ODZIEŻ JEDNORAZOWA

Odzież ochronna jednorazowego użytku to środki ochrony indywidualnej, zapewniające higienę i czystość w środowisku pracy. Korzystanie z odzieży jednorazowej ma na celu prawidłową ochronę pracownika, odbiorcy, pacjenta jak również produktu.

Gdzie stosowana powinna być odzież jednorazowa?

Odzież jednorazowa krótkotrwałego użytkowania znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieją podwyższone wymagania higieniczne. Odzież jednorazową krótkotrwałego użytku najczęściej spotkać można w:

 • szpitalach,
 • gabinetach medycznych,
 • salonach kosmetycznych oraz spa,
 • laboratoriach i instytutach badawczych,
 • zakładach o wysokiej czystości,
 • szeroko pojmowanym przemyśle spożywczym.

Do produkcji odzieży jednorazowego użytku wykorzystywane są materiały o wysokich parametrach użytkowych. Najczęściej są to:

 • folie HDPE różnej grubości i różnego koloru,
 • materiał Tychem ® chroniący przed cząstkami radioaktywnymi i zagrożeniem biologicznym,
 • polipropyleny, z których powstaje fizelina używana do szycia czepków i czapek, fartuchów, laboratoryjnych, kombinezonów, ochraniaczy na obuwie, kapturów i innych artykułów BHP.

Medyczna odzież jednorazowa wykonana jest z włókniny czyli materiału, odpowiednich dla branży medycznej.

Jak często należy wymieniać odzież jednorazową?

Jednorazowe indywidualne środki ochrony stanowią wyposażenie niezbędne we wszystkich gabinetach kosmetycznych oraz spa, często niezbędne także dla pacjentów. Liczne zabiegi kosmetyczne, kosmetologiczne czy spa wymagają nałożenia przez osobę poddająca się zabiegowi odzieży jednorazowej, takiej jak czepek, ochraniacze, osłonki, jednorazowa bielizna.
Jednorazowa odzież ochronna i zabiegowa dedykowana jest także pacjentom i osobom odwiedzającym. Pozwoli to na zachowanie wysokich standardów higienicznych wykonywanych zabiegów, jak również miejsc przebywania chorych. Pamiętać należy, że jest to odzież dedykowana do krótkotrwałego, jednorazowego użycia i ubranie takie należy wymieniać po kontakcie z każdym pacjentem, aby zachowane zostały wszelkie standardy bezpieczeństwa i higieny.
Jednorazowa odzież ochronna to także niezbędne wyposażenie pracowników firm produkcyjnych, przetwórstwa spożywczego i zakładów farmaceutycznych.

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z ODZIEŻY JEDNORAZOWEJ?

Najważniejsze zalety jednorazowych ubrań ochronnych i ich przewaga nad tradycyjną odzieżą:

 • Wyższy poziom higieny

Wszędzie tam, gdzie bezwzględnie wymagana jest odzież jednorazowego użytku jej stosowanie jest gwarantem wysokiego poziomu higieny i czystości.

 • Innowacyjność

Ciągłe zmiany, tempo życia i jego wysoki poziom nakładają na nas podążanie za postępem i nowoczesnością. Innowacyjne rozwiązania zapewniają komfort i bezpieczeństwo.

 • Cechy materiału

Nowoczesne rozwiązania, lekkość tkanin, miękkość, przewiewność, wytrzymałość na rozerwanie, bezpyłowością to kolejny atut przemawiający za korzystaniem z odzieży jednorazowej.

 • Wygoda podczas użytkowania

Wysokiej jakości jednorazowe ubrania ochronne są wygodne w użyciu, zapewniają doskonałą ochronę wszystkim, którzy jej potrzebują, począwszy od personelu medycznego, pracowników przemysłu spożywczego i gastronomicznego, pacjentów, gości wizytujących zakład produkcyjny oraz innych użytkowników.

 • Ergonomia produktu

Jednorazowa odzież ochronna, znajdująca się w tej samej grupie produktów ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach pracy, i tak na przykład:
- rękawice – używane są w gabinetach zabiegowych i medycznych, w przemyśle spożywczym, w laboratoriach, sklepach, etc.
- czepki – znajdą zastosowanie w szpitalach, gabinetach medycznych, laboratoriach, zakładach produkcyjnych i gastronomicznych,
- fartuchy jednorazowe – niezbędne w gabinetach zabiegowych, laboratoriach, wśród farmaceutów i pracowników innych branż, jak również jako okrycie dla odwiedzających w placówkach służby zdrowia.

 • Bez używania środków chemicznych

Przy zastosowaniu odzieży jednorazowego użytku eliminujemy wybielacze, proszki do prania i inne detergenty, które mogą być uczulające.

 • Konkurencyjna cena

Odzież jednorazowa, jak chociażby fartuchy wykonane z włókniny polipropylenowej są znacznie tańsze od wyrobów wielokrotnego użytku. Do tego, zawsze mają świeży i efektowny wygląd.

 • Oszczędności

- niska cena,
- nie wymagają prania i prasowania, czyli związanych z tym kosztów,
- są estetyczne, lekkie i funkcjonalne.

Higiena i sterylność w gabinecie

Jaka odzież jednorazowa niezbędna jest w gabinetach?

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia oraz zadbać o bezpieczne wykonanie zabiegu, zarówno dla strony wykonującej, jak i odbiorcy usługi niezbędne jest korzystanie z odzieży i akcesoriów jednorazowych. Niezależnie od tego, czy potrzebne są maski na twarz, fartuchy, rękawice czy okulary ochronne, na stronie www.bezpieczenstwo-bhp.pl znaleźć można odpowiednią odzież ochronną dla swoich potrzeb.

Ochrona głowy

I tak na przykład – GABINET STOMATOLOGICZNY. Zadania, przed jakimi często stają stomatolodzy bywają niezwykle wymagające. Oznacza to konieczność szczegółowego przygotowania w zakresie wyposażenie gabinetu przed przyjęciem pacjenta. Czepek chirurgiczny – akcesorium proste i niedrogie, aczkolwiek pełniące bardzo ważną rolę. Chroni przed szeregiem zanieczyszczeń – włosy, kurz, łupież – jakie mogłyby zagrażać sterylności zabiegu, pacjentowi i samemu operatorowi. Wyposażenie lekarza oraz pomocy dentystycznej w dobre czepki chirurgiczne to podczas wykonywania zabiegów z zakresu chirurgii szczękowej jeden z koniecznych elementów, który umożliwia utrzymanie wysokiego poziomu wykonywanych usług oraz zachowanie pełnego komfortu i bezpieczeństwa pacjenta.
Rękawiczki jednorazowe
Rodzaje rękawic jednorazowych, przeznaczonych dla pracowników jest bardzo duży i zróżnicowany. Wybór dostosowany musi być do grupy zawodowej, dla której są dedykowane i ściśle wiązać się z rodzajem zagrożeń, na które eksponowane są ręce. Niezmiernie ważna jest specyfika wykonywanych przez pracownika czynności zawodowych.
Rękawiczki jednorazowe oferowane personelowi medycznemu do badań diagnostycznych, ambulatoryjnych, lekarskich, zabiegów chirurgicznych czy w innych sytuacjach wymagających ochrony przed zakażeniem, substancjami drażniącymi czy podczas kontaktu z żywnością, to szeroki wybór bardzo różniący się czasem drobnymi, aczkolwiek istotnymi szczegółami: rękawiczki lateksowe nitrylowe i winylowe dla osób uczulonych na lateks. Mogą być pudrowe lub bez-pudrowe, cieńsze, grubsze. Różnią się także rozmiarem i kolorystyką.

DLA PRZYPOMNIENIA! Rękawiczki jednorazowe wchodzą w skład apteczek pierwszej pomocy

Kombinezony i ich przykładowe przeznaczenie

Zadaniem jednorazowego kombinezonu jest zabezpieczenie, w szczególności przed związkami chemicznymi, pyłem, azbestem, preparatami używanymi w przemyśle rolniczym i ciężkim. Kombinezon taki ma zapobiec bezpośredniemu kontaktowi np. laboranta z kwasami i zasadami, roztworami soli i związkami organicznymi i nieorganicznymi. Jednorazowe kombinezony cechuje lekkość i niezbędne dla produktu właściwości ochronne, gwarantujące osłonę przed szkodliwymi czynnikami.
Fartuchy medyczne jednorazowe
Fartuch medyczny stanowi jeden z elementów odzieży ochronnej. Ma na celu zabezpieczenie personelu medycznego i pacjenta przed zakażeniem patogenami. Fartuchy medyczne jednorazowego użytku są najczęściej stosowane przez lekarzy i pozostały personel medyczny. Korzystają z nich także pacjenci przygotowujący się do badań lub zabiegu oraz osoby odwiedzające chorych. Jednorazowe fartuchy medyczne są również odzieżą ochronną o przeznaczeniu dla pracowników w zakładach produkcyjnych, w których niezbędne jest utrzymanie wysokiego poziomu czystości: przemysł kosmetyczny, chemiczny, farmaceutyczny czy spożywczy.
Przed czym chroni fartuch medyczny jednorazowy?
Jednorazowa odzież medyczna, w tym fartuch jednorazowego użytku zapewniają znacznie lepszą higienę pracy niż tradycyjny fartuch wielokrotnego użytku. Lekarz korzystający z fartucha medycznego jednorazowego chroni pacjenta i siebie przed przedostaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak wirusy czy bakterie i innych zanieczyszczeń. Minimalizuje to ryzyko pojawienia się infekcji oraz innych chorób zakaźnych.
Ochraniacze na obuwie
Ochraniacze na obuwie w wersji jałowej i niejałowej to produkt przeznaczony dla personelu medycznego. Skorzystają z niego także osoby odwiedzające placówki opieki medycznej i szpitale. Chronią przed wnoszeniem do pomieszczeń zanieczyszczeń. Niezbędne wszędzie tam, gdzie wymagane są sterylne warunki. Jako zabezpieczenie obuwia właściwego w szpitalach doskonałym wyborem są również krótkie ochraniacze foliowe na buty. Wszystkie jednorazowe ochraniacze na obuwie mają na celu zwiększenie sterylności i są jednorazowego użytku.
Bardzo ważne wśród ochraniaczy stosowanych na buty, są te wykonane ze skóry bydlęcej - dedykowane dla spawaczy. Chronią zarówno stopę, podudzie oraz golenie przed urazami mechanicznymi i rozpryskami metali.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Higiena i dezynfekcja gabinetu
Niezwykle ważnym elementem wpływającym na higieniczne warunki, sterylność, a co za tym idzie komfort i bezpieczeństwo jest stosowanie środków czystości
Zachowanie higieny i staranna dezynfekcja ważna jest w wielu miejscach, między innymi w:

 • gabinetach lekarskich i stomatologicznych,
 • salonów kosmetycznych, gabinetów i ośrodków spa,
 • instytutów badawczych i laboratoriów,
 • zakładów o podwyższonej czystości,
 • przemyśle spożywczym.

WAŻNE! Wyżej wymienione miejsca wymagają szczególnej dbałości o estetykę, bezpieczeństwo i higienę. W obecnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa pamiętać należy o stosowaniu szczególnych zasad przestrzegania higienicznych warunków pracy.

Profesjonalna odzież ochronna o charakterze jednorazowego użytku, zgodna z normami dostępna na www.bezpieczenstwo-bhp.pl Odzież jednorazowego użytku dostępna jest w różnych rozmiarach i kolorach.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.