Filtruj według

Marka

Marka

Rozmiar

Rozmiar

Wkładki, zatyczki, stopery

Wkładki/stopery – dokładna i precyzyjna ochrona słuchu

Stopery przeciwhałasowe to sprzęt wykorzystywany do ochrony narządu słuchu. Wkładki przeciwhałasowe powstają głównie z pianki, wosku albo silikonu, a ich opływowy kształt sprawia, że bez większych trudności można umieścić je w kanale słuchowym. Wkładki do uszu stanowią doskonałą blokadę dla dźwięków występujących w otoczeniu. Stopery do uszu spełniają swoją funkcję pod warunkiem, że są dopasowane do warunków panujących na zajmowanym stanowisku oraz w zakładzie pracy. Stopery przeciwhałasowe są wykorzystywane zarówno w miejscach, gdzie pracownicy muszą się porozumiewać między sobą, jak i w profesjach, gdzie kontakt jest niepotrzebny. 

Jest 51 produktów.

Pokazano 1-20 z 51 pozycji

Aktywne filtry

Wkładki przeciwhałasowe – kiedy warto ich używać?

Wkładki do uszu należy dobierać zgodnie z ich przeznaczeniem. Pierwszą docelową grupą, która musi nabyć stopery przeciwhałasowe, są osoby zatrudnione przy głośnych maszynach. Stopy do uszu przydają się osobom zatrudnionym:

  • na lotniskach, 
  • przy pracach drogowych, 
  • w fabrykach, 
  • w zakładach produkcyjnych, 
  • w barach.

Bezpieczny dla człowieka dźwięk nie przekracza 80 dB, a dla przykładu wiertarka wydaje dźwięki na poziomie 100 dB, co znacznie przekracza normę. Zatyczki do uszu to jedyne skuteczne zabezpieczenie, które podnosi komfort w trakcie wykonywania pracy. Stopery przeciwhałasowe przydają się także muzykom, gdyż w trakcie koncertów głośne dźwięki wydawane przez wszystkie instrumenty dochodzą nawet do 110 dB. Taki poziom hałasu jest w stanie poważnie uszkodzić słuch. Wkładki przeciwhałasowe są wykorzystywane przez pływaków, jednak w ich przypadku mają na celu zabezpieczyć uszy przed przedostaniem się do środka wody. Zatyczki przeciwhałasowe przydają się motocyklistom, gdyż dźwięk silnika przekracza 100 dB, co oprócz dyskomfortu powoduje również uszkodzenia słuchu. Stopery przeciwhałasowe sprawdzą się dla wszystkich osób, które mieszkają w mieście i ze względu na panujący w nocy zgiełk, muzykę czy rozmowy nie są w stanie spać. Wkładki przeciwhałasowe dają gwarancję komfortowego odpoczynku, gdyż coraz częściej zostają wyposażane w dobrej jakości filtry akustyczne. Wkładki do uszu ze wspomnianymi filtrami nie powodują nieprzyjemnego uczucia izolacji i tłumią niechciane dźwięki, wśród których można wymienić:

  • chrapanie, 
  • szczekanie psa, 
  • odgłos głośnych rozmów dobiegających z ulicy. 

Stopery do uszu dla osób używających młotów pneumatycznych czy pracujących na lotniskach stanowią najważniejszy element stroju roboczego, dzięki czemu pracownicy mogą kontynuować swoją pracę bez ryzyka uszkodzenia narządu słuchu. 

Stopery przeciwhałasowe – jakie materiały służą do produkcji?

Wkładki/stopery powstają z różnorodnych materiałów, dzięki czemu można przypisać im zmienną plastyczność i dopasowanie do kanału usznego. Wkładki do uszu muszą być wygodne i doskonale tłumić hałas, dzięki czemu trzeba dokładnie zapoznać się z dostępnymi modelami. Stopery do uszu powstają z:

  • wosku, 
  • gumy, 
  • silikonu, 
  • pianki, 
  • materiału plastycznego. 

Woskowe zatyczki do uszu powstają z połączenia włókien celulozowych oraz wiskozowych, a w końcowym etapie produkcji odbywa się ich wysycenie przy pomocy naturalnych wosków. Zanim wkładki jednorazowe przeciwhałasowe zostaną włożone do ucha, trzeba je rozgrzać w dłoniach, co sprawi, że staną się bardziej plastyczne i doskonale dopasują się do kanału usznego. Stopery przeciwhałasowe wchłaniają zanieczyszczenia, dzięki czemu nie przedostają się do one do wnętrza ucha. Zatyczki przeciwhałasowe wykonane z wosku można używać kilka razy. Wkładki do uszu charakteryzują się niską ceną, ale nie sprawdzą się dla osób, które nie potrafią spać w nocy. Zamiast tego stopery do uszu pozwolą wytłumić hałas panujący w miejscu publicznym. 

Stopery przeciwhałasowe gumowe charakteryzują się sporą twardością, co generuje problemy w ich dopasowywaniu się do kanałów usznych. Wkładki przeciwhałasowe wykonane z gumy są często wypychane z kanału, co sprawia, że trzeba je regularnie poprawiać. Kiedy zatyczki do uszu zostaną odpowiednio włożone, świetnie nadają się do tłumienia hałasu. Stopery przeciwhałasowe gumowe można używać wielokrotnie, gdyż nadają się do czyszczenia. 

Wkładki przeciwhałasowe silikonowe są wygodne, gdyż materiał, który służy do produkcji, charakteryzuje się miękkością i elastycznością. Stopery do uszu bez problemu dopasowują się do kształtu ucha, a lepka konsystencja zostaje bez problemu wyciągnięta z kanału. Wkładki jednorazowe przeciwhałasowe mogą wywołać spore trudności w czyszczeniu, ale ich skuteczność i ograniczenie hałasu w trudnych warunkach to największe korzyści. Zatyczki do uszu z silikonu na pewno zasługują na uwagę. 

Wkładki przeciwhałasowe piankowe świetnie się formują, ale nie potrzebują zbyt wiele czasu, żeby wrócić do pierwotnego kształtu, co oznacza, ze zatyczki do uszu mogą wypadać z kanału. Największą zaletą, jaką mają stopery przeciwhałasowe, jest ich cena. Działają tak samo, jak wkładki do uszu wykonane z wosku, czyli warto je wykorzystać do mniej zaawansowanych działań. 

Zatyczki do uszu plastyczne powstają z termoplastycznego materiału, który doskonale nadaje się do zatkania kanału usznego. Stopery przeciwhałasowe świetnie sprawdzą się do tłumienia hałasu, dlatego można z nich korzystać w wymagających miejscach. Plastyczne wkładki do uszu są używane wielokrotnie, gdyż nadają się do czyszczenia. Część użytkowników twierdzi, że wkładki przeciwhałasowe mocno napierają na ściany kanału usznego, co po upływie kilku godzin bezustannego noszenia wywołuje spory dyskomfort. 

 Zatyczki do uszu – kilka słów podsumowania

Wkładki jednorazowe przeciwhałasowe mogą zostać wyposażone w sznurek, który ma na celu ułatwienie wyciągania stoperów z kanału. 

Wkładki do uszu nie nadają się do blokowanie dźwięków o niskiej częstotliwości, gdyż zostają odbierane jako drgania kanału usznego, a nie jedynie fale słyszane w błonie bębenkowej. 

Stopery do uszu mogą zostać wyposażone w specjalne taśmy albo opaski, które przypominają nieco opaski słuchawkowe, dzięki czemu ryzyko wypadnięcia z ucha jest znikome. 

Stopery przeciwhałasowe spełniają swoją funkcję i są bezpieczne tylko pod warunkiem, że korzysta się z nich zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Trzeba mieć na uwadze, że wkładki do uszu nie mogą być noszone bez przerwy, gdyż brak wentylacji kanału usznego staje się przyczyną powikłań laryngologicznych i częstych zapaleń. 

TERMOMETR HAŁASU