Ochrona słuchu

Ochrona słuchu – jak zabezpieczyć uszy w miejscu pracy?

ogólne samopoczuciu pod warunkiem, że jego poziom, intensywność oraz częstotliwość występowania nie są zaburzone. Jednak w wybranych zawodach, jak na przykład pilot czy pracownik drogowy, natężenie hałasu jest tak wysokie, że potrzebne są nauszniki przeciwhałasowe. Zatyczki do uszu, słuchawki przeciwhałasowe oraz wkładki przeciwhałasowe to doskonałe sposoby na ochronę indywidualną. Ich wykorzystanie oraz zastosowanie jest uwarunkowana przepisami BHP. Właściwa ochrona słuchu, którą zapewniają nauszniki ochronne BHP, to zabezpieczenie uszu, brak problemów z koncentracją oraz ograniczenie hałasu towarzyszącego wykonywaniu obowiązków zawodowych. 

Jest 128 produktów.

Pokazano 1-20 z 128 pozycji

Aktywne filtry

Aby wiedzieć, jakie nauszniki przeciwhałasowe czy wkładki do uszu wybrać należy w pierwszej kolejności sprawdzić poziom hałasu w miejscu pracy. Jeśli hałas:

  • nie przekracza 35 dB, nie dochodzi do uszkodzenia słuchu, czyli zatyczki do uszu są zbędne, 
  • oscyluje w granicach od 35 do 70 dB wywołuje szereg negatywnych skutków, pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią oraz bóle głowy, 
  • od 85 do 130 dB – hałas niesie poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. W takich warunkach niezbędna jest ochrona słuchu, gdyż hałas może przyczynić się do bezpowrotnego pogorszenia słuchu, rozwoju depresji i innych, 
  • hałas na poziomie 130 dB i więcej wprawia ciało człowieka w drgania, dzięki czemu zauważa się jego poważne uszkodzenie. Praca w takich warunkach wywołuje zaburzenia błędnika, mdłości oraz problemy z układem nerwowym. 

Zatyczki do uszu i stopery – doskonała ochrona słuchu

Zatyczki do uszu oraz wkładki / stopery muszą być zgodne z normą EN352-2, dzięki czemu zapewniają najlepszą ochronę. Po włożeniu ich do ucha poziom głośności ulega zmniejszeniu. Zatyczki do uszu sprawdzają się, kiedy hałas jest na niskim albo średnim poziomie. Dostępne są jako pojedyncze sztuki albo można je kupić w parach. Dzięki specjalnemu sznureczkowi ryzyko ich zgubienia jest minimalne. Zatyczki do uszu są estetyczne oraz dyskretne i cieszą się ogromną popularnością. W zależności od ceny oraz zastosowanych materiałów można ich używać tylko raz albo wielokrotnie. Zatyczki do uszu oraz stopery powstają głównie z pianki poliuretanowej albo silikonu. 

Zatyczki do uszu mają optymalny kształt i można ich używać razem z:

  • hełmami i kaskami, 
  • sprzętem zabezpieczającym drogi oddechowe, 
  • okularami ochronnymi. 

Nauszniki przeciwhałasowe – doskonałe zabezpieczenie przed sporym hałasem

Nauszniki przeciwhałasowe to alternatywa dla stoperów. Zalicza się je do II kategorii środków ochronnych, a w trakcie produkcji konieczne jest przestrzeganie wymagań normy EN 352-1. Nauszniki przeciwhałasowe mają szczelnie zabezpieczać małżowinę uszną. To najlepszy wybór, kiedy hałas jest bardzo uciążliwy i długotrwały. W trakcie zakupów trzeba zwrócić szczególną uwagę na zastosowany materiał oraz budowę. Nauszniki przeciwhałasowe składają się z:

  • systemu regulacji, 
  • pałąka łączącego, 
  • muszki (do jej produkcji służy pianka, która doskonale tłumi głośne dźwięki), 
  • części odpowiadającej za władanie na uszy. 

Nauszniki przeciwhałasowe dobrze zabezpieczają uszy pod warunkiem, że są właściwie nałożone. Ochrona słuchu jest wtedy najlepsza, a uszy bezpieczne. Pałąk, który stanowi jeden z elementów, może zostać umieszczony na głowie, z tyłu głowy, na karku albo znaleźć się pod brodą. Nauszniki przeciwhałasowe sprawdzają się do długotrwałego użytkowania, a jeśli któraś z części ulegnie zniszczeniu, można ją wymienić. Nauszniki przeciwhałasowe są wytrzymałe, ze względu na częste używanie poduszki wymagają regularnej wymiany. Należy pamiętać, że uszkodzony system mocujący albo podtrzymanie nie zapewniają profesjonalnej ochrony i nie tłumią hałasu tak dobrze, jak nowy model. 

Wkładki przeciwhałasowe – skuteczna i wytrzymała ochrona słuchu

Wkładki przeciwhałasowe umieszcza się na zewnętrznym kanale słuchowym albo w małżowinie usznej. To doskonały sposób na szczelne zablokowanie kanału słuchowego, stąd sprzęt sprawdza się w bardzo głośnych środowiskach. Wkładki przeciwhałasowe są dostępne w wersji jednorazowej, ale wybrane z nich mogą być używane wielokrotnie. Wkładki do uszu są kształtowane przez użytkownika albo  producenta. Właściwy rozmiar jest niezwykle istotny, gdyż niewłaściwie dobrane wkładki przeciwhałasowe nie zabezpieczają narządu słuchu i mogą przyczynić się do szeregu komplikacji oraz problemów. Wkładki przeciwhałasowe znajdują się wewnątrz ucha, dlatego przed rozpoczęciem użytkowania konieczne jest wykonanie badania laryngologicznego. Wkładki przeciwhałasowe kształtowane przez producenta są wykonane przy pomocy miękkich materiałów, czyli:

  • waty mineralnej, 
  • gumy, 
  • tworzyw sztucznych, 
  • silikonu. 

Z kolei wkładki do uszu kształtowane przez użytkownika powstają głównie z pianki poliuretanowej. Kiedy wkładki przeciwhałasowe znajdują się w przewodzie słuchowym, ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu ochrona słuchu jest na najwyższym poziomie. Jeśli wkładki przeciwhałasowe mają specjalną sprężynę dociskową, mogą być używane wielokrotnie, jeszcze lepiej przylegają do wejścia przewodu słuchowego. Sprężyna dociskowa może znaleźć się pod brodą, w tylnej części głowy albo na jej szczycie. 

Jakie zawody są szczególnie narażone na hałas?

Nauszniki przeciwhałasowe oraz wkładki przeciwhałasowe są szczególnie przydatne osobom, pracującym w głośnym środowisku albo używającym narzędzi emitujących drgania i przyczyniających się do wzmożonego hałasu. Dobry przykład stanowią bary, w których odgłosy rozmów wraz z puszczaną muzyką, odgłosami przygotowywanych napojów i przekąsek mogą dochodzić nawet do 110 dB. Z tego względu barmani powinni zaopatrzyć się w zatyczki do uszu albo wkładki do uszu. Ochrona słuchu w ich przypadku jest szczególnie ważna.

Największe natężenie hałasu dotyka osoby pracujące przy młotach pneumatycznych, czyli robotników drogowych. Nauszniki przeciwhałasowe powinni używać także piloci kierujący śmigłowcami oraz niewielkimi samolotami. Wkładki przeciwhałasowe przydają się wszystkim pracownikom lotniska. W przypadku ich miejsca pracy hałas może osiągać do 120 dB, czyli stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. 

Co ciekawe dentyści również znajdują się w grupie zagrożenia, stąd wkładki przeciwhałasowe są dla nich szczególnie ważne. Wiertarka dentystyczna może osiągać poziom 90 dB, dlatego po całym dniu spędzonym na leczeniu zębów pojawia się spory dyskomfort, bóle głowy oraz rozdrażnienie. 

Ochrona słuchu jest potrzebna muzykom grającym rocka albo muzykującym w orkiestrze. W ich przypadku ryzyko uszkodzenia narządu słuchu jest bardzo wysokie, ale niestety nie mogą oni pozwolić się na nauszniki przeciwhałasowe czy wkładki do uszu. 

Hurtownia BHP oferuje nie tylko środki ochrony słuchu. W naszym asortymencie znajduje się również odzież BHP. Sprawdź i skompletuj strój roboczy w jednym miejscu!

TERMOMETR HAŁASU