dekontaminacja.

BHP ubrania robocze chroniące przed pyłem

Jak już wspomniano na początku, substancje chemiczne występują w różnej formie, co oznacza, że w trakcie wykonywania czynności zawodowe można spotkać również pyły. BHP odzież robocza przeznaczona do tego rodzaju prac przylega do ciała, powstaje z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu uniemożliwia penetrację pyłu. Mankiety rękawów oraz nogawki mają specjalne ściągacze. Można je znaleźć także przy kołnierzu oraz kapturze. Wszystkie elementy sprawiają, że odzież robocza zabezpiecza nawet w przypadku wykonywania trudnych i niebezpiecznych prac. Na uwagę zasługują wykorzystane tkaniny o odpowiednich splotach, które przepuszczają nieco powietrza, ale jednocześnie blokują przedostawanie się szkodliwych pyłów toksycznych, szczególnie azbestu. 

Ubranie robocze BHP chroniące przed chemikaliami – na co zwracać szczególną uwagę?

Odzież robocza BHP wykorzystywana w pracy z substancjami chemicznymi powinna przede wszystkim ograniczyć albo całkowicie wyeliminować zagrożenia uwarunkowane charakterem wykonywanych czynności. Odzież robocza to jednocześnie bariera ochronna

Czynniki, na które należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru ubrań ochronnych:

 • określenie substancji chemicznej, 
 • kontrola zagrożenia, 
 • zapoznanie się z intensywnością działania używanych substancji, 
 • wyznaczenie toksyczności i stężenia substancji chemicznej, 
 • czas przebicia, 
 • ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Odzież robocza BHP zawsze jest dobierana na podstawie rodzaju używanej substancji chemicznej oraz jej postać. Warto mieć na uwadze, że wraz ze zmianą temperatury, właściwości wybranych środków ulegają zmianie. Zabezpieczenie ciała ma często wszechstronny charakter, gdyż przy wykonywaniu obowiązków zawodowych mogą pojawiać się także zupełnie inne zagrożenia. Wśród nich przede wszystkim:

 • promieniowanie, 
 • zagrożenia elektrostatyczne, 
 • ostre przedmioty i narzędzia, 
 • odpryski nagrzane do wysokiej temperatury, 
 • substancje biologiczne. 

BHP odzież robocza nawet wykonana z najlepszej jakości materiału i dodatkowo zaimpregnowana nie daje całkowitego zabezpieczenia przed niebezpiecznymi substancjami, dlatego często warto zastosować dodatkową ochronę, zamiast radzić sobie z przykrymi konsekwencjami uszkodzenia ciała. 

Przed wyborem sprawdź czas przebicia, gdyż poszczególni producenci zapewniają zupełnie inną wytrzymałość i przeznaczenie oferowanych ubrań. Zakładana każdego dnia odzież robocza BHP musi zapewniać także komfort w trakcie pracy. Nie ma wątpliwości, że wraz ze wzrostem poziomu ochrony zmniejsza się wygoda przy noszeniu. Jest to uwarunkowane zastosowaniem dodatkowych warstw materiału, mniejszą elastycznością oraz ograniczoną podatnością tworzywa na ruchy. Ważne jest więc, aby dopasować strój roboczy BHP nie tylko do rodzaju środka, przed którym ma chronić, ale także do warunków panujących podczas wykonywania pracy. Jednak mimo wszystko komfortowe parametry ochronne są ważniejsze niż odczuwany dyskomfort. Warto też pamiętać o tym, że krój kombinezonu dla pań ma inny fason niż modele przeznaczone dla mężczyzn. Tylko właściwie dopasowany strój roboczy BHP zapewni Ci optymalną ochronę

W naszym sklepie internetowym dostępne są ubrania robocze, które możesz dopasować do własnych potrzeb. W asortymencie hurtowni odzieży roboczej Bezpieczeństwo-BHP znajdują się między innymi: