Fartuchy

Jak chronić ubranie przed szkodliwymi i niebezpiecznymi substancjami?

Każda praca wiąże się z pewnym ryzykiem zawodowym. W  trakcie wykonywania obowiązków używane są różne substancje, jedne z nich są niebezpieczne, a inne z kolei mogą jedynie ubrudzić odzież. Fartuch roboczy to jeden z przykładów odzieży, które warto wziąć pod uwagę w przypadku różnorodnych profesji, jak chociażby medyków, sprzątaczy oraz u osób zatrudnionych w przemyśle lekkim. Jak wybrać fartuch i jakie materiały są używane w trakcie produkcji?

Aktywne filtry

Fartuch ochronny BHP – na co zwracać uwagę w trakcie zakupów? 

Ochrona ciała i unikanie kontuzji w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych powinna stanowić priorytet każdego z nas. To warunek zdrowia, dobrego samopoczucia oraz kontynuacji wykonywania obowiązków zawodowych. Fartuchy robocze i ochronne zasługują na szczególną uwagę. Fartuch roboczy BHP to element odzieży, który zostaje wykorzystywany w trakcie wielu czynności oraz prac, które mają na celu ochronę ciała oraz używanego stroju roboczego. Fartuch roboczy damski oraz fartuch roboczy męski są wykonywane z różnych materiałów, dlatego można ich używać w zależności od potrzeb i charakteru pracy. Za przykład mogą posłużyć delikatne tkaniny, które sprawdzają się przede wszystkim w pracy lekarzy, a także wzmocnione modele służące kucharzom. Najbardziej zaawansowany sprzęt jest używany przez spawaczy. W ich przypadku niezbędne jest noszenie modeli skórzanych, co jest związane z odpryskującymi na wszystkie strony iskrami oraz nagrzanymi do wysokiej temperatury cząstkami.  

Branże, w których fartuchy ochronne są szczególnie przydatne:

  • medyczna, 
  • chemiczna, 
  • spożywcza, 
  • gastronomiczna. 

Fartuchy do pracy zapewniają bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, ale ich stosowanie wiąże się także z wygodą

Jak wybrać fartuch roboczy na każdą okazję?

Kiedy wybierasz fartuchy ochronne,  zwróć uwagę na sposób zapięcia. Możesz zdecydować się na model rozpinany oraz wiązany. Dopasuj go do własnych potrzeb, dzięki czemu bezpieczeństwo będzie wiązało się z wygodą. Możesz również zdecydować się na luźny fartuch roboczy czy na fartuch roboczy damski bez rękawów, które są idealnym wyborem dla osób ceniących sobie komfort podczas pracy. Fartuch ochronny damski ma nieco inną budowę niż męski, dlatego warto wybrać odpowiedni fason. Najważniejsze, żeby wybrany model był zgodny z potrzebami, jakie są ściśle powiązane z branżą oraz zajmowanym stanowiskiem. Fartuch ochronny gumowy może być wykorzystany, chociażby w zakładach pracy, gdzie produkty poddawane są obróbce wodnej, w magazynach czy w przypadku wykonywania gruntownych porządków. Dobrej jakości materiał chroni przed:

  • odpryskami, 
  • wodą, 
  • tłuszczem i innymi cieczami, 
  • opiłkami, 
  • zabrudzeniem ubrań. 

Fartuch ochronny kitel zapewnia najlepszą ochronę ubrania oraz ciała, dzięki czemu stanowi niezbędny element stroju roboczego w przypadku wielu profesji. 

Kiedy stosuje się fartuch roboczy? 

Fartuchy do pracy chronią przed zagrożeniami, które są ściśle związane z charakterem wykonywanej pracy. Kluczowe znaczenie odgrywa także prawdopodobieństwo zmagania się z nimi. Co ważne wybierany strój ochronny powinien mieć certyfikat, który daje gwarancję najwyższej jakości materiału oraz odpowiedniego przeznaczenia. Dopasowanie do warunków pracy odgrywa bardzo dużą rolę i przekłada się na bezpieczeństwo. Fartuch roboczy BHP chroni między innymi przed wysokim stężeniem chemikaliów, dlatego stanowi bardzo ważny element stroju biologów oraz chemików pracujących w laboratoriach. 

Stosowany fartuch ochronny damski oraz męski przede wszystkim mają za zadanie zmniejszenie ryzyka zawodowego. Chronią zdrowie oraz życie, dlatego są powszechnie kojarzone z pracą lekarzy i pielęgniarzy. W tym przypadku fartuchy ochronne mają przede wszystkim zabezpieczać przed zarażeniem się chorobami, przenoszeniem zarazków i bakterii. Używane są jednakowo przez szpitale, kliniki, prywatne gabinety lekarskie oraz przychodnie. Fartuchy BHP mogą być wykorzystywane w każdej placówce, oczywiście w sytuacji, kiedy praca jest związana z niebezpieczeństwem natury mechanicznej oraz chemicznej. Z tego względu fartuchy ochronne i robocze wykorzystywane są w większości fabryk. Kiedy wziąć pod uwagę względy higieniczne używane są także w trakcie kontaktów z wyrobami spożywczymi – to gwarancja bezpieczeństwa dla przyszłych konsumentów. Szczególnym uznaniem cieszy się również fartuch roboczy drelichowy, który jest szczególnie odporny na uszkodzenia, czy fartuch roboczy dla sprzątaczki, który chroni przed różnego rodzaju zabrudzeniami. 

Fartuchy BHP – jakie materiały służą do wykonania strojów roboczych?

Fartuch roboczy BHP odgrywa kluczową rolę w trakcie wykonywania wielu obowiązków zawodowych, gdyż chroni przed szkodliwym działaniem substancji czy warunków. W przypadku prac obarczonych sporym ryzykiem fartuch ochronny kitel czy inny rodzaj posiada specjalne wzmocnienia (głównie budowlanka).

Fartuch ochronny damski  oraz męski są wytrzymałe pod warunkiem, że powstają z dobrej jakości materiałów. Bawełna jest wykorzystywana najczęściej, ale oprócz tego dużą rolę odgrywa dodatek tworzyw sztucznych. Bardzo dobre właściwości mają także mieszanki bawełniano-poliestrowe znane również jako elanobawełny. Chodzi o materiał, który zostaje wzmocniony przy pomocy oleofobonu (wykazuje właściwości wodoodporne oraz olejoodporne). Na uwagę zasługuje także bawełno-poliamid nazywany tkaniną nowej generacji. Oznacza on tworzywo składające się zarówno z bawełny, jak i włókien poliestrowych albo poliamidowych. To materiał wart uwagi, gdyż fartuch roboczy BHP jest wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu ubrania oraz ciało są chronione nawet w trudnych warunkach. Dlatego fartuch ochronny roboczy jest tak ważną częścią stroju pracowniczego.

Fartuch ochronny kitel może zostać uszyty z:

  • płótna – używane przede wszystkim do produkcji fartuchów dla służby zdrowia, piekarzy i osób zajmujących się obróbką mięsa oraz ryb, 
  •  ortalionu – sprawdzają się w przypadku odzieży ochronnej, kiedy kluczowe znaczenie odgrywają właściwości wodoodporne, dodatkowo materiał zabezpiecza przed wiatrem, 
  • tkanin chemoodpornych – to mocne materiały, które nie ulegają zniszczeniu nawet w przypadku kontaktu z substancjami chemicznymi, na uwagę zasługuje także odporność na zwilżalność oraz przesiąkliwość. Sukces materiału to tytan, który składa się jednocześnie z poliestru, jak i bawełny. To najlepszy wybór w trakcie pracy w laboratorium bądź z wykorzystaniem substancji niebezpiecznych, 
  • tkanin antyelektrostatycznych – charakteryzują się obecnością włókien elektroprzewodzących, mowa o Kastiku (tkanina bawełniarska, w której zastosowano również włókna Nitril-Static). To wybór osób, które pracują, chociażby na stacjach benzynowych, gdyż fartuchy BHP wykazują właściwości olefobowe, 
  • probanu – to jeden z najwygodniejszych materiałów, który wykazuje właściwości trudnopalne. Taki materiał sprawdza się przede wszystkim u osób, które mają kontakt z gorącymi czynnikami, czyli spawacze. 

Fartuchy ochronne  robocze mogą zostać uszyte także przy pomocy flaneli, stylonu oraz polaru. 

Nie ma znaczenia płeć pracowników — znajdziesz u nas zarówno fartuch męski roboczy, jak i damski. Fartuchy ochronne robocze są przystosowane do różnorodnych warunków pracy, zawsze z zapewnieniem najwyższego poziomu ochrony. Hurtownia BHP oferuje nie tylko fartuchy, ale przede wszystkim różnego rodzaju odzież BHP. Nasz asortyment obejmuje między innymi:

ZAGROŻENIA NA STANOWISKU SPAWACZA I OCHRONA PRZED NIMI

ODZIEŻ JEDNORAZOWA

NORMY ODZIEŻY OCHRONNEJ

NORMY I CERTYFIKATY ODZIEŻY ROBOCZEJ I OCHRONNEJ